Miten selviämme seuraavasta, kun edellisessä suuressa Auringonpilkkuminimissä menehtyi puolet suomalaisista ja ruotsalaisista?
Auringonpilkkuminimi
5
174
Vastaukset
Itse suosittelisin sekä ruotsalaisia että suomalaisia seuraavan auringonpilkkuminimin aikana välttämään sotaretkiä Keski-Eurooppaan ja Venäjälle.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_sodat#Suurvalta-aika- 18+18
Menehtyi puolet ruotsalaisista? Eikös noissa Ruotsin sodissa 1600-luvulla menehtynyt pääasiassa suomalaisia hakkapeliittoja. Ruotsin kuninkaan iskulauseena oli kuulemma, että "tulemme taistelemaan viimeiseen hakkapeliittaan asti".
18+18 kirjoitti:
Menehtyi puolet ruotsalaisista? Eikös noissa Ruotsin sodissa 1600-luvulla menehtynyt pääasiassa suomalaisia hakkapeliittoja. Ruotsin kuninkaan iskulauseena oli kuulemma, että "tulemme taistelemaan viimeiseen hakkapeliittaan asti".
Iso osa miehistä oli rintamalla ja heistä useimmat eivät palanneet terveinä, kunnossa tai lainkaan, maatiloilla oli hirvittävä työvoimapula, juuri mitään hankkeita ei voinut sotaveron ja sotaväenoton vuoksi saattaa edes alulle. Resursseja ei ollut edes välttämättömiksi katsottujen uudistusten läpiviemiseksi, vaan kaikki vietiin armeijalle kansan eläessä kädestä suuhun, ellei kirkko tahi iivana vienyt viimeistäkin.
Suomessakin saatiin 50 vuotta ennen Suomen sotaa tehtäväksi määrätty isojakokin enimmäkseen toimitettua vasta Venäjän vallan alaisuudessa.
Ei ilmaston kylmeneminenkään avuksi ollut, mutta toimi enimmäkseen vain kurjuuden maksimoijana.
Myös olisi syytä kaihtaa paiseruttoa, isorokkoa, pilkkukuumetta, punatautia, lavantautia, tuhkarokkoa jne.
- Varustautuja
"Pakasteruokaa" tulee riittämään niille jotka ymmärtävät hankkia naparetkeilijän varusteet. Venäläistutkijan mukaan kylmää on tulossa ja yllättävän pian.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845247Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.283498Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j402854Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin182031Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581830Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2861596- 471586
- 941382
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441366Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.71115