Mitä laitatte kiirepäivinä?

Savannah

Eli: mitä ruokaa laitatte kiireisinä päivinä tai väsyneenä töistä tullessa? Olen jo kurkkuani myöten täynnä pastaa, oliiviöljyä, valkosipulia ja juustoa!

Ensisijaisina kriteereinä ovat:
1) nopeus
2) yksinkertaisuus, valmistuu vaivaa näkemättä
2) ainesosien säilyvyys, säilyvät mahdollisimman pitkään ja ovat muutenkin "helppohoitoisia"

10

1340

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • savannah

      Ai joo,
      unohdin mainita, että mieluiten sellaisia ruokalajeja, joissa ei ole lihaa (tai kanaa, kala käy) tai sen voi korvata jollain muulla!

    • Hurry Harry

      ...jutut sellaiset, joihin tulee esim. pastaa, oliiviöljyä, valkosipulia ja juustoa. Tonnikalaa jos vielä sipeltää joukkoon! Tuon oliiviöljyn tilalla voi käyttää tonnopurkin oliota. Tomaattimurskaa kenties kehiin myös.

      • savannah

        Just tätähän meillä on syöty monta vuotta monta kertaa viikossa! Kiirehän nimittäin on usein!
        Jotain muita vinkkejä kaipaisin, tuon kaikki variaatiot on jo tutkittu...


    • Elina

      Couscous ja Setä Benin (Uncle Ben's) kastike on todella nopeesti tehty! Kanasuikaleet voi jättää pois, tai korvata kalalla tai tofulla.

      Couscouksesta voi myös tehdä eräänlaisia risottovariaatioita kun paistaa esim. thai-vihannessekoitusta ja maustaa sen esim. soijalla ja chilillä. Couscouksen voi välillä vaihtaa vaikka nuudeleihin, jos sen ryynimäisyys alkaa kyllästyttää.

      Ei muuta kun kokeilemaan! :)

    • amatörköksa

      Kiirepäivien varalle olen ottanut tavakseni laittaa pakasteeseen ruoka-annoksia. Minulla ne ovat kiinalaispadan lihasuikaleet, broileripalat-joista saa melko äkkiä täällä suositun "Flygande Jakob" ruuan,lihapullat ja poronkäristyslihat. Lihaa välttävät kokit voivat korvata lihat kalalla tai kanalla.
      Kalakeiton saa nopeasti keitettyä. Tein sen pari päivää sitten lohen päästä. perunoita porkkanoita kalalientä tilliä sipulia loraus kermaa suolaa valkopippuria ja lisäksi pakastimesta säästettyä lohenpaloja.

      Toinenkin kalaruoka muistuu mieleen: valkokastikkeeseen lisään kalaliemikuution ja meille n 400 gr tuoretta tai pakasteturskaa. Annán hiljalleen muhia kannen alla muutaman minuutin - tuore valmistuu todella nopeasti. Paskastekala tarvitsee jonkin verran enemmän aikaa.

      • savannah

        no höh, ei oo pakastinta


      • amatörköksa
        savannah kirjoitti:

        no höh, ei oo pakastinta

        Kesällä meillä pikaruoka on yleensä: uudet perunat ja silli. Sillipurkkeja on jääkaapissa ja potut keittyvät äkkiä.


    • FASTFOOD

      laita nuudeleita! täyttää kaikki noi sun vaatimukset!!!:) erittäin hyvää nammmmm!!!!

    • google kätevä

      www.paakari.net

      • raxu

        sisältää makaronia/rakettispagettia, (muutaman pilkotun perunan, ei välttämätön)pakaste keittojuureksia paloina tai suikaleina, tomaattipyreetä, hieman sipulia (ei pakko) valkosipulin kynnen (jos tykkää), liemikuutio, mustapippuria rouheena tai kokonaisena, yrteistä esim. oregano toimii... sitten nakkia, broiskuu, jauhelihaa... mistä tykkää. hyvältä maistuu jos viel mukaan heittää jotain juustoo; mä sotken aina omalle lautaselle pari viipaletta edamii sekaan. pehmentää makua :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      154
      2505
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      1009
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      764
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe