Saksalainen ruokakulttuuri

Saksa

Pitäs saada tehtyä esitelmä saksalaisesta ruokakulttuurista eli auttakaa, että minkälaisia ruokia siellä syödään.
Jos jollakin on tietoa saksalaisesta ruokakulttuurista auttakaa.

17

4152

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yyber alles

      Eiköhän siellä ihmiset käy paikallisessa aatun valinnassa, kuten osa suomessakin.

    • EsTunMierLeibt

      Saksalainen keittokirja on yhtä ohut kuin saksalainen vitsikirja. Lähinnä sikaa erimuodoissa, hapankaalia ja perunaa. Turkkilaiset siirtotyöläiset lisäsivät yhden sivun lisää donner-kebabinsa kanssa. Das ist Alles!

      • Saksassa matkaillut

        Vähän sinä tiedä saksalaisesta ruokakulttuurista!

        Saksa on sen verran iso maa, että sinne mahtuu monenlaista ruoka - eri puolilla maata on omat herkkunsa ja monet niistä ovat todella hyviä. Yleisesti ottaen voittaa suomalaisen ruoka"kulttuurin" mennen tullen!

        Miksi täällä eniten kommentoivat ne, joilla ei ole asiasta hajuakaan?


      • Anonyymi
        Saksassa matkaillut kirjoitti:

        Vähän sinä tiedä saksalaisesta ruokakulttuurista!

        Saksa on sen verran iso maa, että sinne mahtuu monenlaista ruoka - eri puolilla maata on omat herkkunsa ja monet niistä ovat todella hyviä. Yleisesti ottaen voittaa suomalaisen ruoka"kulttuurin" mennen tullen!

        Miksi täällä eniten kommentoivat ne, joilla ei ole asiasta hajuakaan?

        Olen nyt toista vuotta täällä Saksassa töissä ja näin paikalla olevana voin sanoa, että ja paskat, lounas päivällä on täällä Saksassa iso ongelma. Valittavissa grilliruokaa eri paikoista ja siinä se on. Tänäänkin sama ongelma, eräs paikallinen yritti auttaa ja selvitti sitten että onhan siellä grillillä eri päivinä eri ruoka ma pizza ti hampurilainen ke ranskalaiset majoneesilla to paistettua kanaa pe döneriä. Perkele joka mainostaa Saksalaista ruokaa voi tulla itse tänne näyttämään mistä löytyy terveellistä ja monipuolista lounasruokaa jota saa Suomesta ja Ruotsista ilman oman kokin palkkaamista.


    • siinä kulttuuri

      Lidlin moskaa ne vetää.

    • namia se on

      smaltsia siellä syödään alkupalana.

      • jawohl

        www.rezepte-und-tipps.de/Deutsche_Rezepte/


    • saksalaiset herkut

      Saksa on mielenkiintoinen alue, jossa yhdistyy itäinen ja läntinen ruokakulttuuri kuten Suomessakin. Saksa sijoittuu myös Euroopan kaalirajalle, ja Pohjois-Saksassa on eri ruuat kuin Etelä-Saksassa.

      Hapankaali on tyypillinen lisuke sianlihalle, makkaroille tai pienille jauhelihapihveille, ja siitä tehdään laatikkoruokiakin. Muitakin kaaleja ja vihanneksia syödään paljon. Saksassa on myös aika paljon kasvissyöjiä ja paasto-intoilijoita ja muita terveen elämän puolestapuhujia.

      Minusta Pohjois-Sakan jälkkäreistä paras on marjakompotti ja kermavaahto, joka on Hampurin alueen herkku. Etelä-Saksan herkuista paras on Schwarzwaldin kakku.

      Berliinissä tyypillinen pikkuruoka on currywursti, joka ostetaan nakkikopilta. Sian potka on myös arvostettu perinneherkku.

      Jouluaterialla joulupäivänä saksalaiset syövät hanhipaistia ja aattona nakkeja. Lisukkeena on yleensä mm. hapankaalia, haudutettua punakaalia ja omenaa sekä perunoita.

      Saksa tunnetaan olutkulttuurin maana, mutta siellä on myös viinikulttuuria. Tunnetuimpia viinejä on valkoviinit, mutta nykyään saksalaiset punaviinit ovat todellisten muodikkaitten viininharrastajien suosiossa. Kahvia juodaan paljon vähemmän kuin Suomessa ja monet juo teetä tai yrttiteetä.

    • Lyhyt kaava

      Possun lihaa ja sorkkia, Dumplings (peruna), hapankaalia, pippurimakkaroita ja olutta, noin lyhkäisesti.
      Maan suosituin pikaruoka on Döner kebab.

    • 4+8

      Sauerbraten, Rinderrouladen, Rinderbraten, Knödel, Bratkartoffel, Schnitzel
      siinä tyypillisiä ruokia. Dumplings ei kuulu saksalaiseen keittiöön.

    • Berliini

      Ala nyt toimimaan että saat sen esitelmän valmiiksi.
      Lidlissä on jonkinverren sakalasia tuotteita.
      Tuhtia ruokaa ja olutta.

    • KSSÄHAISET

      Saksas syödään koiria ja kissoja

    • Pillureikä

      SYÖDÄÄN IHAN VITTUNA SIAN PASKAA JA MARKO HOMELIUS HAISEE HOMOLTA

    • Markohomelius

      Saksas syödään ihmisiä paitsi jos ne haisee yht pahalt ku KS

    • matka_maku
    • Rukihista

      Saksa on maa jossa saa yös todella hyvää ruisleipää. Vetää vertoja tai jopa voittaa useimmat suomalaiset ruisleivät.

    • Täysiarvo

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2896
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2095
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1968
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      14
      1954
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1554
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      369
      1415
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe