vaihteiden käyttämättömyys, vaarit ja mummot...

Monesti näkee "mummojen" ja "vaarien" (ja vähän nuorempienkin eli joidenkin keski-ikäistenkin) ajavan fillarilla suurimmalla vaihteella hyvin hitaasti ja raskaasti polkien. Tai jopa taluttavan vaihdepyörää suurin vaihde valittuna loivassakin ylämäessä.

Ihan kuin ei osattaisi käyttää vaihdepyörän ominaisuuksia ja tajuttaisi vaihteiden ideaa. Jopa hieman huvittavaa. :-)
2458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Joo, toi on totta. Monet ei tosiaan _osaa_ käyttää vaihteita tai ei tiedä miten niitä kannattais käyttää. Mun äitikin aina sanoo, että "tottakai ylämäkeen pitää laittaa iso vaihde päälle, että pääsis nopeammin mäen päälle". Ja nuoremmatkin, että "ihan tyhmää polkea niin kevyellä vaihteella ettei tunnu missään". Ja sit väännetään koko kropalla ylämäkiä ja valitetaan että on polvet kipeenä pyörälenkin jälkeen...

Äänestä

Mutta mielenkiinnosta, mitä mitä merkitystä on vaihteella talutettaessa? Napavaihtaja rullannee itse asiassa kevyemmin isolla vaihteella, mutta ero on mitätön.

No, pointtisi oli kai se, ettei tarttis taluttaa jos käyttäs vaihteita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ohittelija kirjoitti:

Monesti näkee "mummojen" ja "vaarien" (ja vähän nuorempienkin eli joidenkin keski-ikäistenkin) ajavan fillarilla suurimmalla vaihteella hyvin hitaasti ja raskaasti polkien. Tai jopa taluttavan vaihdepyörää suurin vaihde valittuna loivassakin ylämäessä.

Ihan kuin ei osattaisi käyttää vaihdepyörän ominaisuuksia ja tajuttaisi vaihteiden ideaa. Jopa hieman huvittavaa. :-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu