että muistan saaneeni lapsena vitsaa kerran mutta en muista mistä syystä?
Mitä voi päätellä siitä
tyttö maalta
4717
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Luultavasti sen, että sinua rangaistiin, mutta vanhempasi eivät kyenneet selittämään sinulle lapsen ymmärtämistasolla miksi.
Vitsan saaminen oli tunneperäinen kokemus, ei
se syy miksi sitä sait. Siihen liittyi voimakas kielteinen tunnekokemus (häpeä, nöyryytys, ymmärtämättömyys, yllätys???) Tunnevaltaiset kokemukset jäävät lapsuudesta mieleen, lapsen muisti kun on luonteeltaan assosiatiivinen (tapahtumat joihin liittyy jokin tunne jäävät mieleen), ei kronologinen (aikasarjat, looginen oman elämänkertamuisti)
Siis miksi ihmeessä siitä pitäisi jotain päätellä???? Kyllä kai samantapaisia muistoja on joka iikalla.
Itse asiassa useimmat vahaislapsuuden muistot ovat luonteeltaan tuon kaltaisia. On totta ettei siitä sinänsä voi päätellä yhtään mitään.
(Ihmiset yleeensäkin on opetettu liikaa tuijottamaan varhaisiin lapsuudenkokemuksiin jollóin ne helposti saavat ylikorostuneen merkityksen. Tämän hetkisessä elämässä on keskeisimmät vaikuttimet myös tästä päivästä, ainakin mahdollisuudet tehdä asioille jotakin ovat omissa käsissä. Ei noihin (varhaisiin muistoihin) välttämättä sisälly mitään erillistä viisautta tai eivät ne johda yleensä elämässä sen kummempaan. Analyytikot ovat tämän valitettavasti ihmisille opettaneet ja sitä kautta syyllistäneet kaikki vanhemmat.)