Eiköhän uuden valtuuston pitäisi puuttua Kemijärven matkailun markkinointiin. Nyt ollaan kymmenen vuotta tassuteltu paikallaan, suunnitelmat ja tekijät vaihtoon.
Pitäisi esim yrittäjäjärjestön ja toimijoiden lähteä liikkeelle. Vanhat kuviot romukoppaan ja uudet ihmiset ja ideat käyttöön.
Pitäisi esim yrittäjäjärjestön ja toimijoiden lähteä liikkeelle. Vanhat kuviot romukoppaan ja uudet ihmiset ja ideat käyttöön.
Vastaukset 78
Vanhimmat
ei me ehditä semmosten tyhjänpäiväsiinasioihin puuttua kyllä ne turistit osaa tulla ja lähteä ilman meidän opastusta. jos nyt joku eksyy tähän rupukylään kerran vuodessa.
suuta pieksämällä ei homma kulje! Kaupungin matkailun vipusissa on tälläkin hetkellä ainakin kolme naista, mitä näkyvää he on saaneet aikaan. Olisi syytä hieman selvittää kaupunkilaisillekin, vaikkapa lehden palstoilla missä mennään matkailun sektorilla. Jonkinlainen katsaus näin vuoden alkajaisiksi ja mihin ollaan menossa? Onko jotain isoa ja kehityskelpoista. Meillä monella on varmasti ideoita, mutta toteuttajia puuttuu.
Missä on moottorikelkkayritys, joka vie Kemijärvelle. Tai saa vuokrata moottorikelkkaa muutaman tunnin ajeluun tai pilkkireissulle. Paikallinen ei sitä näe, mutta kun kelkkaa ei saa vuokrattua kun Pyhältä. Pitäisi olla myös kaupungissa, koska hyvät on paikat kulkea. Opastusta ja hyvin merkittyjä reittejä tosin pitää olla ja varusteet myös tarjolla.
jatkan vielä: kesäksi järvelle ja joelle kulkemaan vesitaksi ja myös pienempi moottorivene, joka ajeluttaisi. Muutakin kaivataan kun harvoin liikkuvia Ahti-laivan vuoroja, jotka loppuvat liian aikaisin. Riihitanssit myös Uitonniemeen, hanuritkin löytyy omasta takaa. Näitä kaikkia varmasti kaivataan, mutta rahaa ja investointejahan ne ovat joten kuvetta kaivamaan ja palveluhenki päälle.
On turha sanoa, kyllä ne turistit osaa kulkea! Haloo, ei se niin mene nykyaikana!
Kaikki eivät halua kalastaa, erästellä, pilkitellä, mutta siitä huolimatta saattaisivat nauttia näistä valkeista maisemista, kaamosvaloista, jotka muuttuvat kevättalven loistaviksi aurinkoilmoiksi, ja kesäksi.. Vaikkapa tulistelu, maisemat, ja atmosfääri, palveluhenkisyys, pieni ystävällisyys, tekevät sen mielentilan, että se porautuu sieluun ja saa kehumaan toisillekin ja tulemaan uudestaan.
Ihmetellyt puhuu aivan totta: Kemijärvelle tarvitaan pienempiäkin "paatteja" ajeluttamaan turisteja ja myös vuokrattavia veneitä.
Kylistä esimerkiksi Lehtola ja Luusua ovat nyt ihan tyhjän pantteina, vaikka molemmista olisi vaikka mihin järvimatkailun tukikohtina ja muutenkin matkailukylinä.
Ens alkuun Raajärvi-Luusua-Lehtola-Suomu- linjalle pitäis saada patikointi- ja pyöräilyreittejejä, ja kun vielä olis tarjolla vesillä liikkumista, niin johan on kumma jollei turistia ala lappamaan. Ja tietty ohjelmapalveluja lisää.
Vaikkapa keskustasta käsin ajelutettaisiin kesällä turisteja veneillä Luusuaan ja Lehtolaan vaellus- tai pyöräretkille, geokätköjä etsimään, kyläkierroksille sun muuta.
Pohjoisen napapiirin ylitys veneellä ois ainutlaatuinen juttu, jonka nimenomaan Kemijärvi voi tarjota turisteille.
Varmaan muutos tulee, kun vaihdetaan matkailuväkeä... Uusia innostuneita matkailunkehittäjiä tarvitaan. Nykyiset vaihtoon nopeasti.
Tuntuu olevan puurot ja vellit sekaisin. Kemijärvi tarvii matkailualan yrityksiä ja yrittäjiä. Ei kaupungin viranhaltijat ja palkan-nauttijat luo matkailua, vain yritykset sitä tekevät.Tekijät puuttuu, ideanikkareita kyllä tuntuu löytyvän, töitä pitää tehdä ja riskejä ottaa. Siitä lähtee matkailu käyntiin.
Mikään ei muutu eikä parane kaupungin työntekijöitä vaihtamalla, jos ei ole yrittäjää joka tekee tuotteet, palvelut joita matkailijat ostavat.
Kemijärven kaupunki täytti juuri 40-vuotta, juttu paikallislehdessä kertoi kuinka Tarvajärvi kehoitti perustamaa Kemijärvelle joulumaan. No Rovaniemi vei senkin niinkuin monet muutkin jutut. Mitään ei ole tapahtunut.
Mitä on Kemijärven matkailu?????
Luonnollista vaihtumaa on jo saatu. Yksi lähti myymään mainoksia radio Kajaukselle, joten Pekka Satula on nyt ainut matkailukoordinaattori apunaan eläkeinsinööri ja puuinsinööri. Radio Kajaus vie kaikkia alihankintahommat Kainuuseen. Seuratkaapa vain!
Mahtavaa, jos ulla pystyy markkinoimaan kajausta. vihdoinkin urakkatyötä. matkailun markkinointi ei vain kemijärvellä onnistunut. Viisas päätös yrittää tienata provikoilla. Onnea! matkailun rahathan on vuosittan menneet " näiden" markkinakurujen ylläpitämiseen, ilman tulosta. Vuoskymmeniä! Kemijärvi säästää!
ei se kajaus kiinnosta täkäläisiä. on lapin ratio.
Suomu, Suomu, Suomu on yksi avain kohde, se on saatava kuntoon.
Venäläiset on saatava pysähtymään tänne. Mikä heitä kiinnostaa? Kauppa tietysti, mutta myös ajanviete.
Siinä meidän poliitikoilla olisi tehtävää, kun hommaatte Kemijärven vapaakauppaalueeksi.
Ville haapasalon ohjemia kun kattelee tulee mieleen onko siellä rikkaita. Talot on röttelöitä tiet savisia. Poika on kulkenut ristiin rastiin ja samanlaista kurjuutta joka paikassa. viinaa riittää. Erikoista on myös kun kuvausryhmä ei saa filmata ja aina on tarkkailijat mukana jotka määräilee ihmisten haastattelut jopa tyhjentävät koko kylän. Miettii onko totta. Suomessa saavat vapaasti olla ei kukaan ole turpaa tukkimassa. Eiköhän nämä venäjän kehujat meillä ole avanneet silmiään.
Heeeheheee venäjän kehujat eivät kommentoi Ville Haapasalon ohjelmaa ovat niin kusisukassa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Lapin radiossa tänään, Venäläiset tuovat rahaa matkailukeskuksiin jopa 500e. Meikäläinen käväsee viikonlopun Levillä so on menny jo parissa päivässä. Puhumatkaan jos mennään aurinkoo niin ei saa etes lentolippuja sillä rahalla ja parille tonnille käy köpelösti.
samanlaisihan nämä meidänkin vassari ovat kieroja valehtelijoita puhuvat toista ja tekevät toista
Suomu on niin pysähtynyt että sitä voisi markkinoida paluuna 80-luvulle.
Ihan hyvä idea 80-luku olikin hienoa aikaa, suomulla ja muuallakin suomessa.
En tunne kovin syvältä asioita, mutta tässähän se heti nähtiin; ideoita alkaa pulppuamaan, kunhan yrittäjiä ja riskinottajia löytyy. Ne taitaa näillä savotoilla olla vaan aika harvassa...Miten tämä yhtälö sitten ratkaistaan. Alkaako enää ne kasvattamaan yrittäjäriskiä, jotka ovat täällä vuosikymmeniä yrittäneet. Itsekin harmittelen monta kertaa "jos olisin parikymmentä vuotta nuorempi olisi tuossa yrittämisen paikka" Yrittäminen on oma sarkansa, ihan tyhjästä ei kannata lähteä. Vaatiihan se muutakin kun rahaa. Oikeata mielenlaatua, rohkeaa riskinottoa, sitä vahvaa ideaansa uskomista ja työtä joka ei ole sidottu mihinkään työaikaan. Lomia ei ole, mutta niihin pitää aina pyrkiä.
Nyt tietysti toivoisi, että paikkakunnalta löytyisi sitä omaa osaamista, tai kaveruksien kesken, josta yksi osaa yhtä toinen toista ja siitä homma hoituu. Unohtamatta, että jonkinlainen myntitaito ja markkinointi, mediataito on tähän yrittämiseen liitettävä tai se on ostettava jostain. Kokonaisuus ratkaisee. En osaa luottaa Suomuun, kun mitään uutta en ole nähnyt enempää media-lehtipuolellakaan, kuin netissä. Aika pitkälti vanhalta pohjalta pyörii. Kaipailin Suomulta uusia kuvia ja vetävämpää mainontaa uusitusta hotellista. Monta kuvaa kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.
Ei 5 tie vedä.Turhaa vouhotusta koko homma.Kylä kuolee hiljalleen.Hyvä niin.
Ei ymmärrä miksi ihmiset ajavat ruuhkaista, maisematonta ja vaarallista nelostietä Lappiin, kun on olemassa vitostiekin. Sehän on maisemaltaan aivan toista luokkaa eikä rekkoja jyrää niin älyttömästi. Todella kaunis tie etelästä pohjoiseen. Suomulla on kaksi hienoa ja suhteellisen uutta/uusittua hotellia ja paljon komeita mökkejä. Kyllä vitostien ja Suomun tunnetuksi tekeminen on markkinointitaidon puutetta ja ammattitaidottomuutta niin omistajilta kuin Kemijärven kaupungiltakin. Infra kuntoon ja äkkiä markkinoimaan!
Jos katsotaan Lapin matkailua yleisesti, niin yrittäjät ovat valtaosin etelämpää tulleet lappiin yrittäjiksi. paikallinen väestö harvemmin kiinnostuu yrittäjyydestä.
Kemijärvelle ei ole etelästä yrittäjät halunneet tulla, joten näkyyhän se matkailun puutteena paikkakunnalla.
Tänne eivät matkailuyrityksetkään voi asettua, kun naapuripalstan omistajat panee kuorossa hanttiin.
Motto: jos ei mulle, niin ei naapurillekkaan.
No sieltähän ne syyt tulevat. Tätä arvelinkin. Syy on korvien välissä. Minkäs teet! Monta sarvikuonoa löytyy!
Tässä kommentti , kun Lapin Kansa uutisoi : " Lappikuvat ihastuttivat maailmalla"
Purnulainen14.1.2013 13:41
Kyllä on mahtavia kuvia ja näissä maisemissa ja luontoarvoissa on koko Lapin tulevaisuus. Eurooppalaiset ja venäläiset turistit maksavat mitä vain päästäkseen Lapin luontoon hiljentymään. Päättäjämme pitäisi vaalia kaikin keinoin, että Lapin luonto säilyisi koskemattomana. Lappi on Euroopan viimeinen erämaa ja henkireikä. Myös puunkorjuussa tämä pitäisi huomioida. Kaikkein vähiten Lapin maisemaan sopivan tuulivoimahäkkyrät.
Se on vaan tämä Itä-Lapin "sivistys" niin toisenlaista ja omaperäistä, että siinä on sovittamista, miten se näihin nykyaikaisiin ympyröihin oikein loksahtaa.
Itse uutinen tässä:
http://www.lapinkansa.fi/Lappi/1194788208362/artikkeli/lappikuvat ihastuttavat taas maailmalla.html
Mikä ihmeen erämaa ? Erämaaa alue luokiteltiin vielä jokunen aika sitten niin, että piti olla 10kmx10km ilman tiestöä, tai muuta ihmisen tekemiä juttuja. Sittemmin se taidettiin pienentää, koska jäi niin paljon puuta hakkaamati.
Nykyään ei erämaata löydy kun jostain UK- ja muista kansallispuistoista.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2013/01/1691062/joensuulta-klubikortti-venalaisille
Kuis Kemijärvellä? onko mitään panostettu kaupankäyntiin?
KoivuPekka panostaa jatkuvasti venäläisiin matkailijoihin. Hänellä on kaupassaan venäläinen nainen töissä ja Kievarissa tarjoilijana toinen. He palvelevat nimenomaan venäläisiä muiden asiakkaiden lisäksi. Kievarissa tarjoilijana olevan nainen markkinoi Kievaria, KauppaPaikkaa ja Kemijärveä myös netissä suoraan venäläisille näiden oman "facebookin" kautta. Lisäksi kauppias Koivuniemi rotarina käy useita kertoja vuodessa Venäjällä sikäläisten rotareiden luona. Näin hän ylläpitää ystävyys- ja kauppasuhteita sinne. Koska venäläiset yrittivät sunnuntaisin kauppaan kello kymmeneltä eli heidän kotiaikaansa klo 12, on kauppias Koivuniemi hakenut luvan pitää kauppaansa auki sunnuntaisin kello 10 - 21. Lisäksi kauppa on tänä vuonna vuoden jokaisena päivänä auki ja lauantaisinkin kello 21 asti. Sellaisen luvan saaminen Suomen kaltaisessa holhousyhteiskunnassa on todella kovan työn takana. Koivuniemeä parempaa markkinoijaa ei Kemijärvellä ole koskaan ollut. Kauppias Koivuniemi tekee todella paljon työtä kauppansa ja Kemijärven hyväksi. Hän ei vain ole niistä julkisuudessa kehuskelemassa. Uudet KauppaPaikan aukioloajat antavat myös mahdollisuuden muun muassa kemijärveläisille lukiolaisille ja muille opiskelijoille hyviä ansiomahdollisuuksia. Onhan sunnuntaina palkka kaksinkertainen. Myös muita markkinointitoimenpiteitä aukioloaikojen ja kielitaitoisten työntekijöiden ohella kauppias Koivuniemi on tehnyt ja tekee edelleen. Suuri osa näistä kuuluu liikesalaisuuden piikkiin, mutta kauppias Koivuniemi osaa ja hallitsee työnsä. Toivottavasti alkaa pian rakentamaan uutta kauppaa. KauppaPaikka ja Polar Wild ovat jo nyt yksi merkittävimpiä työllistäjiä Kemijärvellä ja uusi kauppa työllistäisi lisää. Myös alihankkijat saavat kauppias Koivuniemen ansiosta lisää mahdollisuuksia liiketoimintaansa.
mutta kauppojen valikoimat on ,niin kuin olisi kirpputorilla .iigorit vaatii stocmannin tasoista kauppaa. myöskin muita akviteettejä.
Kaupan kuntoa ois aika rempata hieman tälle vuosi tuhannelle.
kattookoo peiliin! mikä siinä on, heillä ei ole etes särvintä ei vessapaperia ei peesuaineita paraatkin arvostelijat! mitä se raha on joka heillä taskussa on? näitä sutkia on kypros täynä ja nyt tarvitaan taas velkasta suomea rahoittamaan. urpilainen ja katainen- jos sen teettä niin ??????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ei se pelkkä laineilla lipluttelu riitä..Pitää olla myös turisteille akviviteettejä.Pysähdys paikkoja missä voi hörpätä kahvit/lätyt ym sellasta.Nytki eräät venäläiset kyselivät että eikös teillä ole kelkkasafari hommaa..he vois vuokrata kelkat..ei ollu mistä antaa peltipailakkoja.Tässäki ois talvimatkailuun hyvä homma ..Kairaa riittäää..Järjestäis yöpymis hommat kairaan/talvikalastusta/nuottausta/pilkkimistä ym.Tästäki kun pyyhkäsis posiolle kelkoilla korouomaan ja yöpyis metsähallituksen tuvissa niin varmaan ois turisteille mielenkiintoista.
Eikö tullu mieleen hommata ja vuokrata ite niitä kelekkoja niille ryssille?
Jos on liikeideaa, niin alakaa sitten vain hommiin. Nyt saa sen kuvan, että se on jonku muun vika, että ei oo talvimatkailua, kelekkavuokrausta, aktiviteettejä jne...
Niin.....kaupunginhan se pitäisi järjestäää ja kustantaa, sitähän te nautte joka välissä. Itse ei laiteta tikkua ristiin, rahat kyllä kelpaa!
Kemijärven matkailun osaamis- ja tietotaso kiteytyy Suomun uudessa hotellissa mainiosti. Paikka saatiinkin onneksi kiinni heti surkuhupaisesti toteutettujen avoimien ovien jälkeen.
Missä kaapissa se Koillistunturit markkinointiyhtiö on lepäämässä?Olisi jo aika herättää henkhiin!Sehän oli toimiva juttu,mut nuo helekatin konsultit lopettivat sen ja laittoivat Koillismatkat-firman toritalohon matkatoimistoksi ja kuusamolaisen firman siihen hoitelemaan hommia ja lopun arvaattekin,se lopettiin ja näin surmattiin tuleva kehitys matkailumarkkinoinnilta.
Juuri niin--vaikka veto Suomulla vaihtui,ei tulokset kuiten ole kummasti heilahtaneet.
Markkinoinnosta(ja se kait se on se millä tunnettavuutta haetaan) ei ole hajuakaan.Firman FB.n mukaan meinas mennä kiinni koko paikka,Kemijärven kaupungin vaatimien muutostöiden johdosta.Eikö niitä muutostöitä nyt olis ollut aikaa kesällä/syksyllä tehdäja kaikki valmiina sitten talvea varten??? Nyt meni pohja kokonaan hieman uutta nousua ja intoa saaneeseen paikkaan--sama sähläys jatkuu,sählääjät vain vaihtuu. Ladut ei pysy kunnossa,hotelli on kiini,mäki auki 4h/pv..tämähän se houkuttaa turisteja...
Kovasti on yritteliästä kirjoittelua, miksi ette ole jo aloittaneet?
http://paniikki.fi/public/Tuulenviemaa_Osa2.pdf
Täältä hyviä matkailua edistäviä kuvia!
Kemijärvellehän nämä mahtuis juu, kun muu Suomi ei rakkineita huoli riesakseen...
http://marittapernu.suntuubi.com/datafiles/userfiles/File/Tuulivoimalat keskustaan.pdf
Tulis turistitkin kattomaan ihan varta vasten juu....
Tuollasia potkureita jos tänne sais, niin jovain lähtis tääkin paikka nousuun.
Toisko potkurit noin nätiä tyttöjä tänne.
NÄTTEJÄ tyttöjä tulee, kun trupelit hyrrää.
http://www.finlex.fi/fi/oikeus/kko/kko/2009/20090014
Suomi ei ole enään:sininen ja valkoinen.Vaan :musta ja valkoinen.
Kanien tappaminenkin maksaa 1,2 miljoonaa vuodessa,niin että kaikki makssaa!
Mikä Kemijärven matkailutoimistossa tökkii? Ongelmia ilmapiirissä? Riitaisuutta?
Työntekijät eivät ehkä aina pääse keskittymään itse töihin. Mistä on kyse? Kehitetäänkö siellä paikkakunnan matkailua vai käytetäänkö aika johonkin joutavaan?
Huolia on Kemijärven matkailutaivaalla, mutta pysyykö omiin sisäisiin ongelmiinsa umpioitunut matkailutoimisto perässä?
mitä nähtävyyksiä on tässä rupukylässä on tarjottavaa turisteille ?
Ei kannata hakea syyllistä muualta, vaan jokainen katsokoon peilikuvaansa: Mitä minä voin tehdä Kemijärven eteen turhan ruikuttamisen ja toisten mollaamisen sijaan?
1. Yhteistyötä, yhteistyötä ja avarakatseisuutta sekä yrittäjiltä, kaupungin virkamiehiltä ja luottamushenkilöiltä.
2. Venäjän läheisyyden hyödyntäminen. Isokylälle mainos, että Sallaan ja Venäjälle matkaa ____ km. Säännöllinen, viikottainen bussiyhteys ostosmatkalaisille Venäjälle ja Venäjältä.
3. Tunturit yhteistyöhän: Pyhä, Suomu, Sallatunturi ja Ruka. Nyt Suomu loppuu, vaikka olisi oiva paikka esim. koululaisten retkeilyyyn ja leirikoulutoimintaan. Oppia esim. Pikku-Syötteen toiminnasta.
4. Uimahalli on loistava. Lisää markkinointia. Kulttuurikeskus on hienolla paikalla. Aukioloajoissa ja markkinoinnissa parantamisen varaa.
Pelkät Taivaan Tulet ei riitä. Hieno ohjelma, mutta onko se tuonon myös ut toivottavaa hyvinvointia kaupunkiin. Asukkaiden pitää itse haluta jotakin ja olla valmis tekemään töitä sen eteen. Muualta tullut valmis muotti ei toimi. Se on nähty jo lentomäkivouhkauksessa
Suomu loppuu? Se mihinkään ole loppumassa, rinteet ja holtelli on auki ja hiihtolomaiset tulevat kohta lomalle.
Kemijärven matkailustrategiassa on luotettu liian pitkään Taivaan tulet -sarjaan. Vielä viime kesänä matkailupäällikkö kertoi Ylen haastattelussa, että matkailumarkkinointi rakentuu Taivaan tulille.
Pitäisi nostaa muutakin jo esiin.
Ja Pyhätunturille pitäisi vihdoinkin saada kasvollista yrittäjyyttä. Persoonia ja heihin kytkeytyviä tarinoita ihmiset rakastavat. On vaikea markkinoita paikkaa, jossa ei oikeastaan tunnu olevan edes ihmisiä töissä. Sama ongelma koskee Suomua.
...kyl se on niiiiiiiin hiljaista meininkiä Suomulla....mutta hyvä ku on auki vaikkei siitä kukaan mitään tiedäkkään...
Ei pieni kuoleva kylä kiinnosta kellään ees Veli Venäläisellä.Ajavat ohi
Rovaniemelle jossa tarjontaa riittää käyhän Kemijärveläisetkin Roissa
ostoksilla.Uimahalli ei kiinnosta kyllä ihmiset mielummin menee kylpylöihin
Menisit itsekin jos valitsisit näiden väliltä.Tunturit on liian kaukana ja niillä on oma majoitus siis mökit ja hotellit.
ELI UNTA NÄET JA TURHAAN TOIVOT.
KYLÄ KUOLEE JA SILLÄ SELVÄ
Voi olla, mutta sinä kuolet takuulla ennemmin kuin Kemijärvi.
Tuollainen joo joo pösilö tumput suorana tien varressa kita levällään ois venäläisillekin nähtävyys ja miksei paikallisillekkin. Kuitenki aika harvinaisia täällä tollaiset joo joo pösilöt.
Ei kemijärvellä onnistu matkailu.. Melkein kaikki yritykset kaatumassa!
Mielestäni ei tarvita enää mitään lisänähtävyyksiä, riittää että seutu on eksoottista ja kaunista.
Kemijärvi kaipaa ideoita ja asennettakin. Taivaantulet-ohjelma ei riitä veturiksi. Liian helppoa ja laiskaa ryhtyä nojaamaan siihen. Taivaantulet on hyvä mauste matkailusopassa.
Kenellä olisi hyviä ideoita?
Minä toitotan, että Itä-Lappi on Euroopan Alaska ja Euroopan portti Pohjois-Venäjälle. Se on kuulkaa paljon se. Tästä se lähtee. Nyt tarvitaan vain brändäämistä. Hienoa tässä ajattelussa on se, ettei Länsi-Lappi voi ottaa Itä-Lapilta näitä rooleja.
Näin Kemijärven markkinointi- ja matkailukoordinaattori Satu Pekkala tosiaan lausui Yleisradion uutisessa 4.7.2012.
http://yle.fi/uutiset/kemijarven_matkailu_nojaa_jatkossakin_taivaan_tuliin/6205041
Uutinen alkaa:
"Kemijärvellä uskotaan Taivaan tulet -imagon matkailulliseen vetovoimaan, vaikka Tilastokeskuksen mukaan yöpyjien määrä kaupungin majoitusliikkeissä on hiipunut sitten tuon tv-sarjan alun. Siitä huolimatta Kemijärven matkailu tukeutuu jatkossakin Taivaan tuliin."
Jopas on ajatustyö vähissä kaupungin matkailutoimistossa.
Mutta jos kaupungin asiasta vastaavat sanovat, että matkailun strategia lepää Taivaan tulissa, niin on kuulkaa on tosi säälittävää.
Täällä nurkkakunnalla, missä ei juuri mitään tapahdu, täällä kuvattava hömppäsarja voi tuntua kovalta jutulta. Sieltä mistä noita matkailijoita pitäisi tänne saada rahaa kuluttamaan, siellä ei kyllä kukaan lähde lomallansa minkään telkkarisarjan kuvauspaikkoja taivastelemaan.
Olisi tosi naurettavaa, jos ei olisi oikeasti vakava asia. Ei kyllä oikein uskoisi, että joku aikuisen oikeasti lähtisi rakentamaan tuollaisesta mitään matkailutuotetta.
Ei saada Kemijärvestä mitään Lapin Hollywoodia, vaikka täällä tehtäisiin kaikki suomen roskasarjat telkkariin. Kyllä matkailijat hakee lomalla, muunlaista aktiviteettia.
Ei ihme, että niitä turisteja ei täällä ole harmiksi asti.
Kemijärvi............
80-l. julistautui "Euroopan kelkkailupääkaupungiksi" (Tulppion Safarit / Giant)
90-l. julistautui "Puun & veden kaupungiksi" (Kelonveistoviikko)
jukikassen lumisota pääkaupunki Pohjolassa
2000 Taivaantulien "kaupungiksi"
Ainua toimiva liikeidea on perustaa L****** lomamökeille
Suomen paras bordelli jonne matlkailijat saapusivat aina Japanista & pohjoisNorjasta saakka nauttimaan luonnon antimia.
Meillä olisi oma "Levi" johon saumattomasti yhdistyisi myytävät II asunnot kylältä & laskettelukeskukset.
Samoin paikalline "irtoraha" liikkuisi liukkaasti.
"Tositopi" on oikeassa, jotakin tuon tyyppistä täällä tarvitaan.
Asiat tulee hoitaa tyylillä.
Porsasteluun ei saa olla mahdollista.
Jäämme odottamaan tuota niin loistavaa bisnestä. Kai te toteutatte sen tositopin kanssa. Tähän asti kaikki tämän keskustelun ideat ovat sittenkin vain olleet lässyn lässyn puheita, mikään ei ole toteutunut. Asiantuntemusta matkailun kehittämiseen on kyllä löytynyt omastamielestä vaikka muille jakaa.
Tehän ette ole mitään lässyn lässyn juntteja, jotka ei saa aikaan kuin paskapuhetta suomi 24:lla, ettehän ?
Teillä molemmilla on suutari housuissa liikeideasta päätellen ja peleko on, että myös liikeideasta tulee suutari.
rupula taitaa olla vähäpätöinen,tyhjä mökkiperä kylä ,ei turisteille mitään annettavaa mikä heitä kiinnostais, samanlaisia järvi maisemia on itä ja keskisuomessa.rupulan tuletkin on kulunut fraasi .
Unohtakaa koko matkailu ja keskittykää teollisuuteen!
on yksi hyvä idea .. mutten kerro ...pilasitte kun punikkisaastaan aloitte
Siinähän se on nähty. Taivaan tulien loimotuksessa on käytetty kaikki kulttuuriin liittyvät rahat, vaikka kaupuki ei ole saanut vastinetta mistään. Ideat loppuivat Väänäsen tuloon Kemijärvelle. Kauppungin matkailutoimi pysätyi.
Kulttuuritoimenkin voisi samantien potkaista ulos. Valtuuston tehtävä on ottaa kantaa asioihin. Kaikki toiminnan kunnassa pyllyllään taivaan tulien jälkeen.
Uuten tarkasteluun kaikki kulttuuritoiminnot, videopaja, sekä matkalutoimi! Onhan se ihme, että kaikki meni perseelleen Väänäsen tulomn jälkeen!
Kyllä ns. kulttuuritoimistoonkin pitää saada asiastaan innostunut ihminen. Jotenkin vaikuttaa, että ollaan jälkijunassa. Tutustukaa Kulttuurikämpään ja sen toimintaan.
Valtuuston kannattaa tutustella siihen, missä mennään . Uusia ideoita ja visioita tulee olla. Ketä kulttuurilautakuntaan. Käykää tutustelemassa valtuutetut ja kyselkää ja päättäkää.
Kemijärven valtuusto voisi kulttuurilautakunnan lisäksi koota työryhmän ammattilaisista, joita kemijärvellä on vähän, pohtimaan parempaa maisemaan. Silti niitä ammattilaisia yksityistoimissa on, kulttuurit eivät niitä vain halua huomioida.
Suurimmat ansiot tulevat virallisen kulttuuritoimen ulkopuolella.
Ulla Lahdenmäki on kaikkien aikojen paras matkailuihminen Kemijärven kaupungissa. Lähes nollabudjetilla saanut sentään jotain aikaan. Sen huomasi viime Iskelmäfestareiden lehdistöpäällikkö, nykyinen radio Kajauksen omistaja ja toimitusjohtaja Aki Karjalainen. Hän palkkasi osaavan Lahdenmäen myymään mainoksia radiolleen. Myös Kari Väänänen ja Jari Kaipiainen ovat nyt hyvin markkinoineet Kemijärveä. Muut ei osaa mitään. Kulttuuritoimi on aivan pihalla. Antakaa ammattilaisille kunnon mainosbudjetit ja tulosvastuut, niin johan alkaa matkailu kehittyä. Yöttömän yön risteilyt, revontuliretket yms. hauenkalastus ja talvikalastus, jään- ja lumen sekä kelonveistoa lisää ja markkinointiin rahaa kunnolla. Teollisuutta täällä ei tule juurikaan olemaan ja jos tuleekin, se on vain täydentämässä työllistymismahdollisuuksia, mutta ei toimi päätukijalkana. Terveysmatkailua majoituksineen lisää, Uimahalli Poukama remontoitava terveyskylpyläksi ja -hotelliksi!
Ai että hauen kalastus ? Kyllä kuule siellä Savossa mistä matkailijoiden pitäisi tulla, sieltä löytyy haukea omastakin takaa.
Tässä oletan että muita kuin savolaisia tämä paikka ei kiinnosta. Savolaisethan on tunnettuja visukinttuja, heillä on pitkät taskut ja lyhyet kädet, matkailu ei siis hyödy heistä juuri mitään. Matka-autolla tulevat ja omat eväät mukana.
Olettako kommunistit (sdp/ vasenliitto) kuunnelleet radiota tänään? ,,,Rovaniemellä pidätetty monta venäläistä rosvoa. Siinä on ensimakua tulevaan. Viisumin vapaus on menoa, silloin rikollisuus on huipussa. Pitää nähdä metsä puilta eikä ihannoida rikollisuutta. Onhan tuota jo nähty täälläkin mitä se tuo tullessa.
Muuraa itsesi bunkkeriin....saat olla rauhassa etkä häiritse muita!
Kemijärvellä rosvoat samallalailla kun Rovaniemellä!!!!
Ilmankos kirppari pöydiltä on lähivuosina varastettu tavaraa! Pitääpä ruveta seuraamaan, koska "omistajat" eivät tee mitään estämiseksi. Onhan he senverran viisaita, tietävät ettei ole minkäänlaista valvontaa. Prismassa kiini jäivät siinä ei äly pelannut.
Jos venäläiset jättävät tähän maahan toista miljardia euroa turisteina ja sieltä tulee jokunen rosvo, niin senkö takia pitäisi rajat sulkea ?
Tyypillistä kemijärveläistä ahdasmielisyyttä, vai liekö sitä uutta persuilua vain ?
Eipä tarvi persuilla on se selevempääkin selevää rikollisuus kasvaa ja siihen ovat itäeuroopan maat syyllisiä. Vaikka tuovat miljoonia niin ei se halpaa ole meille. Jos vielä se viisumin vapaus tulee se tulee kalliiksi nimenomaa meille veronmaksajille. Tullit on uusittava miljaariden investoinnit, entä teitten kunto? Sen kaiken maksamme itse ja rikolliset täyttävät vankilat. Ei voi käsittää miksi Virolais, venäläis vangit makaa meidän vankiloissa siihen nämä muut hihulit joita ei etes saa takas lähtö maihin.
Nythän on niin, että tuo ruohonjuuritason väki on ilman rahaa, ja ne jotka jotakin suunnittelevat, ovat virkamieheiä, joilla ei ole sitä käytännön osaamista eikä edes minkäänlaista hajua siitä, mitä työ matkailun suhteen olisi. Tämä ongelma aivan eu-laajuisesti, että 'ylempi taso' on tumput suorina, kun jonkun pitäisi hommia tehdä. Porukkaan kuuluvat myös poliitikot, eli ei hyvältä vaikuta? Mikä neuvoksi.
Se että kun niitä ideoita 'annetaan' niitä ei saisi pimittää sinne 'itselle', ja ajatella, että 'no jopas sain hyvän idean että alampa sitä tekemään'? Siihen pitäisi kuitenkin hakea se tekijä, mutta mistä sen saa? Kokemuksesta tiedän että 'antaessani' idean, joku 'ylempi' on sen itselleen ottanut, mutta siihenpä on jäänyt. Tai on käynyt niinkin, että on tehnyt itselleen puolen-vuoden vuoden kestävän projektin osaamatta sitä jatkaa tai siinä oikeastaan mitään juuri tehdä.
Eli kunnioitusta ensin tekemisiin niin alkaa sujua.
UUden valtuuston pitäisi puuttua juuri tähän rahojen sänkkäykseen=nytkin pari pomoa palkataan hallintoon ja missä näkyy, kysyn vaan - ei muualla kuin kasvavana veroäyrinä?
Rovaniemellä ainakin on kova into vähentää/pienentää hallintoa, ja niin pitäisi myös Kemijärvellä tehdä. Hallinnolta tulee siten rahaa niille jotka jotakin osaavat ja kykenevät tekemään, koska kuitenkin tarvitaan ensisijassa käytännön tekemistä.
Mihin tarvitaan ylihallintoa, sopii kysyä?
Haluaisin vuokrata Kemijärvi/Suomu alueelta mökin tai vastaavan alkaen 27.3.
Ihan pikku-pikku-mökkikin riittäisi, me, kiltti pariskunta ja kohta kolmevuotias poikamme. Emme halua vuokrata viikoksi-eikä sesonkihinnoilla näköjään olisi varaakaan- mutta lähtöpäivän suhteen olisimme joustavia. Eikä sen tarvitsisi olla mökkikään välttämättä. Vai haluaisitko vaihtaa hetkeksi Tampereelle, järven rannalle?
Tiina 045-3106422
Haeunkalastus on kiinnostavaa keskieurooppalaisille. Aikoinaan nyt tykistön muusiksi pommittama Naarmankaira oli Euroopan kala-aitta, josta vietiin kuivahaukea keskieurooppaan, jossa ne vaihdettiin erilaisiin tänne tuotaviin hyödykkeiseiin. Keskieurooppalaiset maksavat edelleen haukufileestä erittäin hyvin, jos laiskat työmarkkina- ja sosiaalituella elävät Kemijärveläiset viitsisivät vaivautua niitä pyytämään. Kemijärveläisille pitäisi tehdä kaikki valmiiksi ja vielä kantaa tukirahat kotiin.