Millaista on somalialainen ruoka?
Somalialainen keittiö
9
618
Vastaukset
- Suomalainen1
Eikö kukaan osaa vastata?
- Helsingissä yritteli
vuosia sitten yksi somaleiden pitämä ravintola aloitella toimintaa. Kerran kävin kokeilemassa, mutta en järin innostunut. En myöskään osaa sanoa oliko ruoka miten tyypillistä somalialaista kun en ole koskaan käynyt paikan päällä maistelemassa.
Tarjolla oli riisiä ja sen kanssa joko lammasta, nautaa tai kanaa. Kastikevaihtoehtoja oli 4 erilaista (nimiä en muista, mutta yksi oli tomaattipohjainen, yksi oli joku papuhässäkkä, yksi oli maapähkinöistä valmistettu ja neljäs jäi minulle epäselväksi). Oma annokseni oli kanaa maapähkinäkastikkeella. Ruoka oli yllättävän mautonta, tai sitten vaan omat odotukset eksoottisuuden suhteen olivat turhan korkealla. Maapähkinäkastikkeeseen olin päässyt tutustumaan aiemminkin, ja täytyy sanoa että tämä somaleiden versio jäi kirkkaasti kakkoseksi.
Tämä vaatimaton kokemus ei ainakaan saanut minua kiinnostumaan somalialaisesta keittiöstä.
- tästä alkuun
https://sites.google.com/site/somaliruoka/ruokakulttuuri
http://www.somaliculture.net/food/index.html
http://www.somalikitchen.com/
http://www.abcmatresan.se/catering/1/res-i-lander/
http://fi.wikipedia.org/wiki/Mogadishu_Avenue
http://www.somaliliitto.fi/suomi/keittokirja.htm
http://www.ruokasafari.com/reseptit/samosa/ - Reijo, se ihana
Suomi on ruotsalainen, väittää huolellisesti tehty tv-ohjelma. Yhteistä löytyy, mutta ei lihapullia kehitetty Ruotsissa, eikä leijona ole Ruotsin metsistä, hyvät ihmiset sentään! Intialaiset, arabialaiset ja turkkilaiset eivät oppineet köSuomi on ruotsalainen, väittää jälleen huolellisesti tehty tv-ohjelma. Yhteistä löytyy, mutta ei lihapullia kehitetty Ruotsissa, eikä vaakunaleijonakaan ole Ruotsin metsistä, hyvät ihmiset sentään! Intialaiset, arabialaiset ja turkkilaiset eivät oppineet köftejä, keftayta ja kaalikääryleitä, ynnä muita ruotsalaisopissa, vaan ne lihapallukat tekivät saman kuin SAS; välilaskun Tukholmaan. Viininlehtikääryle Tolma Dolma tuli Venäjälle Transkaukasian kautta, ja Suomeen, kuten siihen Maailman Parhaaseen Ruotsiin, eteläkaakosta, se on: kreikkalais-turkkilaiselta alueelta.
Pohjoisista sivistyskansoista joku rupesi käärimään jauhelihansa keräkaalin lehteen. Oli aika hyvä innovaatio! Kaakilaatikko, olkoon mistä tahansa, on suomalainen. Älä itke Svelle! Ei pelmenikään ole venäläinen! (Auta, hei, tämä esiliina pois!) - pohjoismainen ruoka
- Nam!
sarjan osat kirjoitti:
Googlatkaa Pinjan herkkuja. Sieltä löytyy somalialaisten ruokien reseptejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2994830Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353085Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k543012Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn321575Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471209
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.121042Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781021Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu581001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52999