Oon siis 16-vuotias tyttö. Juossu aina sillon tällön epäsäännöllisesti, mutta nyt on tullu melkeen vuoden tauko ja kunto varmaan huonontunu. Miten kannattaa alottaa taas juoksemaan? Onko tyhmää juosta siten että tuntuu hyvältä, esim puolituntia joka toinen päivä silleen että kävelee puolet ja juoksee puolet tosta ajasta aina vuorotellen, ja sitten pikku hiljaa lisää aikaa vaikka 45min ja sitte tuntiin ja alkaa juoksee kokoaja enemmä?
Oikea tapa aloittaa juokseminen?
Tyty4646
4181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miten tykkäät kunhan nautit etkä juokse jokapäivä kuutta tuntii.
No ei ainakaan kannata juosta niin että tuntuu pahalta, sillä sellaista ei todellakaan viitsi kovin pitkään.
Vuoden tauko on aika pitkä ja kunto on tosi huono jos ei ole liikkunu vuoteen. Lihakset ja tukielimetkin ovat jo tottuneet laskotteluun. Kannattaa tosiaan aloitella varovaisesti, juosta aika hitaasti, eikä kovin pitkiä matkoja ja kuulostella jalkoja jos alkaa tulla kipuilua niin treeniä ei saa koventaa.
Netissä on paljon hyviä juoksuohjelmia eri tasoisille juoksijoille. Omasta mielestäni juoksukunto nousee paremmin ja helpommin kuin noudattaa jotain ohjelmaa. Fiilispohjalta voi tulla juostua liian paljon tai liian vähän kuntoonsa nähden.
Tästä linkistä esimerkiksi löytyy erilaisia valmiita ohjelmia.
http://kuntoplus.fi/treeni/treeniohjelmat/5-kilometrista-puolimaratoniin
Ei oo tyhmää juosta just siten kuin sanoit, ja sitten pikkuhiljaa lisätä aikaa tai vauhtia tai molempia. Jos muuttuu tavoitteellisemmaksi niin sitten monipuolistat harjoituksia = välillä hitaammin, välillä kovempaa, välillä lyhyempää ja välillä pidempää matkaa.
Zemii!
Aika tärkeä on se, että liikunnasta tule tapa. On se sitten juoksua tai muuta liikuntaa. Kun se on säännöllistä, tulee matkaa ja tehoakin ihan luonnostaan lisää.
Mua motivoi Juoksija lehden lukeminen. Henkilökuvat erilaisista juoksua harrastavista ihmisistä lisää kipinää.