Meidän firmassa maksetaan kuukausipalkkaa, mutta ylitöistä maksetaan prosenttikorotettua palkkaa ja matkustusajalta maksetaan normaalitunnin hintainen matkustuskorvaus, lisäksi kilometrit ja päivärahat. Noudatamme toimihenkilöunionin sopimusta.
Työhän kuuluu jonkin verran ulkomaan matkoja. Käyttöönotto sekä viankorjausreissut ovat aika raskaita, varsinkin kun lähdöt tulee todella lyhyillä varoitusajoilla.
Onko työpaikoilla yleensä jotain porkkanoita keikkahommiin? Joko niin että maksetaan ylimääräisiä tunteja tai könttäkorvauksia tai annetaan ylimääräinen vapaapäivä tms.? Itsestä on alkanut tuntua että ei oikein huvita reissata samalla palkalla jonka saa vakituisesta työssäkäyntipaikasta.
Ylimääräistä reissuhommista?
2
306
Vastaukset
Minulle maksetaan aina sopimuspalkka eli normaalin peruspalkan päälle tulee 60-70 % lisää riippuen maasta minne menen. Se paljonko teen töitä ei vaikuta palkkaan vaan homma on tehtävä valmiiksi. Jos laskee saman "normaali" prosenttitunteina ja vertaa mun sopimukseen niin joskus tulee takkiin ja joskus voitan. Muutaman vuoden olen niitä laskenut ja suunnilleen on tasan mennyt eli tämä sopimuspalkka on ollut ok. Jos joudun tekemään 7 päivää viikossa niin siihen tulee sitten eri korvaus.
- Hessu383
Keikkahommista maksetaan yleensä hieman parempaa tuntipalkkaa kuin "normihommista". Lisäksi saat verotonta päivärahaa riippuen maasta jossa työskentelet aivan kuten mainitsitkin. Keikkatöissä tosiaan yleensä aina pitempää päivää jolloin ansiot kasvavat melko hyvin.
Joillakin työpaikoilla työnantaja osallistuu esim. mikäli olet lähdössä vaikka lomalle niin niihin kustannuksiin.
Itse pidän reissuhommista koska se rytmitetään yleensä 2 viikkoa töitä ja 2 vapaata tms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986328KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555825Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602813Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072248Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071938- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331098