jotain hyvää

Kertokaa mulle vinkiksi mitä laitan jälkiruuaksi JOULUKSI jotain helppoa ja hyvää
8150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

pakastekarpaloita ja kuumaa kinuskikastiketta

Äänestä

Tein huomista varten puolukka-piparijäädykettä, käytin puolukoiden sijaan karpaloita. Annos on sen verran reilu että kun suurin osa menee tupperin jäädykevuokaan niin loput voi pakasta pienessä rasiassa, jää vielä joulupäiväksi omalle porukalle.

Äänestä

luumurahka oli ihanaa vieraat tykkäsi KIITOS sulle nami ohjeesta Hyvää Uutta vuotta

Äänestä
  • Mukava että maistui. Itsekin tein jouluna luumurahkaa. Siitähän on vähän erilaisia ohjeita, jossain ohjeessa laitettiin myös sitruunanmehua. Helppoa ja hyvää. Hyvää uutta vuotta!

    Äänestä

vielä minä vaivaisin sinua" nami" olen tuoreen sämpylän tai leivän ystävä miten saan pehmeät kuohkeat sämpylät ???

Äänestä
  • Jos haluan oikein pehmeitä sämpylöitä niin jätän taikinan aika löysäksi. Taikina kohotetaan kunnolla. Leivottaessa laitan leivonta-alustalle ja käsiin vähän öljyä tai sulatettua voita jolloin sämpylä ei tartu. Kohotetaan vielä sämpylät ja paistetaan 200-225 asteessa kunnes ovat sopivan kypsiä. Paistamisen jälkeen kannattaa jäähdyttää sämpylät liinan alla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokki 60vv kirjoitti:

Kertokaa mulle vinkiksi mitä laitan jälkiruuaksi JOULUKSI jotain helppoa ja hyvää

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu