olen 18v ja käynyt salilla aktiivisesti monta vuotta...kovan työn tuloksella lihakset ei kyllä ole kasvaneet paljoakaan..toisin sanoen kukaan tuskin tietää että olen käynyt salilla niin pitkään..olen miettinyt että pitäisikö minun alkaa käyttämään lisäravintoa? voisiko joku neuvoa onko näillä soijavalmisteilla,maltolla ym. greatinillä sellaista vaikutusta että kannattaisi käyttää.tarkoituksena olisi saada lihakset kasvuun ja eikä muutama lisäkilokaan olisi pahitteeksi koska olen hieman (pari kiloa) alipainoinen...jaeikö ne jouheet kuitenkin ole ihan luonnon tuotteita että "terveellisiä" olisi..syön kuitenkin terveelisesti ja aika paljon joka päivä..kaurapuuroa,maitoa, monta lämmintä ruokaa ym...mitä siis tehdä?
Pitäisikö alkaa syömään lisäravinteita?
treenaaja1
111520
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Suosittelisin kiinnittämään huomiota kuntosaliohjelmaasi. Jos haluat kasvattaa lihaksia, kannattaisi tehdä lyhyitä sarjoja ja laittaa kunnolla painoja. Viimeisten toistojen pitäisi olla tiukkoja. Lisäksi tee kaikki liikkeet huolellisesti ja keskittyen harjoitettavaan lihasryhmään.
Tavallista, terveellistä ruokaa säännnöllisesti ja ehkä joku proteiini-palautusjuoma treenin jälkeen sekä lepoa sopivasti, ei siihen sen ihmeempää tarvita. Olet vielä aika nuori, lihasmassaa kertyy omien kokemusten perusteella paremmin 20v jälkeen, joten jatka vaan harjoituksia!
Lähes 100% varmuudella syy huonoihin tuloksiisi on liian vähäisessä ruoan energiamäärässä! Toinen mahdollisuus on, että treenisysteemisi ovat päin persettä.
Syö siis enemmän ruokaa. Jos tuntuu ettet pystyt syömään enempää niin voit juoda päivässä pari proteiini-hiilaridrinkkiä tuomaan lisäenergiaa.
Proteiini, hiilihydraatti ja kreatiini ovat kyllä aivan luonnontuotteita, mutta liikaa ei niitäkään kannata vetää (kuten ei maksalaatikkoakaan...). Mitenkään erikoisen terveellisiähän(ei vitamiineja, ei hivenaineita, ei kuituja) ne eivät ole, mutta eivät normaalisti käytettynä haitallisiakaan. Ei niitä käyttämällä lihaksetkaan kyllä taikaiskusta ala kasvamaan.
Älä ala lisäravinteita syömään vaan ota ohjaaja, joka tekee sinulle sellaisen oikean teho-ohjelman, jolla saat tuloksia aikaan.
liike sarjani kyllä voi olla päin mäntyjä..aloitin pienempänä heti tekemään suurilla painoilla..nyt olen tehnyt pari vuotta suhkot samoilla painoilla..eli vähän riippuen laitteesta 40-60kg yleensä..liikesarjoja teen yleensä 3 joissa jokaisella teen 12 kertaa.mikäli lisään painoa silleen että jaksan tehdä just ja just 10 kertaa (mikä varmaan tehokkainta olisi) en pysty tekemään kunnolla liikkeitä nimittäin silloin minulla olisi enemmän painoa laitteessa kun itse painan ja nousisin pystyyn mm.selkälihas laitteessa..
ruuan saantiin kyllä olen kiinnittänyt huomiota..jos nimittäin treenaan joka päivä väh puolituntia kotona, pari kertaa viikossa pari tuntia salilla ja uin pari kertaa viikossa, käyn lenkillä ym..niin ainakaan siinä ei voi olla vika että treenaan liian vähän..kiitos kaikille avusta..pitää varmaan testailla joitain proteeni juomia ja jättää jauheet vähemmälle..
Lepää välillä.. Ei mistään tuu mitään, jos elimistö ei saa aikaa palautumiselle. =)
ohan se mun treeni ohjelma todella rankka...aika erikoista vaan että en väsy ollenkaan ja jaksan tehä sarjoja päivittäin..yleensä kyllä piän yhden-kahden lepopäivän viikossa...tai sitten toisena päivänä juoksen ja toisena nostan punttia...että toiset paikat saa levätä..lisäksi nukun pitkiä yöuneja n.10h->...nyt koulujen alkaessa ehkä n. 8h? että kyllä sitä lepoakin on..mutta jotain pitäisi kyllä keksiä nytten..
no tottahan sitä nuorena jaksaa vaikka mitä :) ehkä voisit vähentää juoksua ja uintia ja keskittyä enemmän käymään siellä salilla, 3-4 kertaa viikossa. Jos urheilusi on kestävyyspainotteista (juoksu, uinti) niin silloin myös näytät kestävyysurheilijalta eli hoikalta ja jäntevältä. Ei mitenkään huono sekään, mutta jos haluat lihaksia enemmän niin keskity pumppaamaan niitä salilla. Ja enemmän lepopäiviä, jolloin et tee mitään, ainakin 3 lepopäivää viikossa. Tsemppiä, kyllä se siitä!
Käy salilla 3krt/vko:ssa, tee 4-6 sarjaa/6-10 toistoa max. painoilla. Kysy salilta jos joku vois tehdä sulle ohjelman jossa rakennat lihaksia.
Ja tee liikkeet puhtaasti.
Tsemppiä!
Lihakset koostuvat pääosin proteiinista ja jos et saa sitä riittävästi niin eivät lihaksetkaan voi kasvaa kun eivät saa kasvuun tarvittavia ravinteita.
Suositus on väh. 25g puolen tunnin sisällä treenin lopettamisesta. Ja mielellään juuri nestemäisenä ettei elimistöltä turhaan menee voimat ruuansulatuksen kanssa painimiseen.
Ravinnon osuus kehityksestä 70% ;) puolituntia ennen salille menoa pari banaania (ei tummia)tai vaihtoehtoisesti maltodekstriiniä, treenin jlk HETI jotain palautusjuomaa esim WHEY:tä ja parit banaanit (jo vähän tummuneita) ja tästä puolentoista tunnin sisällä kunnon ateria...viljaa,rahkaa,munaa jne...laske proteenisuositus painollesi n.puolitoista-kaksi grammaa painokiloa kohden vuorokaudessa...
ÄLÄKÄ USKO KAIKEN MAAILMAN NÄSÄVIISAITA ETTEI LISÄRAVINTEISTA OLE HYÖTYÄ!!!!
Ala syödä RUOKAA joka 3 TUNTI 40-50G proteiinia sisältäen. JA ala syömää proteiinia siten 3G/painokilo ja SILTEEN ni se paino nousee, ja soijaa älä syö, se tekee miehistä naisia estrogeeniensä takia ets, kassit kutistuu