Papujen hankkiminen?

bean1

Jokainen tietää, että pavut on se juttu. Ongelmaksi asiassa saattaa kuitenkin muodostua se mistä niitä saadaan. Joten mistä ihminen voi saada suuria määriä papuja. Lähinnä ruskeita papuja, kidneypapuja ja erilaisia punaisia papuja?

Sitten on peruna. Muussina se menee. Samoin on bataatti, josta saa jopa keitonkin. Kuitenkaan näissä raaka-aineissa ihminen ei törmää samalla tavalla niiden saatavuuteen liittyviin ongelmiin kuin papujen suhteen.

Osaako, joku sanoa mistä papuja saa suuria määriä?

8

453

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      Kauppojen hyllyiltä, säkeissä ja säilykkeinä. Voi ostaa kaapit täyteen jos siltä tuntuu

    • pavunpoimija

      Iso ongelma. Pyri pikimmiten töihin paikalliselle paputilalle. Jos vaikk asaisit henkilökuntahintaan muutaman rekkalastillisen.

    • m.a.r.k.e,t

      tavallisesta supermarketista (esim.prisma tai citymarket tms.) saa erilaisia papuja tölkeissä säilykehyllyosastolta. Sitten kuivattuja versioita jotka tarvitsevat liotuksen ennen käyttöä saa samaisista marketeista kuivahyllystä, joskus myös luontaistuotehyllystä. Hyvää alkavaa vuotta!

    • I have been there

      Minulla on papu siellä

    • Papuja saa kaikkialta helposti. Jos ei kiinnosta shoppailla ruokamarketeissa, voi asioida erikoisliikkeissäkin. Esimerkiksi Punnitse & Säästä -ketjulla on pääkaupunkiseudulla viisi eri liikettä. Saatavuus ei ole minkäänlainen ongelma nyky-Suomessa, ellet tarkoita "suurilla määrillä" tuhansien kilojen kertaostoksia.

    • herneetnenässä
    • vähä-hiilari

      Ainakin FitnessFirst Online myy, myös kuorittuja pellavansiemeniä yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      64
      5240
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      69
      2485
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      268
      2406
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2359
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1694
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      219
      1488
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      52
      1084
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1043
    9. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      1016
    10. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      947
    Aihe