Uloshengityshuurut pakkasilmassa

Kylmällä ilmalla uloshengitys usein näkyy jonkinlaisena "sumuna". Olenkohan väärässä vai näkyykö tuo pieniksi pisaroiksi tiivistynyt uloshengityksen kosteus erikoisen hyvin silloin jos on hengittänyt sisään auton pakokaasuja?

Ja mistä tämä johtuu jos näin on. Onko pakokaasuissa pieniä kiinteitä hiukkasia, hyviä tiivistymiskeskuksia jotka auttavat uloshengitysilmaa muodostumaan "sumuksi", vai mikä olisi se mekanismi jonka vuoksi uloshengitetyt pakokaasut näkyvät pakkasessa niin hyvin?
792
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyllähän pakokaasuissa on kiinteitä hiukkasia, varsinkin isojen diesel-moottoreiden pakokaasuissa. En vaan tiedä toimivatko ne erikoisen hyvin kosteuden tiivistymiskeskuksina tuollaisessa tapauksessa.

Äänestä

jos et kuitenkaan hengittäs niitä auton pakokaasuja...

Äänestä
  • Kaupunki-ilmassa niitä on huomattava määrä.

    Äänestä

pakokaasut näkyvät kesälämpimilläkin, johtuisiko siitä? Eli uloshengityksessä näkyisi sinun hengityshuurusi normaali pakokaasu.

Äänestä

Luulisin että kakokaasut tuovat lisäkosteutta ilmaan ja siksi ne näkyy pidempään eikä hahdu niin äkkiä,

Jos olet tuulen alapuolella ja auto ajaa siitä yläpuolelta ohitese huomaat todellakin kuinka hengitys höyryää (sillä hetkellä kun haistat auton pakukaasut) tolkuttamasti kunnes pakokaasut ohittavat sinut. samalla et haista enää sen hajua,, palaa höyry määrä ennalleen samalla hetkellä, vaikka pidättaisit pakohuuruja sisälläsi,, Luulisin noin, tuo pitääkin kokeilla kunhan palailen suomeen.

Äänestä

En ole sitten lapsuusvuosien tullut kokeilleeksi. Ehkä autojen hiukkaspäästöt olivat silloin suurempia, tai ehkä teki erikoisesti mieli puhallella ilmaa suun kautta ulos kun kulki näyttävästi pakokaasuja tupruttavan auton ohi. Olihan niissä tupruissa usein erikoinen "hieno" haju. Ympäristö- ja terveysaspekteja ei silloin erikoisesti tullut pohtineeksi kun luuli vielä olevansa haavoittumaton ja elävänsä käytännöllisesti katsien ikuisesti.

Äänestä
  • > kun luuli vielä olevansa haavoittumaton ja elävänsä käytännöllisesti katsien ikuisesti.

    Enpä usko että lapset noin ajattelevat, vaan eivät vain tiedä, että tuollaiset pakokaasupilvet voivat olla haitallisia. Aikuiset eivät taas tajua opettaa, että ne ovat haitallisia, ennen kuin näkevät lapsensa hönkäilemässä.

    Muuten olen sitä mieltä, että lisäkosteusteoria on oikeassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hengitänjossallitaan kirjoitti:

Kylmällä ilmalla uloshengitys usein näkyy jonkinlaisena "sumuna". Olenkohan väärässä vai näkyykö tuo pieniksi pisaroiksi tiivistynyt uloshengityksen kosteus erikoisen hyvin silloin jos on hengittänyt sisään auton pakokaasuja?

Ja mistä tämä johtuu jos näin on. Onko pakokaasuissa pieniä kiinteitä hiukkasia, hyviä tiivistymiskeskuksia jotka auttavat uloshengitysilmaa muodostumaan "sumuksi", vai mikä olisi se mekanismi jonka vuoksi uloshengitetyt pakokaasut näkyvät pakkasessa niin hyvin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu