Miten selviämme seuraavasta, kun edellisessä suuressa Auringonpilkkuminimissä menehtyi puolet suomalaisista ja ruotsalaisista?
Auringonpilkkuminimi
muutto etelään?
5210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itse suosittelisin sekä ruotsalaisia että suomalaisia seuraavan auringonpilkkuminimin aikana välttämään sotaretkiä Keski-Eurooppaan ja Venäjälle.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_sodat#Suurvalta-aika
Menehtyi puolet ruotsalaisista? Eikös noissa Ruotsin sodissa 1600-luvulla menehtynyt pääasiassa suomalaisia hakkapeliittoja. Ruotsin kuninkaan iskulauseena oli kuulemma, että "tulemme taistelemaan viimeiseen hakkapeliittaan asti".
Iso osa miehistä oli rintamalla ja heistä useimmat eivät palanneet terveinä, kunnossa tai lainkaan, maatiloilla oli hirvittävä työvoimapula, juuri mitään hankkeita ei voinut sotaveron ja sotaväenoton vuoksi saattaa edes alulle. Resursseja ei ollut edes välttämättömiksi katsottujen uudistusten läpiviemiseksi, vaan kaikki vietiin armeijalle kansan eläessä kädestä suuhun, ellei kirkko tahi iivana vienyt viimeistäkin.
Suomessakin saatiin 50 vuotta ennen Suomen sotaa tehtäväksi määrätty isojakokin enimmäkseen toimitettua vasta Venäjän vallan alaisuudessa.
Ei ilmaston kylmeneminenkään avuksi ollut, mutta toimi enimmäkseen vain kurjuuden maksimoijana.
Myös olisi syytä kaihtaa paiseruttoa, isorokkoa, pilkkukuumetta, punatautia, lavantautia, tuhkarokkoa jne.
"Pakasteruokaa" tulee riittämään niille jotka ymmärtävät hankkia naparetkeilijän varusteet. Venäläistutkijan mukaan kylmää on tulossa ja yllättävän pian.