Eli oon 15v tyttö ja aattelin täs n. kuukaus sitte alkaa taas pitkästä aikaa venyttelemään ja pitämään "pikku treenejä" kotona. (oon siis tehny punnerruksii, vatsoja, kaikkia venytyksiä jotka auttais spagaatin teossa jne..)
ja nyt sit pari päivää sitten kun olin venyttelemässä vasenta jalkaani, (vasen jalka suorassa, varpaat ojennettuna ja aloin "nojaamaan" jalkaani kohti venyttääkseni) niin yhtäkkiä vasemman jalan nilkan/akillesjänteen kohtaan alkoi sattua hirveesti.
se oli sellanen viiltävä, vihlova kipu, vähän nilkan vasemmalla puolella. lopetin sitte treenit siihen, ja menin hetkeksi istumaan ja kipu lähti pois miltei heti. koko iltana kävellessäni kotona ei jalkaan sattunut, eikä tänäänkään kunnes taas kokeilin venytellä ja sama juttu tapahtui.
mikä täs vois olla kyseessä? onks nilkka tulehtunut vai?
ja siis kun aloitin treeenit n. kuukaus sitte tein n.20 min treenit about 4 kertaa viikossa. nyt viimesen viikon aikana oon tehny treenit ehkä 5 kertaa ja n.30 min ni onkohan sillä vaikutusta asiaan?
ja siitä kivusta vielä, että se tuntuu sellaselta viiltävältä, ja jos jalkaa kääntää vähän tuntuu että joku lihas siin nilkan lähellä "muljahtelis" tai jotain.. onkohan joku menny pois paikaltaan? :/
ja heti ku venyttelyn lopettaa ja istuu ni kipu on tiessään..
olisin tosi kiitollinen jos joku vastais!
Nilkkaan sattuu venytellessä
hjälpme
1
144
Vastaukset
- foo bar
Vinkkinä sanoisin että vaikka saisit täältä asiantuntuvalta kuulostavan vastauksen, sinun kannattaisi mieluummin käydä lääkärillä -- sinun tapauksessa omalla koululääkärillä tai sitten kunnallisessa.
Oikean diagnoosin tekemiseksi pitäisi jalka tutkia, etänä on mahdollista vain arvailla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741