Hyvää Darwinin päivää!

Tänään tulee kuluneeksi 204 vuotta Charles Darwinin syntymästä.

Evoluutioteoria on koko modernin aikakauden merkittävin tieteellinen teoria, jonka vaikutukset ulottuvat kauas myös biologian ja luonnontieteiden ulkopuolelle.

Elämän kehitysprosessien ymmärtäminen on avain ihmisyyden ymmärtämiseen - millä voisi olla kannaltamme suurempi merkitys?

16

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se on oppi

      Apinaoppi ei ole teoria.

    • @böljäke

      Näin on, Darwin ja hänen evoluutioteoriansa (joka kuvaa parhaiten evoluution faktaa) on nykyajan tärkein tieteen teoria. Sen suurempaa teoriaa merkitykseltään tuskin on. Toki Einsteinin yleinen suhteellisuusteoriakin on merkittävä saavutus.

    • "Hyvää Darwinin päivää!"

      Samoin!

    • tieteen ystävä

      Evoluutio on hypoteesi, joka kaipaa lisätodisteita tuekseen.

      • Evoluutioteoria ei nykymuodossaan tarvitse minkäänlaisia lisätodisteita. Ei ole tarvinnut pitkiin aikoihin.

        Evoluutio on luonnonhavainto ja siten fakta. Evoluutioteoria taas on miljoonat evoluutiohavainnot selittävä teoria.

        http://www.talkorigins.org/faqs/comdesc/


      • Omituista. Tyttö esittäytyy tieteen ystäväksi, eikä ilmeisesti kuitenkaan ole juurikaan tutustunut tieteeseen puhumattakaan että harrastaisi sitä.

        En ainakaan minä tarvitse sellaisia ystäviä, jotka eivät halua minuun tutustua, Saakeli soikoon.


    • Toivotuksia

      Ehkäpä kannattaa jonkinmoiset toivotukset lähettää myös Alfred Russel Wallacen suuntaan. Hänhän kehitti saman teorian myös mutta Darwin ehti julkaista kirjansa ensin.

      Tämä niinkuin muistutuksena kreationisteille, jotka kuvittelevat koko jutun olevan Darwinin "syytä". Niinhän asia ei ole, kun luonnosta tehdään havaintoja ja niistä teoria, niin evoluutioteoria siitä väkisinkin syntyy, ennemmin tai myöhemmin.

      • Epäjumalienkieltäjä

        "Ehkäpä kannattaa jonkinmoiset toivotukset lähettää myös Alfred Russel Wallacen suuntaan."

        Vähän myöhästyttiin. Wallacen syntymäpäivä oli jo 8. tammikuuta. Yritetään muistaa ensi vuonna.


    • controversy

      "Evoluutioteoria on koko modernin aikakauden merkittävin tieteellinen teoria"

      Kontroversiaalisti se on myös kiistellyin ja epävarmin tieteellisen aseman saanut teoria.

      • Uskonnollisista perusteista lähteviä kiistelyjä ei kuule tieteessä kauheasti noteerata, niin tulisen palavasti kuin te kretunikkihiiret sellaista ihmettä olettekin rukoilleet. Ei vaan tunnu rukoukset tehoavan.

        Onkohan Jumala teidän puolellanne ollengas? Miettikääpä sitä.


      • Erehdyt teorian asemaan liittyen.

        Evoluutioteorian tieteellinen asema ei ole vähääkään epävarma. Sen asema osana biotieteitä on vakaampi kuin esim. gravitaatioteorian osana fysiikkaa. Siitä kiistellään biologian ulkopuolella uskonnollisista syistä, mutta se taas ei vaikuta teorian tieteelliseen asemaan.

        Kreationistien kritiikille ei aikoihin olisi korvaa lotkautettu, jollei kreationisteista olisi potentiaalista haittaa kouluopetukelle ja tieteen tekemiselle.


      • blindwatchmaker

        "Kontroversiaalisti se on myös kiistellyin ja epävarmin tieteellisen aseman saanut teoria."

        Evoluutioteoria on "kiistanalainen" ainoastaan YEC-kreationistien mielestä. Ja ainoastaan siksi, että koska evoluutioteoria on todistettu faktaksi, todistaa se samalla, että raamatun luomiskertomus ei ole kirjaimellisesti totta. Tämä vie pohjan YEC-kretujen uskolta. No voi voi, onpas ikävää.


      • tieteenharrastaja
        blindwatchmaker kirjoitti:

        "Kontroversiaalisti se on myös kiistellyin ja epävarmin tieteellisen aseman saanut teoria."

        Evoluutioteoria on "kiistanalainen" ainoastaan YEC-kreationistien mielestä. Ja ainoastaan siksi, että koska evoluutioteoria on todistettu faktaksi, todistaa se samalla, että raamatun luomiskertomus ei ole kirjaimellisesti totta. Tämä vie pohjan YEC-kretujen uskolta. No voi voi, onpas ikävää.

        Tuossakin vielä haukkuvat väärää puuta:

        "..koska evoluutioteoria on todistettu faktaksi, todistaa se samalla, että raamatun luomiskertomus ei ole kirjaimellisesti totta."

        Luomiskertomuksen lyhyt toteamus "lajinsa mukaan" voidaan mainiosti tulkita myös luomiseksi evoluutiolla kuten katolinen kirkko in corpore tekeekin.

        Kirjaimelllisuus romuttuu pahiten vedenpaisumuskertomuksessa sekä eräissä tähtitieteen yksityiskohdissa. Geologiaa ja kosmologiaa kreationistien tämän vuoksi pitäisi hätistellä eikä biologiaa.

        Pahimmin tietysti hankaa se, ettei iede ole suostunut löytämään objektiivisia havaintoja Jumalan olemassaolosta.


    • >Pahimmin tietysti hankaa se, ettei iede ole suostunut löytämään objektiivisia havaintoja Jumalan olemassaolosta.

      Enpä olisi varma. Kyllä nöyrät uudestisyntyneet kiihkouskovaisemme haluavat kokea itsensä uskottomia paremmiksi, eikä se mitenkään käy päinsä jos suuret massat alkaisivat olla uskomassa todisteiden siihen "pakottaessa".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      34
      2373
    2. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      47
      2106
    3. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      44
      2068
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      323
      1863
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      119
      1514
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1435
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1308
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1167
    9. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      41
      1065
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1036
    Aihe