Eturengas kuluu

Aloittelija

Ostin luistimet elokuun alussa ja olen luistellut nyt n. 100 km. Ongelmana on se että oikean luistimen etupyörän sisäreuna kuluu aivan älyttömästi n. 30 km:n aikana ja muut pyörät "normaalisti". Nyt olen vaihtanut eturenkaan paikkaa kolmesti. Vasemman luistimen pyörät kuluu tasaisesti ja vähän. Mitäköhän vikaa mun potkussa on?

5

905

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mar

      Potku lähtee suoraan sivulle, paino on yhtäläisesti jokaisella rullalla, ehkä aivan hivenen enemmän kantäpäällä. Kun potku lähtee, ovat rullat, varpaat suoraan eteenpäin, ei mitään ankka tyyliä varpaat sivulle sojottaen.
      Sinä potkit pyörien kuvauksesta päätellen oikean jalat etummaisella pyörällä. Ei hyvä.

      • tyyli

        Entä jos potku lähteekin oikein mutta lopussa potkua pidennetään ojentamalla nilkkaa jolloin lopussa paino on vain etupyörallä? Tällöin luistin kuluu myös hieman enemmän etupyöristä. Itse luistelen näin ja voin sanoa etten ihan hitaasti..


    • Jl1

      jos vain toisen luistimen etu- tai takapyörä kuluu erityisen paljon, saattaa syy piillä myös kiskon väärässä asennossa. Eli kannattaa verrata
      pyörää kuluttavan luistimen kiskolinjaa toiseen. Jos kiskon etu- tai takapää on liikaa ulkoreunassa, myös kyseinen pyörä kuluu uskomattoman nopeasti. Kyse on milleistä!

    • rullistelija

      Mä otan syksyllä rullat irti ja vaihdan niiden paikkaa siten mikä oli edessä samaan luistimeen taakse ja niin edelleen eli sama pyörimissuunta ja eikun menoks.Näin saat rullat kulumaan tasaisesti.

    • karih

      Ainoa oikea tapa suorittaa potku sivulle on potkaista koko jalkaterällä tai jotkut sanoavat keskittämällä painon keskelle luistinta. Itse en korosta painon lisäämistä kantapäälle mutta kuulemma pikaluistelussa jäällä se on ainoa oikea tapa. No periaatteessa kun potkasee tasaisesti painaen koko luistimella kaikkien rullien pitäisi kulua yhtä paljon. Mutta aina se nilkka tuppaa suoristumaan siten että etummainen rulla nousee asfaltilta viimeksi. Siksi rullien järjestystä on vaihdeltava noin 100-150 km välein riippuen pyörän laadusta, kovuudesta, asfaltin karkeudesta, omasta painosta jne.

      Myös luisteluasento on merkittävä tekijä. Pystyasennossa voi vähemmän vaikuttaa nilkan asentoon, koska potku on pystyssä lyhyempi. Parempi on koukistaa polvista koukumpaan asentoon ja lisäksi taivuttaa lantiosta eteenpäin. Potku on silloin oikeaoppisesti pidempi ja joustavampi. Nilkan asentoa on helpomi vaihdella maastonkin mukaan ja voi liutella mielensä mukaan. Silloin on helpompi potkaista tasaisesti koko luistemen painolla.

      Kaksoispotkutyylillä kuluvat renkaan molemmat puolet tasaisemmin, koska esim. oikea jalka potkaisee ensin vasemman jalan perässä vasemmalle ja sen jälkeen oiealle. Mutta silloinkin tuppaa etummainen rengas kulumaan voimakkaammin. Itse pidän 5 luistelukertaa maksimina, jonka jälkeen vaihdan pyörien paikkaa.

      Paitsi luistelutyyli myös renkaan laatu ja kovuus vaikuttaa kulumiseen. Laadukkaan pyörän kovuus 85A takaa jo että rengas kuluu hieman hitaammin. Mutta Hyperilläkin voi olla vielä erilaisia sekoituksia, joista jotkut kovatkin renkaat kuluvat nopeammin. Sekin riippuu käyttötarkoituksesta. Lisäksi kova rullan seos vähentää kitkaa ja lisää pyörimisnopeutta. Se ehkä lisää tärinää hieman, mutta mielestäni kova seos pääsee oikeuksiinsa vasta 5-pyöräisissä, joissa alustan aiheuttama tärinä vaimentuu todella merkittävästi.

      Luistelen itse mahdollisimman kovilla rullilla ja viisipyöräisillä. En käytä jarrupaloja ja kova rulla kuluu T-jarrutuksessa vähemmän. Kova rulla kuluu vähemmän. Kuluminen T-jarrutuksessa muuttaa renkaan profiilia suipoksi, jolloin rullan kitka vähenee selvästi alustalla. Nämä rekaat olivat kyllä jo ostettaessa korostetun suipot. On turha ostaa tietyn profiilin omaavia renkaita, jos niiden profiili kuluu heti pyöreäksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      55
      2537
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1682
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1640
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1525
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1518
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1198
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1041
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1012
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1002
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      954
    Aihe