Salaliitto ilmastotutkimuksessa?

Denialistit eivät uskalla sitä suoraan sanoa, mutta kun kaikki ilmastontutkijat julkaisevat vääristeltyä tietoa, niin salaliitostahan siinä täytyy olla kysymys?
787
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Onko kaikilla maailman urheilijoilla ja valmentajilla jokin keskenään sovittu salaliitto, kun kaikki yhdessä väittävät etteivät käytä dopingia? Ja ovatko ne yksittäiset ex-urheilijat vain jotakin salaliitto-hörhöjä, jotka kertovan dopingin rehottavan urheilussa?

Ei kai siinä salaliittoja tarvita, jos kerran vihreän ideologian politiikka, eikä objektiivinen tiede, ohjaa keskustelua ilmastotutkimuksessa.

Äänestä
Aloittaja

Tuolla on yhdistetty viiden eri tutkimuslaitoksen mittaustulokset globaalin lämpötilan kehityksestä viime vuosikymmeninä.

http://thinkprogress.org/wp-content/uploads/2011/07/Global-Temps.gif

Väitän, että on vain kaksi mahdollisuutta saada noin yhtenevät tulokset.

1. Lämpötila on kehittynyt juuri noin.

2. Tutkimuslaitokset ovat salaliitossa ja julkaisevat yhdessä sovittuja tuloksia.

Äänestä
  • Missä kohtaa tuossa todistetaan ihmisen osuus lämpötilojen vaihtelussa?

    Äänestä

  • .................... kirjoitti:

    Missä kohtaa tuossa todistetaan ihmisen osuus lämpötilojen vaihtelussa?

    Ihan näppärä yritys johdattaa keskustelu sivuraiteille.


    Juksasin. Ei ollut.

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Ihan näppärä yritys johdattaa keskustelu sivuraiteille.


    Juksasin. Ei ollut.

    Samat sanat sinullekin.

    Äänestä

Hups, Jöns. Ensinnäkään en käyttäisi Joe Rommin sivustoa yhtään mihinkään perusteluihin. Varmasti löydät asiallesi jonkin vakavasti otettavan lähteen.

Uusi yritys?

Äänestä

Denialisti osaa kertoa totuuden, että jäätyy, viilenee, pysyttelee vakiona tai lämpenee hiukan ihan luonnollisista syistä. Kaikki nämä peräkkäin jopa saman tyypin hokemina, ilman ristiriidan saati häpeän tunnetta.

Ei kovin uskottavan oloisia velikultia nämä meidän "ilmastoskeptikot".

Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


jokaappa kirjoitti:

Denialistit eivät uskalla sitä suoraan sanoa, mutta kun kaikki ilmastontutkijat julkaisevat vääristeltyä tietoa, niin salaliitostahan siinä täytyy olla kysymys?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu