Ei kestä!

Olen kuunnellut parin kuukauden ajan radiossa ja televisiossa haastateltujen vastauksia haastattelijan lopuksi lausumaan sanaan "kiitos". Yksikään ei ole vastannut: "Ei kestä." Kaikki vastaavat: "Kiitos."

Onko tämä nykyinen "virallinen" käytäntö? Onko "ei kestä" peräti väärin nykyisin?
92108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kuvastaa molemminpuolista kiitollisuuutta: haastattelija kiittää siitä, että on saanut haluamansa haastattelun ja haastateltava kiittää omasta puolestaan siitä, että on saanut kunnian tulla haastatelluiksi.

Äänestä

Olen huomannut tuon saman asian usean vuoden aikana. Olen ollut palvelualalla ja asiakkaat sanovat usein "kiitos" tekemistäni (suurista) palveluista. Siinä tilanteessa minä vastaan aina "olkaa hyvä", en juuri koskaan "kiitos". He ehkä joskus vähän hätkähtävät vastaustani mutta mielestäni se on oikea vastaus (voisin varmaan sanoa myös "en kestä", mutta...).
Ajatellaanko siinä ehkä jotenkin, että "kiitos kiittämästä"...

Äänestä
  • Minulle on jäänyt vanha tapa mumista kiitos kun saan kuitin, yritän päästä siitä eroon. En ole aikoihin huomannut kenenkään muun kiittävän kaupan kassalla kuitin/vaihtorahat saatuaan.

    Äänestä

  • Kassalla? kirjoitti:

    Minulle on jäänyt vanha tapa mumista kiitos kun saan kuitin, yritän päästä siitä eroon. En ole aikoihin huomannut kenenkään muun kiittävän kaupan kassalla kuitin/vaihtorahat saatuaan.

    Jaa, kyllä minä aina kiitän.

    Äänestä

Ei se haastateltavan "kiitos" ole oikeastaan vastaus kiitokseen vaan kiitos hänen puoleltaan ko. sessiosta.

Ja "ei kestä" taitaa kyllä olla sellainen ilmaus, ettei sitä juuri kukaan käytä missään yhteydessä. Sehän on aika älyttömän kuuloinenkin, epälooginen. "Ole/olkaa hyvä" on paljon luontevampi vastaus kiitokseen. Useinhan sanotaan arkikielessä myös "kiitos itsellesi/itsellenne" tilanteissa, joissa on kiitetty esim. hauskasta illasta tms.

Äänestä

Ei kestähän tarkoittaa, että sanoja pitää tekoaan niin vähäpätöisenä, ettei se kestä kiittämistä.

Äänestä
  • Tuo voisi selittää fraasin, mutta tyhmä se silti on.

    Äänestä

  • 17+4 kirjoitti:

    Tuo voisi selittää fraasin, mutta tyhmä se silti on.

    Lisään siihen ei kestään vielä, että hyvä, että kelpasi.

    Äänestä

  • 17+4 kirjoitti:

    Tuo voisi selittää fraasin, mutta tyhmä se silti on.

    Monet vanhat fraasit saattavat tuntua tyhmiltä, varsinkin jos kuulijalla on puutteita kielen tajussa ja kielen historian tuntemuksessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kestääkö? kirjoitti:

Olen kuunnellut parin kuukauden ajan radiossa ja televisiossa haastateltujen vastauksia haastattelijan lopuksi lausumaan sanaan "kiitos". Yksikään ei ole vastannut: "Ei kestä." Kaikki vastaavat: "Kiitos."

Onko tämä nykyinen "virallinen" käytäntö? Onko "ei kestä" peräti väärin nykyisin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu