Saksalainen ruokakulttuuri

Saksa

Pitäs saada tehtyä esitelmä saksalaisesta ruokakulttuurista eli auttakaa, että minkälaisia ruokia siellä syödään.
Jos jollakin on tietoa saksalaisesta ruokakulttuurista auttakaa.

17

4189

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yyber alles

      Eiköhän siellä ihmiset käy paikallisessa aatun valinnassa, kuten osa suomessakin.

    • EsTunMierLeibt

      Saksalainen keittokirja on yhtä ohut kuin saksalainen vitsikirja. Lähinnä sikaa erimuodoissa, hapankaalia ja perunaa. Turkkilaiset siirtotyöläiset lisäsivät yhden sivun lisää donner-kebabinsa kanssa. Das ist Alles!

      • Saksassa matkaillut

        Vähän sinä tiedä saksalaisesta ruokakulttuurista!

        Saksa on sen verran iso maa, että sinne mahtuu monenlaista ruoka - eri puolilla maata on omat herkkunsa ja monet niistä ovat todella hyviä. Yleisesti ottaen voittaa suomalaisen ruoka"kulttuurin" mennen tullen!

        Miksi täällä eniten kommentoivat ne, joilla ei ole asiasta hajuakaan?


      • Anonyymi
        Saksassa matkaillut kirjoitti:

        Vähän sinä tiedä saksalaisesta ruokakulttuurista!

        Saksa on sen verran iso maa, että sinne mahtuu monenlaista ruoka - eri puolilla maata on omat herkkunsa ja monet niistä ovat todella hyviä. Yleisesti ottaen voittaa suomalaisen ruoka"kulttuurin" mennen tullen!

        Miksi täällä eniten kommentoivat ne, joilla ei ole asiasta hajuakaan?

        Olen nyt toista vuotta täällä Saksassa töissä ja näin paikalla olevana voin sanoa, että ja paskat, lounas päivällä on täällä Saksassa iso ongelma. Valittavissa grilliruokaa eri paikoista ja siinä se on. Tänäänkin sama ongelma, eräs paikallinen yritti auttaa ja selvitti sitten että onhan siellä grillillä eri päivinä eri ruoka ma pizza ti hampurilainen ke ranskalaiset majoneesilla to paistettua kanaa pe döneriä. Perkele joka mainostaa Saksalaista ruokaa voi tulla itse tänne näyttämään mistä löytyy terveellistä ja monipuolista lounasruokaa jota saa Suomesta ja Ruotsista ilman oman kokin palkkaamista.


    • siinä kulttuuri

      Lidlin moskaa ne vetää.

    • namia se on

      smaltsia siellä syödään alkupalana.

      • jawohl

        www.rezepte-und-tipps.de/Deutsche_Rezepte/


    • saksalaiset herkut

      Saksa on mielenkiintoinen alue, jossa yhdistyy itäinen ja läntinen ruokakulttuuri kuten Suomessakin. Saksa sijoittuu myös Euroopan kaalirajalle, ja Pohjois-Saksassa on eri ruuat kuin Etelä-Saksassa.

      Hapankaali on tyypillinen lisuke sianlihalle, makkaroille tai pienille jauhelihapihveille, ja siitä tehdään laatikkoruokiakin. Muitakin kaaleja ja vihanneksia syödään paljon. Saksassa on myös aika paljon kasvissyöjiä ja paasto-intoilijoita ja muita terveen elämän puolestapuhujia.

      Minusta Pohjois-Sakan jälkkäreistä paras on marjakompotti ja kermavaahto, joka on Hampurin alueen herkku. Etelä-Saksan herkuista paras on Schwarzwaldin kakku.

      Berliinissä tyypillinen pikkuruoka on currywursti, joka ostetaan nakkikopilta. Sian potka on myös arvostettu perinneherkku.

      Jouluaterialla joulupäivänä saksalaiset syövät hanhipaistia ja aattona nakkeja. Lisukkeena on yleensä mm. hapankaalia, haudutettua punakaalia ja omenaa sekä perunoita.

      Saksa tunnetaan olutkulttuurin maana, mutta siellä on myös viinikulttuuria. Tunnetuimpia viinejä on valkoviinit, mutta nykyään saksalaiset punaviinit ovat todellisten muodikkaitten viininharrastajien suosiossa. Kahvia juodaan paljon vähemmän kuin Suomessa ja monet juo teetä tai yrttiteetä.

    • Lyhyt kaava

      Possun lihaa ja sorkkia, Dumplings (peruna), hapankaalia, pippurimakkaroita ja olutta, noin lyhkäisesti.
      Maan suosituin pikaruoka on Döner kebab.

    • 4+8

      Sauerbraten, Rinderrouladen, Rinderbraten, Knödel, Bratkartoffel, Schnitzel
      siinä tyypillisiä ruokia. Dumplings ei kuulu saksalaiseen keittiöön.

    • Berliini

      Ala nyt toimimaan että saat sen esitelmän valmiiksi.
      Lidlissä on jonkinverren sakalasia tuotteita.
      Tuhtia ruokaa ja olutta.

    • KSSÄHAISET

      Saksas syödään koiria ja kissoja

    • Pillureikä

      SYÖDÄÄN IHAN VITTUNA SIAN PASKAA JA MARKO HOMELIUS HAISEE HOMOLTA

    • Markohomelius

      Saksas syödään ihmisiä paitsi jos ne haisee yht pahalt ku KS

    • matka_maku
    • Rukihista

      Saksa on maa jossa saa yös todella hyvää ruisleipää. Vetää vertoja tai jopa voittaa useimmat suomalaiset ruisleivät.

    • Täysiarvo

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      160
      1550
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      138
      1208
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      879
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      67
      821
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      717
    6. 52
      700
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      695
    8. Haluatko enää mitään?

      😜
      Ikävä
      76
      586
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      188
      586
    10. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      582
    Aihe