Mistä on aine tehty ?

Niin jos aine on tyhjää 99,9% niin mitä se loppu sitten on ?

Jostain luin sellaisen vertauksen atomin koosta että jos atomin ydin olisi jalkapallon kokoinen niin sitä kiertävä elektroni olisi kahdensadan metrin päässä ja olisi hiekan jyvän kokoinen, eli onko koko aine pelkkää ihmismielen luomaa illuusiota !
4143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"onko koko aine pelkkää ihmismielen luomaa illuusiota !"

Ei ja on.
Aineen hienorakenne poikkeaa kyllä meidän arkipäiväisestä kokemuksestamme juuri kuten esitit, mutta ei se aineesta tee illuusiota. Itse asiassa se, etten putoa tuolistani läpi, johtuu sähkömagneettisista voimista, ei siitä, että ahteerini ja tuolin alkeishiukkaset nojaavat toisiinsa.

Äänestä
  • että tyhmä kysymys, mutta kun mietityttää: mistä nuo sm-voimat saavat jatkuvasti energiaa pysyäkseen 'materiana'?

    Äänestä

  • sanotte tietennii, kirjoitti:

    että tyhmä kysymys, mutta kun mietityttää: mistä nuo sm-voimat saavat jatkuvasti energiaa pysyäkseen 'materiana'?

    Materia ei tarvitse lisää energiaa pysyäkseen kasassa. Jos matera itsestään kuluttaisi energiaa, se säteilisi lämpöä ympäristöön ja lopulta kappale kylmenisi absoluuttiseen nollapisteeseen. Kun materia absorboi tietyn taajuisen fotonin, se emittoi toisen fotonin ja elektronin. Tätä kutsutaan sironnaksi.

    Äänestä

  • sanotte tietennii, kirjoitti:

    että tyhmä kysymys, mutta kun mietityttää: mistä nuo sm-voimat saavat jatkuvasti energiaa pysyäkseen 'materiana'?

    Atomin sisällä ei ole kitkatekijöitä, joten mitään häviöitä ei synny.
    Periaatteessa elektronin "kiertorata" vaatisi newtonilaisen fysiikan mukaan sen, että elektroni säteilisi energiaa ja suistuisi ytimeen, mutta elektronin esittäminen aalto-hiukasdualismin mahdollistamana aaltona (de Broglie), joka resonoi "kiertorataan" poisti tämänkin ongelman.

    Varaus taas on pysyvä aivan kuten liikemäärä tai aine/energia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olematon kirjoitti:

Niin jos aine on tyhjää 99,9% niin mitä se loppu sitten on ?

Jostain luin sellaisen vertauksen atomin koosta että jos atomin ydin olisi jalkapallon kokoinen niin sitä kiertävä elektroni olisi kahdensadan metrin päässä ja olisi hiekan jyvän kokoinen, eli onko koko aine pelkkää ihmismielen luomaa illuusiota !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu