Eli olen hakemassa työvoimapoliittiseen ammatilliseen aikuiskoulutukseen maalarilinjalle ja sinne on tunnetusti aina paljon hakijoita.
Koulutus hakemuksessa on paikka jossa sanotaan että : " Tarkemmat perustelut koulutukseen hakeutumiselle" ja tämä on se hakemuksen tärkein kohta - todennäköisesti.
Miten perustelisit hakeutumisen jos sinulla ei olisi kokemusta alan töistä, mutta haluaisit kuitenkin sinne?
Aiempaa kokemusta sekalaisista rakennustöistä.
Työvoimapoliittinen aikuiskoulutus ja perustelut
7
2851
Vastaukset
- Hyvin pyyhkii
Vähän aiheen vierestä, mutta älä hae työvoimapoliittiseen koulutukseen. Hae omaehtoiseen, jota varmasti työvoimatoimisto puoltaa. Saat samat etuudet, työttömyys korvaus ja ylläpito korvaus 9€ päivä. Voit saada myös jotain aktivointi lisää aktiivi toiminnasta, en kyllä tiedä mitä, mutta aion ottaa selvää. Myöskin lomia on eritahtiin, mulle tulee luonnollisesti kesäloma, talviloma, syysloma. Ei siis ole vedetty tiukille, niin kuin yleensä.
Työvoimapoliittiseen koulutukseen on yleensä kovat haut, pääset helpommalla muuta kautta. Mulla on sama homma. Työt loppui 31.12. ja ilmoitin tökäriin, että koulutus kiinnostaisi eräältä omaa alaa sivuavalta alalta (omaehtoinen). Soittivat vielä perään, että milloin tehdään paperit valmiiksi koulutuksesta! Näillä näppäimillä näyttä, että kuukauden sain olla kotona ja uudet haasteet alkaa! Koulusta tuli hyväksyvä päätös ja ylihuomenna työkkäriin sinetöimään sopparit.- ....
Onnea orjatyö urallesi.
- Hyvin pyyhkii
.... kirjoitti:
Onnea orjatyö urallesi.
No niin. Kaikki meni kuin Strömsöössä ja kuin rasvattu salama. Kellään ei ollut vastaan panemista koulutus ajatuksilleni. Työkkäri suorastaan tuputti. Leivät on tienattu pitkälle eteenpäin. Mulle se 180€ on rahaa, vaikka monet halveksuu moista summaa ja valehtelee jopa, orjatyöstä! Auto löytyy, mutta ajattelin ajaa fillarilla kouluun, että saa pitää ylläpitokorvauksen omana hupirahana!
Pitää arvostaa pieniä asioita. Monella ihmisellä ei ole tämän päivän Suomessa muuta kuin oleilu. Olen tyytyväinen että mulla on edes jotain tekemistä! Ja saa oppia ja osaamista! Ja sit töihin!
- pari vinkkiä
No esimerkiksi korostat, että tuo on juuri oikea ala, johon suuntaan haluat kehittää aikaisempaa osaamistasi. Uskot vakaasti sen edesauttavan työllistymistäsi. Olet jo miettinyt tulevaisuuttasi koulutuksen jälkeen, mihin tähtäät. Et hakeudu vain "jos tästä nyt jotain apua olisi/onhan jotain tekemistä ajankuluksi" -meiningillä.
- vinkkivinkki
Korosta hyvää fysiikkaa (jos on kuntoiluharrastus mainitse tässä yhteydessä siitä) ja mainitse myös siitä, että erityisesti ruumiillisempi työ kiinnostaa, olet tekijätyyppiä. Voithan myös heittää legendaa, että suvussa on maalareita (esim. isä/veli yms..) ja olet erittäin motivoitunut jatkamaan tätä hienoa perinnettä.
- ,,,,,,,,
Itse ajattelin hakea työvoimakoulutukseen, joka on toisella paikkakunnalla. Hankala homma pitäs irtisanoa vuokrasopimus asunnosta, löytää uus asunto ja silti ei oo varma että pääsen kyseiseen koulutukseen... Pelottaa että jos ei tosiaan pääse siihen kouluun, niin sitten pitäisi töitä keksiä, ja siltä kun ei tunne ketään 500km päästä,,
- Jobbari
Perusteket sen siten että ko. kurssi parantaa merkittävästi työllistymis mahdollisuuksiasi. Tämä on se taikasana mikä siihen hakemukseen nimenomaan halutaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3043011Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482027- 1181794
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261719Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 651347
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781223