n36

Puuttuuko minulta älliä?

Olen viime aikoina yhä enemmän alkanut epäillä, etten olekaan ehkä kovin viisas.

Minulle selvitettyjen teoreettisten asioiden ymmärtämisessä tulee aina silloin tällöin rajat vastaan, vaikka miten pinnistelisin. Tällaisia ovat erityisesti fysiikan ja matematiikan piiriin kuuluvat asiat, mutta toki muitakin on.

Myöskin huomaan aika usein, että selittäessäni itse jotain vaikkapa käytännön asiaa, esitän yllättävän helposti epäloogisia näkemyksiä.

Suurten kokonaisuuksien hahmottaminen voi niin ikään tuottaa minulle vaikeuksia, totean pian pyöriväni detaljeissa.

Ylipäätään havahdun tämän tästä siihen, ettei järkeni oikein tunnu riittävän.

Olen menestynyt koulussa keskitasoa vähän paremmin, muutamassa aineessa, joista yksi taitoaine, olin aina täyden kympin oppilas. Matemaattiset aineet tuottivat puolestaan vaikeuksia. Suoritin myöhemmin akateemisen loppututkinnon eikä "oman alan" opiskelu ollut minulle lainkaan vaikeaa.

Olen harkinnut mensan testiin hankkiutumista. Missä sellaisen voi suorittaa?

Toisaalta, sehän on matemaattis-loogis-painotteinen, eli voisiko se kohdallani antaa masentavamman tuloksen, mihin edes olisi syytä?

Onko mitään testiä, joka huomioisi eri tyyppisiä älykkyyden lajeja?

Haluaisin selvyyden, jotta osaisin suhtautua puutteisiini.

Läheiset vastaavat kiusaantuneesti kierrellen kysymykseen: "Hei kuule, olenko minä sinusta pöljä?"

1

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sulkanen

      Sä lähdet siitä olettamuksesta, että sun älykkyys on laskenut ja siis sussa on puute, kun sä et hiffaa kaikkia eteen tulleita juttuja "niin kuin ennen" tai sekoat omiin teorioihisi "toisin kuin ennen".

      Näin ulkopuolisena voin sanoa, että älyllinenkin kompurointi kuuluu inhimillisyyteen eikä sen takia tarvitse alistaa itseään tyhmä-viisas, puutteellinen-täydellinen/kokonainen yleistyksille.

      Ajattele positiivisesti, että sä olet nyt laajempi ihminen kuin kuunaan opiskeluaikaan. Kirjatieto ja älyllinen näppäryys teorioiden hiffaamisen suhteen ei enää ole niin tärkeä juttu kuin esim. konkreettisemmat elämäntaidot.
      Siksi matikka ja fysiikkakin saattavat tuntua jopa vierailta nyt, kun niiden kanssa ei enää paini yhtä ahkeraan ja motivoituneena kuin vielä opiskeluaikaan oli jopa pakko. Niin, ellei nyt ole matemaatikko/fyysikko ammatiltaankin.
      Mutta miksi sen muutoksen pitäisi olla merkki siitä, että älykkyys on laskenut tai vajavuuden aikakausi alkanut?

      Miksi mensan tai ylipäätäänkin muiden ihmisten keksimät testit pystyisivät määärittelemään sua ja sun älykkyyttäsi sen "paremmin" kuin sä itse?
      Millaista tukea sä oikeastaan kaipaat ja mitäs jos juuri sitä tukea ei tulekaan ulkoa käsin?
      Millainen tuki ja vakuuttelu riittää?
      Näitä kantsii funtsaa ennen kuin menee hakemaan apua muualta. Omalla asenteella on suuri merkitys kun on kyse itsen määrittelemisestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      318
      6171
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3646
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      149
      2841
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      225
      2177
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      102
      1749
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      67
      1222
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      81
      1065
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      145
      983
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      948
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      894
    Aihe