Minulla olisi pari teoriaa neljännestä ulottuvuudesta. (tai viidennestä jos aikakin lasketaan) Ensinnäkin, koska kaksiulotteisella kappaleella ei ole ollenkaan kolmiulotteisia mittoja, täytyy saman päteä kolmiulotteiseen kappaleeseen neliulotteisessa avaruudessa. Näin ollen, jos keksittäisiin keino liikkua neljännessä ulottuvuudessa, olisi ihmisillä käytössään äärettömästi säilytystilaa.
Toinen juttu on se, että jos ihminen liikkuisi neljännessä ulottuvuudessa, hän näkisi silti ainoastaan "kolmiulotteisesti" mikä hankaloittaisi liikkumista. Lisäksi ihminen tarvitsisi jonkinlaisia neliulotteisia erikoislaitteita, sillä keho liikkuu luonnollisesti vain kolmessa ulottuvuudessa.
Kolmannen teorian paikkaansapitävyydestä en ole ollenkaan varma, mutta kerron sen silti. Yksiulotteisessa tilassahan kappale voi liikkua vain kahteen suuntaan ja kaksiulotteisessa taas äärettömän moneen. Lisäksi kaksiulotteisessa maailmassa voi myös kääntyä, mutta vain kahteen suuntaan. Kolmiulotteinen kappale voi myös liikkua äärettömän moneen suuntaan, mutta tämä ääretön on suurempi kuin kaksiulotteisella. Myös mahdolliset kääntymisen suunnat kasvavat äärettömään. Toisin sanoen neljännessä ulottuvuudessa liikkumisen ja kääntymisen vaitoehdot kasvavat ja lisäksi tulisi jokin liikkumisen muoto, jota siellä voisi tehdä vain kahdella tavalla, ja aiemmissa ei ollenkaan. Ainoa (?) ongelma tässä on se, että en ole keksinyt mitään mitä kolmiulotteinen kappale voisi tehnä vain kahteen suuntaan ja joka neljännessä kasvaisi äärettömään.
Nämä teoriat olen siis kehitellyt vertaamalla yksi-, kaksi- ja kolme-ulotteisia (tonni vetoa, että tuossa tuli kirjoitusvirhe) tiloja toisiinsa ja uskon että jos joku minua viisaampi käyttäisi samaa menetelmää, hän saattaisi keksiä jotain josta on oikeastikin jotain hyötyä...
Ketään ei varmaan tämä teksti kiinnostanut mutta julkaisimpa (ja taas kirjoitusvirhe?) sen kuitenkin.
Neljäs ulottuvuus
2
95
Vastaukset
- jakinboas11
Väärin, oikeasti on vain yksi ulottuvuus, se on tulevaisuus. Sama se mihin ja miten päin astut, sinne se menee eikä takaisin saa. Oikeassa ja todellisessa 3 D universumissa pitäisi päästä matkustamaan menneisyyteen.
- k_k_t
miksi tyytyä vain neljään? http://auskummitus.blogspot.fi/2011/12/mikan-on-loskan-luminanssi.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5268892Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1606134Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3595155Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664739Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s984351Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664053SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1843922- 911848
- 1031394
- 47959
