Papujen hankkiminen?

bean1

Jokainen tietää, että pavut on se juttu. Ongelmaksi asiassa saattaa kuitenkin muodostua se mistä niitä saadaan. Joten mistä ihminen voi saada suuria määriä papuja. Lähinnä ruskeita papuja, kidneypapuja ja erilaisia punaisia papuja?

Sitten on peruna. Muussina se menee. Samoin on bataatti, josta saa jopa keitonkin. Kuitenkaan näissä raaka-aineissa ihminen ei törmää samalla tavalla niiden saatavuuteen liittyviin ongelmiin kuin papujen suhteen.

Osaako, joku sanoa mistä papuja saa suuria määriä?

8

530

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      Kauppojen hyllyiltä, säkeissä ja säilykkeinä. Voi ostaa kaapit täyteen jos siltä tuntuu

    • pavunpoimija

      Iso ongelma. Pyri pikimmiten töihin paikalliselle paputilalle. Jos vaikk asaisit henkilökuntahintaan muutaman rekkalastillisen.

    • m.a.r.k.e,t

      tavallisesta supermarketista (esim.prisma tai citymarket tms.) saa erilaisia papuja tölkeissä säilykehyllyosastolta. Sitten kuivattuja versioita jotka tarvitsevat liotuksen ennen käyttöä saa samaisista marketeista kuivahyllystä, joskus myös luontaistuotehyllystä. Hyvää alkavaa vuotta!

    • I have been there

      Minulla on papu siellä

    • Papuja saa kaikkialta helposti. Jos ei kiinnosta shoppailla ruokamarketeissa, voi asioida erikoisliikkeissäkin. Esimerkiksi Punnitse & Säästä -ketjulla on pääkaupunkiseudulla viisi eri liikettä. Saatavuus ei ole minkäänlainen ongelma nyky-Suomessa, ellet tarkoita "suurilla määrillä" tuhansien kilojen kertaostoksia.

    • herneetnenässä
    • vähä-hiilari

      Ainakin FitnessFirst Online myy, myös kuorittuja pellavansiemeniä yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      119
      757
    2. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      58
      646
    3. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      616
    4. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      75
      555
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      55
      541
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      26
      513
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      444
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      40
      438
    9. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      6
      414
    10. 41
      405
    Aihe