Muistoissa on että teko kesti yli vuorokauden, mutta muut tiedot on hävinnyt . Olisiko jollain ohje / tai jopa ohjeita tähän. Kiitos etukäteen.
Juureen leivottu vaalea leipä, miten tehtiin ?
7
553
Vastaukset
- Juuri piimästä
Tässä on yksi juuriohje. Itse olen antanut juuren valmistua pari yötä huoneen lämmössä, jolloin juuri kunnolla kuplii. Ekan yön jälkeen ei vielä oikein tapahdu mitään. Piimäjuurta olen myös käyttänyt mallasleivän valmistuksessa, johon se sopii mainiosti antamaan leivälle hieman hapokkuutta.
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/237629/Hapatettu maalaisleipä 2/- leipä pitä leivässä
karvahaukut kirjoitti:
Kiitos, tämä on melkein se minkä muistikuvani sanoo. Tämän nyt leivon.
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/234804/Hapatettu ranskalainen maalaisleipä/
Tein ao leivän heraan, kun edellispäivänä olin tehnyt panir-juustoa.
http://www.martat.fi/ruoka/ruokanurkka/2005-01-16-19-55-47miten-leivotaan-leipaa/ leipä pitä leivässä kirjoitti:
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/234804/Hapatettu ranskalainen maalaisleipä/
Tein ao leivän heraan, kun edellispäivänä olin tehnyt panir-juustoa.
http://www.martat.fi/ruoka/ruokanurkka/2005-01-16-19-55-47miten-leivotaan-leipaa/Kiitän myös näistä ohjeista, eiköhän nyt leipää rupea syntymään.
- Jozzicca
Heips! Minullakin juurenkasvatusprojekti meneillään. Nyt menossa 4 vrk ja lupaavan alun jälkeen kupliminen on nyt loppunut ja juuren pinnalle on kertynyt nestettä. Mikähän meni mönkään?
- Piimäjuuri
Onko kyseessä piimäjuuri? Pari yötä riittää sen valmistumiseen. Jos kuplintavaihe on mennyt ohi niin miksi vielä odotat? Eikö se ole jo hapanta ja valmista käytettäväksi? Jauhoja lisäämällä saat sen varmaan uudestaan kuplimaan mutta en ymmärrä miksi pitäisi.
- Jozzicca
Piimäjuuri kirjoitti:
Onko kyseessä piimäjuuri? Pari yötä riittää sen valmistumiseen. Jos kuplintavaihe on mennyt ohi niin miksi vielä odotat? Eikö se ole jo hapanta ja valmista käytettäväksi? Jauhoja lisäämällä saat sen varmaan uudestaan kuplimaan mutta en ymmärrä miksi pitäisi.
Juuri tehty leila lindholmin ohjeella eli vain jauhoja vettä ja tilkka hunajaa. Tällä ohjeella juuri oli valmista vasta 4. Päivän jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla723024Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "632599SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past1112413Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.871466Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,341296Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1011007Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o192988Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m84930Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa
Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html154868Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä70814