Ei tule tästäkään vuodesta ennätyslämmintä. La Niña syntymässä ja poikkeukselliseen vuodenaikaan. Saattaa osaltaan selittää Siperian pakkaset ja Australian helteet.
Jos kylmin vaihe saavutetaan joulukuussa, on koko vuosi aikaa kylmetä.
Jos kylmin vaihe saavutetaan joulukuussa, on koko vuosi aikaa kylmetä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sehän on huomattu, että eräät yrittävät kylmentää ilmastoa ENSO syklejä hyväksikäyttäen, vertaamalla ENSO neutraalin vuoden lämpöjä vaikkapa voimakkaaseen El Nino vuoteen. Ei mitään uutta tuossa epätieteessä.
Tuossa asiantuntijoiden laatima ENSO outlook keväälle, näyttäisi että neutraaleissa merkeissä mennään, ikäänkuin tämä nyt lämpenemistä kumoaisi, paitsi joidenkin mielikuvituksessa:
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/analysis_monitoring/enso_advisory/ensodisc.html
Kymmenen vuotta sitten El Ninoa pidettiin yleisesti suurena saatanana, ilmastonmuutoksen ilmentymänä.
La Ninalle ei ole löytynyt vastaavaa roolia, ihme ja kumma.
Kenties olkiukot piti El Ninoa suurena saatana. En ole variksenpelättimiltä sitä kysynyt, koska eivät osaa puhua.
Muistaakseni El Nino aiheuttaa melko ikäviä olosuhteita alueiden kalastajille, joten siinä mielessä se lienee ei-toivottu ja paikoin jopa kirottu. Mutta klimatologeja he eivät ole.
Mikäli ilmstonmuutos aiheuttaa oleellisia muutoksia ENSO sykliin, tekisi se asian mielenkiintoisemmaksi siinä mielessä, että meri saattaisi horia itseensä ennakoitua nopeammin lämpöenergiaa. Tiedä sitten.
El Ninosta oli tehtiin jopa alarmistien toimesta "tieteisfilmi" jonka tarkoituksena oli valistaa ihmisiä ilmastonlämpenemisen vaaroista.
Meteorologit tosin tunsivat sekä Ei Ninon että La Ninan temppuineen jo vuosikymmeniä aikaisemmin mutta se ei sillon alarmisti-"klimatologeja" kiinnostanut.
Nämä "tieteisfimit" ja Al Goren ilmastopelottelu ovat niitä "tietoiskuja" jotka alarmistit haluavat unohtaa eikä sitä tarvi ihmetelläkään.
Näillä eväillä tehtiin sitten päästökauppasopimuksia ja muita kummallisuuksia.
Gore ja Hansen on työnsä tehneet ja saavat mennä.Gore jopa nappasi kunnon palkankin näistä maailmanlopun ennustuksistaan.
"Tieteisfilmit" ovat yksi asia. Jossain meni juttu överiksi, suunnilleen jok'ikinen sadekuuro ilmastonmuutoksen aiheuttama... Toinen asia on, miten asiat näyttäisivät menevän. Siellä taustalla se ilmaston lämpeneminen vaikuttaa, pikku hiljaa yhä enenevissä määrin asiaan jos toiseenkin. Mutta vaikuttaako se ENSO sykleihin ja miten? En osaa sanoa. Mitä muistan lukeneeni, niin ei välttämättä.
Siltä se kuitenkin näyttäisi että muutos niissä voisi hieman muuttaa sitä, kuinka nopeasti meri vastaanottaa lisälämpöä. Tässäkin kuitenkin tilanne on se, että valtaosa lisälämmöstä menee meriin jokatapauksessa. Ja merenpinta lämpenee kuitenkin viiveellä suhteessa maanpintaan. Lopulta päästään tasapainotilaan, eli siihen että maapallo jälleen kykenee säteilemään IR säteilyä yhtä paljon kuin se vastaanottaa.
Jos olen oikein ymmärtänyt, niin viimeisten 12 vuoden lämpenemättömyyttä on selitetty La Ninan avulla. Onkos se ENSO sykli mennyt jotenkin sekaisin, aikaisemmin on puhuttu että kyse on muutaman vuoden syklistä?
En tiedä onko sykli varsinaisesti mennyt sekaisin, vai onko ihan muuten vaan sillä rintamalla ollut hyvin hiljaista jo pitkään.
Kun katsoo tuota globaalin lämpötilan kehittymistä: http://www.woodfortrees.org/plot/hadcrut4gl/mean:360
Niin näemme että viimeisten vuosien osalta ei mitään erityisen seliteltävää yksinkertaisesti ole. Ehkä vähän samantapainen kyttyrä tulee kuin 30-luvulla, mutta tällä kertaa suuremmalla kulmakertoimella, mikäli ymmärrät mitä tarkoitan...
Olisi mukava jos osattaisiin selittää tuon 60 - 70 vuoden ainakin näennäinen sykli. Valitettavasti luotettavia globaaleja lämpötilamittauksia on ollut alle kaksi po. syklin pituutta, joten hämäräksi jäänee.
Toivon ilmaston lämpenemistä.
Kaikki elämä olisi helpompaa ja halvempaa.
Hollannissa tulppaanit kukkivat helmikuussa.