Pari päivää pakkasella, niin heti kauhiaa älämölöä. Taitaa ilmasto olla lämmennyt, kun nykyään pakkanen on noinkin outo asia joillekin. Toista se oli ennen, kun oli enempi noita pakkasiakin.
Idiotismiennätykset paukkuu
kuumaa kuin kuubassa
781
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ihan samanlaista älämölöä sinä kuuba ja kumppanisi ( eelis, jöns, hohheli, agw-etenee jne) pidätte, jos on hetken aikaa jossain lämmintä.
Niin vaan sepä todistaakin ilmastonmuutoksesta!
Tähän odotamme AGW-ruoskan vastausta.
Vai "hetken aikaa jossain lämmintä". No mutta kun on ollut pääsääntöisesti normaalia lämpöisempää jo vuosia. Katsopa taaksepäin Suomen kuukausittaisia lämpötiloja. Menihän äskettäin noin vuoden verran että aina oli normia lämpimämpiä kuukausia. Melkoinen sattuma...?
Voi teitä pennut, lapsoset, piltit, piiperot, paaperot ja palleroiset. Katsokaapa hiukan kv sääsivuja. Tammikuun alussa paukahtaa sellaiset lämmöt päälle että oksat pois. Näille tiedesivuille pitäsi kyllä olla ikäraja.
Ainakin täällä päin ollaan oltu yhtäjaksoisesti pakkasella jo kohta 4 viikkoa, ja suurin osa siitä reippaasti -10 kylmemmällä puolella. Tällä hetkellä pakkasta -23C.
En toki ole siitä avauksia tehnyt, koska tämähän oli jo tiedossa, että ilmasto kylmenee jo ja jatkaa kylmenemistään koko vuosisadan ajan. Mitä siitä enää suurempia otsikoita tekemään, koska tieteellinen konsensus (vakavasti otettavien ilmastotieteilijöiden) piirissä vallitsee jo. Sama kuin tekisi avauksen, että kuu on pyöreä eikä littana. z
Missäs olet poikanen? Pakastekaapissa? Lienet kalapuikko.