Onko sanalla murreyhteys vanhaan suomen sanaan "tarvas" vai onko merkitys kokonaan toinen?
MIkä on teivas?
Muinaissuomi
103049
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Professori (emeritus) Teivas Kalevi Jyväs Oksala (s. 1936) on prof. Päivö Nyyrikki Oksalan (1907–1974) poika. Sekä isä että poika tunnetaan latinisteina ja antiikin kirjallisuuden syvällisinä tuntijoina.
Veikkaisinpa melkein, että etunimivalinta Teivas on jonkinlainen viittaus taivaan ja auringon suuntaan, tähtäys eräänlaiseksi Päivö-isän kaimaksi.
Viron kielessä on sana "teivas", seiväs. Se on selvästi samaa kantaa kuin suomessakin. Suomessakin s ja t helposti vaihtavat paikkaansa, esim. "kansinen", "kantinen".
No niinpäs näkyy! CD-sanakirjani mukaan:
teivas = kanki, keppi, paalu, rima, riuku, salko, sauva, seiväs, tanko...
Minun kotikatunikin näkyisi tuon mukaan olevan viroksi Teivastee.
Viron kielen tarvas = tällainen sarvekas (vrt. latinan taurus):
http://farm4.staticflickr.com/3140/2963297079_bbaebdfdd0.jpg
Kuva Viron kaupungista nimeltä Rakvere.
Tampereen lähellä Ylöjärvellä on Teivaalan kartano, eli nähtävästi nimi viittaa johonkin nykykielestä unohtuneeseen asiaan. Kielentutkijat saattavat tuntea sanan.
Olen kuullut että Teivaala tulee sanasta teivas.
Teivas taas oli aikanaan Hämeen jumala,näin sanotaan.
Ettei vain sanoilla teivas ja taivas olisi jotain tekemistä keskenään?
Ettei vaan Teivas (nimenä) olisi kehittynyt nimestä Stefanus/Stephanus.
Kirkko oli jo 300-luvulla pyhittänyt toisen joulupäivän marttyyri Stephanukselle.
Kyseinen Pyhä Stephanus on antanut suomen kieleen nimestään useita kansanomaisia muotoja, mm. Tahvanus, Tahvana, Tahvo, Tapani, Teppana ja Teppo. Ristimänimestä Tahvo ja Tahvana on puolestaan syntynyt sukunimi Tahvanainen.
- Tahvanainen? Mitäs Tahvanaisilla on tässä tekemistä, kun puhe on Teivaasta ja Teivaalasta?
No. Juvalla on Teivaan/Teivaalan kylä, jossa 1600-luvulla asui Teivaisia. Ennen Teivaisia heidän paikallaan asui Tahvanaisia, jotka Teivaisten tultua katoavat. On arveltu, että Tahvanaiset olisivat voineet muuttua Teivaisiksi tai nimet muuten sekoittua.
Tällainen on mahdollista, jos taustalla oli esi-isä Stefan/Tahvana, jota myös Teivaaksi kutsuttiin.
Kansa lainasi ja muokkasi nimiä suuhunsa sopivaksi.
Pyhän Stefanuksen muistopäivä 26.12 on muuten erityisesti hevosten ja hevosmiesten päivä. Ei mikään turha päivä siis.
Teivas voisi siis tarkoittaa taivaanpilaria, joka kannattelee taivasta yllämme.
Teivas tai oikeastaan Deivas on alunperin balttilais-slaavilainen tuulen ja taivaan jumala, joka sukua suomen ylistä tarkoittavalle sanalle taivas. Sana on kuitenkin paljonvanhempaa indoeurooppalaista perua kuin yleensä ymmärretää esim germasnien Teiwaz/Tîwaz -jumala (tästä myös tiistai) ja helleenien Deus/Zeus -jumala. Itämerensuomalaisten omaperäinen nimitys taivaallen ennen tätä balttilais-slaavilaista lainaa oli kirjokansi.
Erisnimi Teivas on pyhimysnimen Stephanus/Staphanus suomenkielinen ja kansanomainen muoto, kuten aiemmin on todettu.
Stephanus/Stefanus/Stefan:
=> henkilönnimi: Teivas, Teppana, Teppo.
=> paikannimi: Teivaa, Teivaala.
Staphanus/Staffanus/Staffan:
=> henkilönnimi: Tahvana, Tahvo, Tapani.
=> paikannimi: Tapanila, ym,