Millaisia eroja noissa sykemittareissa yleensä on?
Itse ole miettinyt näyttääkö oma Bluetooth yhteydellä varustettu anturi antaa herkästi yläkanttiin olevia lukemia.
Tuota ihmettelin, kun tein tasaista vetoa soutulaitteen kanssa. Siinä ei tullut hengästyttyä, mutta silti SportsTrackeriin jäin melkein 10% ajasta kovan rasituksen treeniksi.
Onkohan soutu ja hiihto (tasatyöntö) hankalia yleensäkin sykemittareille, niiden vöille?
Tarkoituksena oli vähän katsoa missä menee aeorobisen kynnyksen alue (en tiedä maksimi sykettä eikä kai ole tarvekaan?). Kiinnostaisi etsiä oma aerobisen kynnyksen alue, jos sen löytää pelkällä hengästymättömällä tasaisella treenillä. Tarkat arvot ei onnistu ihan heti, mutta kokemuksen kautta. Tarkempaan en tiedä miten sen "pitää pystyä puhumaan" yksiselitteisesti määrittelee... mutta ehkä ei ole niin väliä.
Sen tekstiilivyön olen pessyt käsienpesuaineella ja lämpöisellä vedellä (pitäisikö laittaa pesupussiin ja pesukoneeseen). Lisäksi kannattaa se vyö kastella kunnolla ennen käyttöä, muutoin näyttää mitä sattuu ennen hikoilua.
Sykemittarin luotettavuus
3
275
Vastaukset 3
- sykkeen mittaaja
Paksut vaatteet saattavat vaikuttaa lukuun alentavasti ja se onko vyö oikealla kohdalla rintalastaa.
Pesukoneessa vyö voi kolhiintua, ja kestääkö se veden painetta ?
Halvoissa vehkeissä voi luvut olla vähän suhteellisia. Kokemus tietenkin auttaa huomaamaan näyttääkö mittari oikein.
Hiki / vesi johtaa sähköä. Mulla on Polarin WearLink Bluetooth ja se on ostettu keväällä 2011 eli ei aivan uusimpia muttei vanhimpiakaan. Tuossa lähetin irroitetaan vyöstä aina käytön jälkee. Ohjeen mukaan vyö pestään ohjeen mukaan joka viides kerta tai useammin.
Itse luulen tuon näyttävän välillä liikaa. Häiriöistä lukemat pomppaa 20 pykälää. Tiedä sitten miten on mutta tasaisella tahdilla & vastuksella oli tuon tapaista heiluntaa. Kävi yli oletetun maksimi sykkeen yläpuolella hetken ilman että olo olisi ollut juurikaan huohottavan hengästynyt.
Kännykkä näyttää pariston tilaksi 1:stä. Ehkä seuraavaksi vaihdan sen (on vielä alkuperäinen).
Käytännössä ne keskiarvot seuraa hyvin lenkin rasitusta, mutta millä tarkkuudella?- sykkeen mittaaja
Kyllä minullakin joskus tuo halvemman sykemittarin lukemat pomppailivat, mutta mielestäni mittarin kytkinnappulat osui jotenkin vaatteisiin tai sitten vanhentuneen patterin huono varaus aiheutti häiriöitä signaaliin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1341712
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta2161119Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.171815Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.258612- 33561
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut11524- 187519
- 205507
- 41456
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen18443