Eli oon 15v tyttö ja aattelin täs n. kuukaus sitte alkaa taas pitkästä aikaa venyttelemään ja pitämään "pikku treenejä" kotona. (oon siis tehny punnerruksii, vatsoja, kaikkia venytyksiä jotka auttais spagaatin teossa jne..)
ja nyt sit pari päivää sitten kun olin venyttelemässä vasenta jalkaani, (vasen jalka suorassa, varpaat ojennettuna ja aloin "nojaamaan" jalkaani kohti venyttääkseni) niin yhtäkkiä vasemman jalan nilkan/akillesjänteen kohtaan alkoi sattua hirveesti.
se oli sellanen viiltävä, vihlova kipu, vähän nilkan vasemmalla puolella. lopetin sitte treenit siihen, ja menin hetkeksi istumaan ja kipu lähti pois miltei heti. koko iltana kävellessäni kotona ei jalkaan sattunut, eikä tänäänkään kunnes taas kokeilin venytellä ja sama juttu tapahtui.
mikä täs vois olla kyseessä? onks nilkka tulehtunut vai?
ja siis kun aloitin treeenit n. kuukaus sitte tein n.20 min treenit about 4 kertaa viikossa. nyt viimesen viikon aikana oon tehny treenit ehkä 5 kertaa ja n.30 min ni onkohan sillä vaikutusta asiaan?
ja siitä kivusta vielä, että se tuntuu sellaselta viiltävältä, ja jos jalkaa kääntää vähän tuntuu että joku lihas siin nilkan lähellä "muljahtelis" tai jotain.. onkohan joku menny pois paikaltaan? :/
ja heti ku venyttelyn lopettaa ja istuu ni kipu on tiessään..
olisin tosi kiitollinen jos joku vastais!
Nilkkaan sattuu venytellessä
hjälpme
1
192
Vastaukset 1
- foo bar
Vinkkinä sanoisin että vaikka saisit täältä asiantuntuvalta kuulostavan vastauksen, sinun kannattaisi mieluummin käydä lääkärillä -- sinun tapauksessa omalla koululääkärillä tai sitten kunnallisessa.
Oikean diagnoosin tekemiseksi pitäisi jalka tutkia, etänä on mahdollista vain arvailla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu591531- 261154
- 821002
- 41823
- 65816
- 92764
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.13720Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131705Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19705- 115676
Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31615Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �142605- 4602
- 43591
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45570- 19546
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24523- 41518
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t72503Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke17477