Työnteolla on ihmeellinen asema yhteiskunnassamme. On tutkittu alkukantaisia heimoyhteiskuntia ja havaittu, että niissä työskennellään nykymittapuulla vähän, alle 4 tuntia päivässä. Maatalousyhteiskunnassa suurin aika kuluu odottaessa viljan kasvua tai vaikka sitä että talvi väistyy ja päästään kylvötöihin.
Vain kapitalismissä on määritellyt työajat ja siellä ne heijastelevat lähinnä vallankäyttäjien asenteita. Yritysjohtajat, poliitikot, ammattiyhdistysjohtajat sopivat työajat, niihin meidän muiden on vain sopeuduttava.
Eikö ole kummallinen asia että samaan aikaan kun moni kärsii työn stressistä ja ajan puutteesta meillä on satoja tuhansia ihmisiä joilla ei ole minkäänlaista työtä tehtävänään?
Keskustelua työajoista dominoivat työkeskeiset ihmiset, joiden elämä rakentuu työn ympärille. He ovat aina kaikkein ärhäkimmin kommentoimassa näitä työaikakysymyksiä, koska työnteko on heille niin tärkeää.
Nämä samat ihmiset kohoavat usein myös taloudessa ja politiikassa päättäviin asemiin, muodostaen maamme eliitin. Näin työnteon asema yhteiskunnassamme ylikorostuu.
Usein puhutaan siitä että, työajat olisivat seurausta valinnasta vapaa-ajan ja ostovoiman välillä. Modernissa yhteiskunnassa tämä on tuskin kovinkaan määräävä tekijä vaan kyse on pikemminkin siitä että ihmiset haluavat tuntea tekevänsä jotakin hyödyllistä elonpäivinään. Työnteosta tulee joillekkin elämäntapa josta on vaikea edes hellittää hiukan. Ei vaikka työn jakaminen helpottaisi työttömien vaikeaa asemaa, hillitsisi aikapulasta kärsivien tuskaa ja ohjaisi meitä kohti kestävää kehitystä.
Se olisi kolminkertainen voitto eli win-win-win!
Työnteon ylikorostunut asema yhteiskunnassamme
Työajoista
1
150
Vastaukset
- vin ja van
no ne sun alkukantaset ei tarvinnu rahaa mihinkään... sitä oli se minkä itse sai kokoon... nyt se kokoon saatava on rahaa jotta saat sen välttämättömän, ruuan ,vaatteet, asunnon. Muuta afrikkaan, ei tarvi asuntoa, vaatteita kun on lämmin, ruuan etsimiseen luonnosta voit hyvinkin käyttää sen mainitsemasi 4 tuntia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja14514433Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va446042SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1685630Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant214760Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124417HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.604246Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot233924"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1083702Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan293617Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan692703