Niin, puhdaskielisyyden airuet, miten on? Vai onko varauksellisesti ainoa oikea muoto?
Saako suhtautua varauksella?
sven svedhuggare
41748
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Niin, miotä kaikkea varauksella voi tehdä, jos emme puhu sähkövarauksesta tai paikanvarauksesta tms?
En mielelläni suhtautuisi sillä.
Minä olen suhtautunut tietyin _varauksin_ lähes kaikkiin S24:n ketjuihin. Nykysuomen sanakirja kuitenkin näyttää hyväksyvän varauksetta myös varauksella suhtautumisen, esimerkkilauseena "Suostun sillä varauksella, että - - ."
Esimerkkilauseessa varaus on tietty ehto ("se varaus"), josta ei voi puhuakaan epämääräisesti varauksellisuutena. Kyseinen rakenne siis sopii ja kuuluu tiettyihin yhteyksiin, mutta ei kaikkiin, kuten nähdäkseni juuri suhtautumiseen.
Järkevä ihminen toki suhtautuu varauksin periaatteessa aivan kaikkeen. Tämänhän opimme jo pikkulapsina, kun huomaamme, ettei rakkaiden vanhempienkaan puheita ja lupauksia voi ottaa täysin luottavaisesti ja vakavasti.
No niin, tämän palstan kirjoitteluun suhtaudun myönteisesti sillä varauksella, että viesti on asiaa tavalla tai toisella. Suhtautumisenkin yhteyteen tuo "varauksella" siis edellä ilmennyttä käyttöä vastaavissa tapauksissa sopii.