Sykemittari hakusessa

Eli sykemittari menee itselläni nyt vaihtoon ja mietiskelen tässä uutta mittaria. Itselläni lähinnä Polarin mittarit mielessä, mutta olisi kiva myös muista mittareista (Mutta ei Suunnon mittareista, koska itselläni huonoja kokemuksia, enkä sellaista aio hankkia) kuulla niin hyviä että huonoja kokemuksia.
"Päälajina" itselläni on juoksu ja bodypumppaus, mutta sen lisäksi kuljeskelen hiihtoladuilla, sisäpyöräilytunneilla ja salilla.

Itselle on noussut polarilta muutama mittari erityisesti mieleen, mutta nekin keskenään hyvin erilaisia omine erilaisuuksineen.
Polar ft80, Polar ft60, Polar rcx3 jaPolar rcx5.

Kokemuksia jakoon kiitos!
7478
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itsellä ollu Garmin Forerunner 305 reilu kaksi vuotta ja olen ollut tyytyväinen. Tossa mallissa on gps ilman erillistä podia ja sykevyötä ei ole kertaakaan tarvinnut viedä huoltoon tai uusia.

Välillä tosin sykelukema näyttää mitä sattuu, mutta sekin on tainnut johtua joko siitä, että sykevyö ei ole tarpeeksi tiukalla tai se ei ole kunnolla huuhdeltu kraanan alla ennen lenkille lähtöä.

Suosittelen, muista Garminin malleista tosin ei ole kokemusta, mutta Suunnon ja Polarin mittareissa on itsellä ollut ongelmia sykevyön kanssa.

Äänestä

Mulla Garminin 910, jonka sain lahjaksi. Hieman turhankin monipuolinen mittari kilpakuntoilijan käyttöön.
Aikaisemmin olen pärjännyt perus Polarilla, joka mittaa suurinpiirtein sykkeet ja jonkin verran tallentaa harjoituksen vaiheita. Muistiin jää vanhoja treenejä.

Mittari melko harvoin mukana. Testilenkeillä ja sekuntikellona veto- ja intervallitreneissä.

Pitäisi, ehkä opetella 910 ominaisuudet. Saattaisi saada laajempaa palautetta harjoittelusta.

Äänestä

Koskaan ei ole ollut sykemittaria.....kymmenisen vuotta sitten etsin (elämäni ensimmäistä) ajanottokelloa ranteeseen Helsingissä ja ei millään meinannut löytyä....kelloliikkeestä vihdoin löytyi. Ajanottokellokin hajosi...enää vain kello jossa on spektroliitti taulu viisareineen ....sekin usein kotona pöydällä.....
Liikunnanharrastelija kun olenkin ollut kokoikäni niin on riittänyt vain oman kehon "kuuntelu" mittariksi....
Viallisen sydämeni leposyke on yhä pysynyt alle viidessä kymmenessä...kiitos pitkäkestoisen liikunnan.....mustaa valkoisella löytyy muutaman vuoden takaa et` omaan ns. urheilijan sydämen.....en tarkemmin kysynyt sydänlääkäriltä oliko voimailijan vai juoksijan...eikun hölkkääjän....ns. urheilijan sydän.
Nykyään riittää reippaat kävelyt ylämäkeen ja tavoitteena mielekäät mummous vuodet Espanjassa....
Liikunnan iloa kaikille ja Hyvää Uutta Vuotta!

Äänestä

jos salilla haluaisin käyttää mittaria niin sitten ft80 muutoin kestävyystreeniin rcx5 (ja siihen tarvittaessa gsp anturi). Polareista siis.

Äänestä

Hiihtoladulla "kuljeskelu" kuten aloittaja mainitsee harrastuksekseen kannattaa kyllä välttää. Ei ole fiksua. Hiihtoladulla nimittäin hiihdetään :)

Äänestä

Hupsista! Anteeksi väärä sanamuoto. Hiihdän kylläkin, en kuljeskele. :)

Äänestä

Toimiiko Polar wearlink bluetooth ? esim Samsung galaxy s3 kanssa Runkeeper ohjelmalla ?

Onko kokemuksia? Miten pariston kesto?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


14+1 kirjoitti:

Eli sykemittari menee itselläni nyt vaihtoon ja mietiskelen tässä uutta mittaria. Itselläni lähinnä Polarin mittarit mielessä, mutta olisi kiva myös muista mittareista (Mutta ei Suunnon mittareista, koska itselläni huonoja kokemuksia, enkä sellaista aio hankkia) kuulla niin hyviä että huonoja kokemuksia.
"Päälajina" itselläni on juoksu ja bodypumppaus, mutta sen lisäksi kuljeskelen hiihtoladuilla, sisäpyöräilytunneilla ja salilla.

Itselle on noussut polarilta muutama mittari erityisesti mieleen, mutta nekin keskenään hyvin erilaisia omine erilaisuuksineen.
Polar ft80, Polar ft60, Polar rcx3 jaPolar rcx5.

Kokemuksia jakoon kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu