Hei!
Olemme perheen kanssa tulossa Ylitorniolle loppuvuodesta,ja kysyisinkin nyt,että onko Ylitorniolla kirpputoreja ja missä ne sijaitsevat?
Olemme perheen kanssa tulossa Ylitorniolle loppuvuodesta,ja kysyisinkin nyt,että onko Ylitorniolla kirpputoreja ja missä ne sijaitsevat?
Vastaukset 10
Vanhimmat
jopas taru anneli perheineen on kova reissaamaan ja taitaa olla oikein kirpputorejen suurkuluttaja ;)
ei ole
on siellä ainakin ollut kasikin kirppistä,mihin ne on kadonneet?
Kaksi kirpparia on, S- marketia " vastapäätä" on paikka, jossa itse olen käynyt.
Keskustassa kuulema on toinen, kylän toisella laidalla on kierrätyskeskus, josta olen hakenut halvalla hyviä vaatteita.
Hyvä kirppari aikoinaan, ihan totta, pitäjä tykätty ja asiansa osaava, nykyään en viitsi käydä, palkatut työntekijät eivät pysy, omistajan purettua pahaa oloaan, parhaansa yrittävään työntekijään.
Käytyäni viimeksi, jäi niin huono kuva koko paikasta, että ei tee mieli mennä enää ollenkaan.
Ei tuollainen ihminen, joka ei osaa antaa arvoa parhaansa yrittävään avomieheensäkään, vaan haukkuu asiakkaiden ja sairaalassa olijoiden kuullen, ansaitse, muuta , kuin maksusta jaksavan kuuntelevan taksinkuljettajan.
Varmaan karttelee seuraavaa kyytiä, kun kuulee ketä viedään.
Juuri tuon takia en hallunut muuttaa ylitorniolle asumaan, vaikka asiaa monta kertaa käytiinkin läpi.
Pikkukylän elämäntyyli, kun ei osata irrottautua kotielämästä, jäädään jauhamaan tyhjänpäiväisiä asioita, kun ei ole muutakaan.
Sama täällä olen usein miettinyt muuttoa ylitorniolle koska olen sieltäpäin kotoisin,paikkana sinänsä olisi mieleinen mutta asukkaat ovat hyvin itsekeskeisiä ihan kuin pelkäisivät viraspaikkakuntalaisia ihmisiä,eihän sieltä saa järkevää vastaustakaan jos kysyy jotain tavallista asiaa,ei muuta kuin jotkut kekenkasvuiset ainakin älyltään kirjoittavat mielestään vitsikkäitä ja loukkaavia viestejä,tietysti on poikkeuksiakin kuten tälläkin sivulla ovat jotkut asiallisestikkin vastanneet,mutta yleensä haukutaan ja pilkataan kun jotain kirjoittaa.
Kannattaisi vastaajien lukea tuosta "Taru Annelista" vaikka Sodankylän sivuilta, tai miltä tahansa maakuntasivulta, ennenkuin oikein pahoittaa mieltänsä
Anneli
17.11.2012 17:26
0
Sulje
Hei!
Olemme perheen kanssa tulossa Hevonvitttuun loppuvuodesta ja kysyisinkin nyt, että onko Hevonvitttussa yhtään kirpputoria ja missä ne sijaitsevat?
VASTAA
Ei ymmärrä
17.11.2012 17:43
0
Sulje
Tuosta jäi epäselväksi haetko kirpputoreja vai mitä etsit?
VASTAA
17.11.2012 19:29
0
Sulje
Taru Anneli nyt selvisi mitä etsit taas jäävät valtiolta verot saamatta.
VASTAA
Taru Anneli
21.12.2012 09:28
1
Sulje
Etsin Suurta Rakkautta. Kenties löydän sen Kirppu Torilta. Horoskooppini vihjasi siihen suuntaa,
VASTAA
miten se muka perheen kanssa on tulossa hakeen suurta rakkautta .,höps-