Minulla, varsinkin näin talvella kuivuu todella herkästin iho huulten ympäriltä. Iho Punoittaa ja kutisee ja se on inhottavaa! Huulet ovat pehmeät ja ne eivät ole rohtuneet. Olisiko jokin voide tai muu tuote joka auttaisi tähän ongelmaan ja parantaisi rohtunutta ihoa ?
Punainen ja rohtunut huulten ympärys --> apua ?
huohh
5922
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Huulirasva on keksitty.
Huulirasva ei paranna rohtunutta ihoa :/
Itelläni kans aina talvisin rohtuu helposti :( mutta kotona ollessani sitte laitan huuliin ja huulten ympärille toosi paljon vaseliinia...kuulostaa kauheelta, mutta auttaa :D ja sitte on niitä huulirasvojaki mitkä on tarkotettu pakkasen aiheuttamille
Mullaki on ollu samanlainen ongelma. Oon käyttäny vaseliinia, mutta se ei yksinkertaisesti auttanu mua, joten ostin ihan kokeillakseen (ei se kalliskaan ollu) semmosen vitaliksen huuli/vartalorasvan ja se ihme kyllä auttoi! Se on sellainen beige, pyöreä, mutta ehkä sentin paksunen ja siinä on iso "kukka" keskellä. Itse rasva on vihertävää/turkoosia. Muistan et jossain siinä luki jotain "Helsinki desing" Mulla se aluksi kirveli ihan pikkusen kj laitto punoittaviin huuliin, mut siihen tottu. Muuta en osaa siitä sanoa, mutta SUOSITTELEN! Toivottavasti paranee!:)
Mulla oli nuorempana semmonen että talvella rohtu huulten ympärykset ja se oli semmosta kuivaa, punotti ja kutitti. Kokeilin eka kans huulirasvaa mutta eihän se auttanu :/ ku huulirasvahan paljon käytettynä vaan kuivattaa... mutta sitte kokeilin iha bepanthenia ja semmosia tosi hyvin kosteuttavia rasvoja aina esim. yöksi ja sillon ku olin vaan kotona. Laitoin iha reilusti sitä rasvaa ja silleen se sitte helpotti ja sen jälkee mulla eioo sitä enää tullu! elikkäs pitää vaa rasvata iha reippaasti ja vähä jopa liioitellusti :)