Suojellaan lapinmetsiä...

Olisikin jo korkea-aika alkaa suojelemaa lapinmetsiä, järjenvastaiseltahan touhu on ollutkin vuosikymmenet, vieläkö saataisiin savukoskenkairassa hakkuut lopetettua, niin hyvä... UKK-puistoa tulisi laajentaa mahdollisimman nopeasti, että saataisiin suojeltua riittävänpaljon tärkeitä luontokohteita. Kemijärven ympäristöstäkin löytyisi hyviä luontokohteita suojeltavaksi. Kaikissa suojelukohteissa pitäisi kieltää kaikenlainen liikkuminen myös poromiehiltä, suojelualueet on muuttuneet salametsästysalueiksi, ei kuitenkaan yksinomaan poromiestenansiosta.

Em asiat kun saataisiin nopeastihoitoon, silloin olisi suojelu kestävälläpohjalla ja silloin emme tarvitse minkäälaista puuta raaka-aineenaan käyttävää tehdasta tänne, palkkienliimaamisen loppuminen ja tukirahojenkatoaminen on loppujenlopuksi pienihinta lapinmetsien pelastamiseksi.
11221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Keksitkö ihan ite ja heti näin aamusta, hyvä homma.

Äänestä

"Suojelualueen tulee kattaa koko pyhätunturi, rakennukset purkaa.
Samoin suomu sieltä on löydetty hotellin edestä suomukurppa niminen lintu-yhteisö jota ei tavata missään muualla pohjoismaissa.
Lähitunturit ja vaarat kemijärven ympäriltä tulevat 1.3.2013 annetun valtioneuvoston asetuksen mukaisesti rauhoitus ja hakkuukieltoon, maisema on kansallismaisemaa vesineen ja vaaroineen. Ainoastaan biologianlaitoksen tutkijat erikoisluvalla saavat liikkua alueella."



Helsingin sanomat aamuliite

Äänestä

Heh, että Savukosken kaira ? Ei siellä ole enää kun niitä hakkuuaukeita.
Olet parivuosikymmentä myöhässä.

Äänestä

Jo vain oli provoja, että suojuelualueilla liikkuminen pitäisi muka kieltää...

Katopa esimerkiksi linkkejä alla, ja mieti sen jälkeen mitä kirjoitat.

http://yle.fi/uutiset/oulangan_kansallispuisto_vetaa_vakea/5310830

http://yle.fi/uutiset/kansallispuistot_vetavat_vakea_maailmalta/6109044

http://www.ymparisto.fi/download.asp?contentid=64682

Sitä paitsi jopa Lapin Natura-alueillakin paikkakuntalaiset voivat metsästää ja tolkullinen metsästys on muutenkin sallittua.

http://www.ymparisto.fi/download.asp?contentid=44448

"Huonompiakin" maisemia kuin Kemijärven vaara- ja järvimaisema on päässyt kansallismaisemaksi...

Vihoviimeisten Itä-Lapin metsien suojelu toisi myös sitä pätäkkää enemmän taskuun kuin hakkuuttaminen, mutta tietysti vapaassa maassa metsänomistaja voi toimia vaikka kuinka epärationaalisesti.

http://www.ely-keskus.fi/fi/ELYkeskukset/LapinELY/Ajankohtaista/Uutiskirjeet/Lapin ELYn uutiskirje 1_2012/Seteleitasuojelusta.aspx

Otappa selvää asioista!

Äänestä

Miksi Kemijärvellä ei ymmärretä hyödyntää Ailangantunturia suojelussa ?

Lähiseuduilla ovat Oulangan ja Riisitunturin kansallispuistot ja Pyhä-Luostokin sekä Korouoma ja Auttiköngäs - Ailangantunturi on näihin verrattuna ehdottomasti paras, vaikka nämä muutkin ovat erinomaisia.

Äänestä

Aloittaja on ottanut ihan oikean asian käsittelyyn, ja sen lisäksi olisi kylissä vielä yksittäisiä vanhoja petäjiä jotka pitäisi suojella, ennen kuin uusi sukupolvi tulee ja hävittää ne pois.

Siinä olisi nuorille luontoaktivisteille hommia kartoittaa nuo suojeltavat puut
Omalla tontillani on 6 vanhaa mäntyä jotka haluaisi suojella

Äänestä

Minun kotitilan entiset sarkaojat, kasvaa pensikkoa, ne pitää suojella.
On monimuotoista luonnon kasvia, pajua, koivua, tuomea ym.

Äänestä

Ei risukojs tarvitse suojella, ne pitää raivata, sillä monimuotoisuus
säilyy luonnonsuojelualueilla.
AArnimetsät on surutta hakattu, niin ettei tullaisia vanhoja petäjiä
ei ole jäänyt kuin asutuksen läheisyyteen.
Sen takia ne pitäisi suojella, että edes johonkin niitä jäisi

Me emme omista mitään, sillä omaisuutemme on vain meillä lainassa tulevilta sukupolvilta, joten älkäämme sitä ahneuksissamme tuhotko

Kemijoki, kemijärvi altaineen on jo uhrattu pääoman alttarilla, ja nyt, ja nyt ulkomainen pääoma on tuhoamassa luontoa, koska ne saavat tehdä täällä mitä haluavat, eivätkä maksa veroja kuten ne joutuvat tekemään austraaliassa ja kanadassa.

Vihreät ovat menneet omaan ansaansa ilmastonmuutosasioissa ja luonnon suojelussa

He olivat voimakkaasti ajamassa päästödirektiivejä imaston lämpenemisen estämiseksi, mutta suomi joutui siinä maksumieheksi

16 EDELLISEN VUODEN TILASTOT OSOITTAVAT , että lämpenemistä ei ole tapahtunut, eikä mitään keski-euroopan ilmastoa tule suomeen

Äänestä

Tuulihärveleiltä suojelemaan! Ne jos mitkä pilaavat luontoa! Eläimet eivät voi asustaa ja ne rumentaa tosi paljon rauhallista luontoa ja mikä ulina kuuluu kauas. Vihreet eivät roiku puissa ja kettegeissä ovat paremminkin edistämässä tätä luonnon rikkomista niinkuin ydinvoimaloita.

Äänestä

Kovimpia kiihkoilijoita suojeluasioissa on aina ne, jotka ei omista metsää..

Äänestä
  • Sama koskee marjastamista! Aivan kiihkoillaan taikkujen puolesta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rahaa suojeluun kirjoitti:

Olisikin jo korkea-aika alkaa suojelemaa lapinmetsiä, järjenvastaiseltahan touhu on ollutkin vuosikymmenet, vieläkö saataisiin savukoskenkairassa hakkuut lopetettua, niin hyvä... UKK-puistoa tulisi laajentaa mahdollisimman nopeasti, että saataisiin suojeltua riittävänpaljon tärkeitä luontokohteita. Kemijärven ympäristöstäkin löytyisi hyviä luontokohteita suojeltavaksi. Kaikissa suojelukohteissa pitäisi kieltää kaikenlainen liikkuminen myös poromiehiltä, suojelualueet on muuttuneet salametsästysalueiksi, ei kuitenkaan yksinomaan poromiestenansiosta.

Em asiat kun saataisiin nopeastihoitoon, silloin olisi suojelu kestävälläpohjalla ja silloin emme tarvitse minkäälaista puuta raaka-aineenaan käyttävää tehdasta tänne, palkkienliimaamisen loppuminen ja tukirahojenkatoaminen on loppujenlopuksi pienihinta lapinmetsien pelastamiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu