Entiseen aikaan koulussa käytettiin kirjaa missä oli ykkösestä ylöspäin kokonaisluvuille logaritmit. Olen yrittänyt googlettaa vastaavaa mutta jstain syystä sellaisia ei kovvin helposti löydy. Haluaisin printata paperille eteeni taulukon mistä näkisi heti suoraan ilman laskimia joidenkin lukujen logaritmit.
Mistä löytyy?
Mistä löytyy?
Vastaukset 7
Vanhimmat
jos sinulla on joku taulukkolaskentaohjelma niin siellä luultavasti on log-funktio, eikö olisi kätevintä ja samalla kehittävintä tehdä se lista itse?
No vaikka http://www.sosmath.com/tables/logtable/logtable.html tai http://myhandbook.info/table_naperlog.html . Mulla nuo löytyi hetkessä Googlettamalla. Eikä ole kovinkaan hankalaa tehdä tuollainen taulu vaikkapa C :lla, katso http://www.java2s.com/Code/Cpp/Console/Createatableoflog10andlogfrom2through100.htm .
Jossain antikvariaatissa saattaisi olla. Tekijöitä: Houel &Kallio tai Voelmy. Vanhoilla matematiikan opettajilla ehkä on myös sellainen hyllyssään.
huutonetti tai tori.fi, varmaan ullokoilta löytyy jos "saa kiinni"
Tuossahan tuo kirjahyllyssä taitaa vielä olla. Teknillisen koulun peruja 1960-luvulta. Ei ole tullut hävitettyä... Onpa niitä joskus näkynyt kierrätyskeskuksen hyllyssäkin.
Saat haluamasi logaritmit mistä tahansa taskulaskimesta nelilaskimia lukuunottamatta.
mulla on juuri tuo kirja, kysele sotaväen ylijäämä kirjoista, sielä näin niitä kasapäin käyttämättömiä menossa roskiin
mulla on toi houlen ja kallion logaritmikirja, voisin luopua, vaikka yleensä olen noita vanhoja kirjojasäilytellyt.