Eli kaks viikkoo pitäs pärjää 80€:n ruokakuluilla.
Kaikki neuvot tarpeen, kyseessä 4hengen perhe.
Kiitos miljoonasti jo etukäteen
Kaikki neuvot tarpeen, kyseessä 4hengen perhe.
Kiitos miljoonasti jo etukäteen
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kaupasta perunoita porkkanoita,lanttua, hanasta vettä,leipää voi leipoa jauhot ei paljoa maksa. Sitten vielä ne PUNAISET LAPUT kaupoissa. tässä aluksi. ps. Jos poltat tupakka pois ,olut pois.
Suurin osa ruokaohjeista on 4 hengelle, eli helpottaa ihmeesti menojen arviointia. Tärkein vinkki on se, että TEE RUOKA KOKONAAN ITSE, älä osta mitään einestä, puolivalmista, tms!
Pari viikkoa pärjää mainiosti perus raaka-aineilla. Perunaa, halpaa lihaa (ei marinoitua), makkaraa, riisiä (EI kalliita merkkejä!), makaronia (EI tuorepastoja, tms hifistelyä!), pakastekasviksia (EI kalliita merkkejä!), jauhoja ja kuivahiivaa leipomiseen (EI kalliita merkkejä!), puurohiutaleita (EI minuuttivellejä, tms!) MUISTA tarkistaa aina kilo/litrahinta, olipa kyse jauhoista, lihasta, maidosta, leivästä, tai ihan mistä tahansa!
Keitä aamuisin puuro koko jengille. Päivällä oletettavasti kaikki syövät töissä/koulussa/päivähoidossa, eli ei tarvi huomioida, ota kuitenkin töihin EVÄÄT, älä ruokaile maksullisissa ruokaloissa! Päivälliseksi jotain perusruokaa perunan, makaronin, tai riisin kera. Myös keitot on halpaa apetta. Illalla vaikkapa kotitekoisia sämpylöitä jne.
Kirjastosta löytyy takuuvarmasti joku "penninvenyttäjän keittokirja", lainaaminen ei maksa mitään.
Ruokajonon vaan eukkos kanssa vaikka 2kertaa viikossa,leipää saa niin paljon kun jaksaa kantaa ja kaupasta vaan kaurapuuroa lapsille aamuksi.Lopulla rahalla sitten isännälle keskikaljaa ja tupakkii,ni jot vain 2 viikkoo menee et heilahtaa! Ja vkl voitte mennä sukulaisiin syömän ja juomaan ja vasta maantai aamulla kotia kipin kapin...(pyydätte eväät kotimatkalle kanssa!)
Leivällä ei näläkä lähe ja sitä menee nuorisolle paljon,itse en kyllä leipää laittas siihen kun tarvitaan juustot ja muut lekkeleet Tee kunnon kotiruoka joka tuhti ja vie nälän.Kun sen tekee kerran päiväs.Lohkoperunoita voi itsekkin tehdä kun ostaa pottu-pussin kaupasta lohkoo ne laita kippoon ja öljyä mausteita ja uuniin.Dipin voi tehdä itse,ostat vaan kermaviiliä ja maustat.Nuoriso saa siten pe-herkkkuja.
Itse ostin paahtopaistin 1 kg tarjouksesta ja siittä ohuen-ohuita siivuja leivän päälle ja siputtuna kastikkeeseen.Riittoisaa.Riittää ainakin vkon.Siivut kyll kannattaa laittaa 1mm paksuseksi ja ihan ohueksi.Makkarakeitto,.-kastike,tomaattinen makkarapata,Makaronivelli..Pekoni-nuudelivokkia.,risotto,-on edullista
Helppoa! Kikkaile vähän kaupassa niin voi jopa onnistua. Ja voi syödä hyvinkin. Aloita noilla vinkeillä. Kaikki ei välttis kestä sitä kirkkaimman päivän valoa, mutta ei kyllä joudu rosikseenkaan.
http://www.qulinaristi.com/hyodyllista/saasta-seivaa-rahaa
VETTÄ JA LEIPÄÄ
Ruisleivästä saat lihan makuista : kaksi siivua vastakkain ja sinappia väliin. Koivun silmuista saat vitamiinit.- Ei liikenteen läheltä. Männystä päällyskuoren alta jauhonlisuketta. Jäkälääkin ovat jolloinkin käyttäneet. - Kesä on helppo :Koivun,mustikan,viinimarjan lehteä teeksi.Kanervankukkaa iltaisin ( sis.hunajaa). Onkiminen mato-ongella ilmaista.Särkeä ja ahventa hyvällä tuurilla..Leivät itse leivottuina tulevat paljon halvemmiksi. - Sota-ajan keittokirjasta : Puolukkalumi. Eli tiputa mehua lumeen ja kauho tarjolle. - Kuumenna hyvin vanhana ostetut ruoat.
Kaupat eivät saa myydä vanhentuneita ruokia, eli vanhana ei voi mitään ostaa.
Alennukset kannattaa aina etsiä.
Yhdestä paketista jauhelihaa, pussillisesta keittojuureksia, pussillisesta pakastevihanneksia, sipulista, muutamasta perunasta, muutamasta liemikuutiosta ja kourallisesta makaroonia saa viisi litraa maukasta keittoa. Mausteita ja roiskaus ketsuppia niin jo kelpaa mukuloillekin.
Makaronilaatikko täysjyvämakaronista on yhtä edullista.
Perunoista, lohesta ja ruokakermasta syntyy maukas lohikiusaus. Helpomman version saa perunasipulisekoituksesta eikä sekään maksa kuin euron kilo.
Perunoista ja amerikanpekonista tulee ihanan makuinen perunalaatikko. Pekonit päällimmäiseksi uuniin rapsakoitumaan.
Porkkanoista raastetta ja myös kaali käy tuoreraasteeksi. Siihen voi tehdä liemen/kastikkeen öljystä, etikasta, suolasta, sokerista ja sinapista kiehauttamalla.
Appelsiinit ovat nyt halpoja ja makeita. Ostin tänään 5 kg navel-appelsiineja kun olivat 0,59 e kg.
Leivät kannattaa ostaa Lidlistä. Samoin maidot.
Lohkoperunat kannattaa kuoria kulhon sijasta muovipussiin suoraan, sinne öljyä ja grillimaustetta perään. Toisella kädellä pussin suu kiinni ja toisella hierotaan öljy ja mausteet pussin läpi pottuihin, sitten pellille leivinpaperin päälle ja uuniin paistumaan. Samalla resetillä syntyy maailman maukkaimmat uunijuurekset. Kuoritaan ja paloitellaan lanttua, porkkanaa ja sipulia, öljyä ja maustetta perään ja uuniin.
Letut käyvät vaikka ruuasta yhtenä päivänä ja mukulat ainakin tykkäävät. Pannarikin on maukasta.
SUURKIITOS! Vinkit tallessa ja vatsakaan ei kurni!
Pistää ajattelemaan, miks tää rahan vähyys on aina syy tarkempiin ostoksiin, kun vois opetella sen jokapäiväiseksi tavaksi. Kyllä tämä tästä, kiitos avusta
Yks tärkeä vinkki vielä: Laske paljonko rahaa on käytettävissä päivää kohti. Ota kauppaan mukaan vain käteistä rahaa sen verran, kuin ostat, eli vain niin monen päivän ostosten verran, kuin on tarkoituskin. Laske ostosten kokonaissummaa sitä tahtia, kun keräät kärryyn, vaikka kännykän laskimella. Jos kertaostosten budjetti ylittyy, jätä jotain tarpeettominta pois, TAI ota seuraavalla kerralla saman verran vähemmän rahaa mukaan.
Kortilla maksaessa ylittyy budjetin liiankin helposti!
No olipas taas edukkaita ehdotuksia!!!. Pitäisi saada ruokaa alle 1.5 eurolla / päivä. Ei siihen hintaan mitään lihoja ja kermoja saa mahdutettua budjettiin.
Hernekeitto tulee tosi halvaksi, kun lihan tilalle heittää soijarouhetta. 3 litran kattilallinen valmistuu alle eurolla. Suosikkini halvoista/ravinteikkaista ruuista on ehdottomasti dali (tai dahl). Linssejä, sipuleja, tomaattia, chilejä, rasvoja ja mausteita.
Kaurapuuroa saa tuolla summalla. Itseasiassa taannoin (muutama vuosi sitten) jossain julkaistiin tutkimustulos, jonka mukaan aikuinen ihminen pärjää täydellisesti vähärasvaiseen maitoon keitetyllä kaurapuurolla, päälle muutama marja vitamiinien varmistamiseksi. Tuota maitoon keitettyä kaurapuuroa pitäisi syödä 3kg/vrk, eli noin 6 puolen litran puuroa pitkin päivää..
Siitä siis saa kaiken mitä tarvii, eikä maksa paljoa.