Olen monta kertaa lukenu ja kuullu että kananmunat pitää laittaa kiehuvaan veteen. Kokeilin sitä, ja viidestä munasta kolme halkesi ja sotki kattilan. Kun laitan kananmunat kylmään veteen ei samaa ongelmaa ole koskaan ollut. Olen keittänyt kananmunia vuosia laittamalla ne kylmään veteen ja sitten vasta levyn päälle enkä ole koskaan saanut "kuorellisia uppomunia". Mihin perustuu tämä neuvo kiehuvasta vedestä?
Kananmunan keitosta
Fiksut kertokaa
636139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 63
Vanhimmat
Älä laita muniasi kiehuvaan veteen, kun kerran olet todennut toisenlaisen keittotavan paremmaksi. Niin yksinkertaista se on.
Eihän kirjoittaja sanonutkaan tekevänsä niin, kerran kokeilleena oli huomannut ettei toimi ja siksi kysyi mihin neuvo perustuu. Vai käsitinkö väärin?
pyri täydellisyyteen
http://www.mtv.fi/lifestyle/makuja/artikkeli/taydellinen-tapa-keittaa-kananmunat-oletko-kokeillut-1-10-taktiikkaa/6381386
Ei kannata laittaa munia kiehuvaan veteen, se tekee kipeää.
Hanalämpöinen vesi on todettu parhaimmaksi ... munille.
PS. eivät halkeile, eivät!
Joisitko myös hanalämpöistä vettä? Tiesitkö että hanalämpöisen veden bakteerien taso on aivan eri kuin kylmässä vedessä. Ja sen että munat "imevät" vettä hieman sisäänsä keittämisen aikana. Toisaalta tämä bakteerien syöminen saattaa nostaa kehon vastustuskykyä riippuen siitä mitä bakteereja "vedät" sen lämpimän keitinvetesi kanssa.
Tiesitkö että ravintolassa syömäsi pasta, riisi, perunat jne ovat todennäköisesti keitetty lämpimään hanaveteen :) Tämä siksi että ruoka kypsyisi nopeammin. Jos tämä on hyväksyttävää ravintoloissa joita valvotaan tarkasti niin mitäpä muutaman kananmunan keittäminen lämpimässä vedessä meinaa...?
Todella hyvä kun kerroit. En todellakaan arvannut mutta jälkeenpäin, loogisesti ajateltuna bakteerit ja muut liskot kuolevat kokatessa joten ei väliä.. paitsi kotona kokatessa teen kylmästä vedestä koska uskon siitä saatavan paremman makuista ruokaa kuin lämminvesivaraajassa muhinut vesi. Pitääpä testata kotioloissa pitääkö tämäkään paikkaansa. Viikonloppuja!
Minä käytän munan keitämiseen kuumaa vettä hanasta. Samoin keitän perunat, riisit ja pastat. Kuuma vesi hanasta lyhentää kypsymisaikaa ja sähkän kulutusta. En ole vielä kuollut bakteereihin.
Tiskirätistä saa muuten hyvin bakteerit ja siten hajut pois kun kaataa munienkeittoveden keittön altaaseen laitetun rätin päälle ja huuhtoo sitten kylmällä vedellä.
juupas eipäs
http://www.mtv.fi/lifestyle/makuja/artikkeli/kylmaan-vai-kiehuvaan-veteen-osaatko-keittaa-kananmunat-oikein/6266874
Uuismmat munankeittimet metkoja, kuori irtoaa ilman jäähdytystä
munat voi laittaa lämpimään veteen ja sit keitetään kiehuvassa vedessä
niinkauan että tulitikku menee sisään pehmeästi,
eli niinkuin perunat.
muna menee pulloon kun liotat etikkavedessä ja puristat sen pulloon sisälle.
siis raaka muna
Miksi se muna pitäisi pulloon survoa, tä?
En kyllä ala huljuttelemaan muniani etikkaliemessä ja sen jälkeen tunkemaan pulloon. Mitähän eukkokin sanoisi, selitä siinä sitten, että näin neuvottiin tekemään.
kananmunat ja perunat voi keittää yhtä aikaa samassa kattilassa.
Se on luultavasti siksi, että keittoaika (esim. 10 min.) on tarkempi mitata kun munat laittaa jo valmiiksi kiehuvaan veteen. Itse keitän vanhanaikaisella sähköhellalla siten, että laitan hellanlevyn jo tyhjänä päälle. Vedet kiehautan vedenkeittimellä. Kananmunat laitan valmiiksi kattilaan joka on pannunalustan päällä. Kiehuvan veden kaadan kananmunien päälle ja sitten nostan kattilan levylle. Siitä lasken ajan n. 10 min.
Taidat "Ajoitus_merkki" tykätä tosi kovista munista!
Itseasiassa 11 minuutin munat eivät ole "kovia" vaan samettisen pehmeitä.
Itse keitän munat laittaen ne kylmään, voimakkaasti suolattuun veteen (suola estää munan mahdollisen vuotamisen veteen), kuumennan kiehuvaksi, veden kiehuessa (tiputan lämmön alemmaksi) laitan ajastimen 11 minuuttiin, kun piippaa niin otan pois levyltä ja huuhtelen kylmällä vedellä - näin saan kuoret helpoimmin irti.
Jos haluaa juoksevia munia niin keittoajaksi 5 minuuttia riittää.
Munien koot ovat kasvaneet sitten 70-luvun, joten keittoajatkin ovat muuttuneet vanhoista ohjeista.
Löysin vihdoin oman tapani keittää kananmunia.
Kuumuutta kestävä pakkasrasia voidellaan pohjastaan pienellä nokareella oivariinia
ja rikotaan 3 munaa perään. Kiehautetaan kasarissa sopiva määrä vettä ja isketään
kananmunat rasiassa kattilaan. Levy kakkoselle, kattilaan kansi päälle ja annetaan
kiehua haluttu aika. Umpi kypsät munat noin 11 minuuttia (3 munaa).
Munaa voi hoitaa kauan, jos kuoriutuu niin syö se.
Olipa Muna Apinalla mahtava vitsi!! Missä sinä olet vitseinesi piileskellyt?!
Taidan tietää kuka se on. Se on eräs Taisto jonka vitsit samaa tasoa..
Mulla ne säilyy ehjänä, kun lasken ne varovasti lusikalla kiehuvaan veteen. Keittoajan siinä saa tosiaan helpommin.
Älä laita jääkaappikylmää munaa kiehuvaan veteen, silloin ainakin sanoo poks. Munia voi muutenkin säilyttää huoneenlämmössä
Laita munat lämpimään veteen
Kun alkaa kiehua odota 6-10 min riippuen halutusta kovuudesta
Juoksuta kylmän viileän veden alla ja kuori
Mä laitan munat kylmään veteen ja kun vesi kiehuu laitan levyn pois päältä ja jätän kattilan levylle (tavallinen keraaminen liesi). Ja kovuudesta riippuen valmista on 2-5min kuluttua. Eikä haittaa vaikka unohtuis pidemmäksikin aikaa jos tykkää kovasta. Sitten kaadan vesi pois ja annan "kuivua" noin minuutin. Ja sit 3-5min jäähdytys kylmässä vedessä. Toimii tarkasti kun käyttää aina samaa kattilaa, saman verran munia ja saman verran vettä. :)
Rva on niin tarkka että munien sisus on löysä. Kaksikymmentä vuotta näin:
-Kiehuva vesi
-Neulalla reikä munien "tylppään päähän"
-Lusikalla veteen siististi, eivät poksahda
-...ja keitetään tasan 7 minuuttia, sekunnilleen
- Kattila kylmävesihanan alle
Hetken päästä tarjoiluun. Hyviä Ovat!
Täsmälleen sama recepti mulla, eivät mene rikki.Munat sopivan löysiä ja sitten pikkuisen suolaa päälle !!!
Meillä muuten täysin sama resepti paitsi veteen tulee lisäksi merisuolaa pari teelusikkaa reiän tekemisen sijasta ja 8 minuuttia. Eivät hajoa. Lisäksi jäähdytettäessä juoksutan vettä kokoajan niin että munat eivät pääse lämmittämään ympärilleen lämpimämpää vesikerrosta. Jäähtyy nopeammin ja keittoaika on tarkempi.
Siis mitä ihmeen tennispalloja jengi täällä munistaan keittelee?
Kiehuvaan veteen 4 minuuttia on paras. Jos laittaa kylmään veteen, niin pitää tietää hellan ja kattilan teho ja arvioida keittoaika, koska kattilat ja hellat ovat kaikki erilaisia lämpenemään.
Munat kylmään veteen, sitten odotetaan, että vesi alkaa kiehua, levy pois päältä ja vartutaan 9min. Munat valmiita!
Noin minäkin opettelin munat keittämään muutama vuosi sitten ja hyvä tulee. Vinkki tuli joltakin naispuoliselta radiotoimittajalta radio-ohjelman lomassa. Hänen ohjeensa mukaan aika veden kiehumisen alkamishetkestä munien poisottoon oli tosin 10 eikä 9 minuuttia.
Suosin keskikokoista isompia kananmunia ja sovellankin tuota 10 minuutin sääntöä silloin kun haluan viipaloida munat. Muulloin tuo 9 minuuttia riittää.
Mutta tosiaan: munat kylmään veteen ja sitten vasta virtaa kattilan alle!
Renlundilla paras vaihoehto ja säästyy sähköäkin.
Muna naisen kouraan - 15 sek. - ja muna on kova.
Suussa vielä nopeammin.
Nuoren kauniin neidin into ja suu pesee tämänkin vaihtoehdon..
keittäjiä on maamme täynnä eli ei kukaan osaa mitään siis kananmunia keittää, ei voi olla totta että eli uusavuttomia ihmisiä....koko Suomi täynnä, ei kananmunaa osata keittää...voihan Figero....
kaikkea muka ehdotellaan toisille lukijoille,,,,lukekaa netistä edes ohjeet....
Hanki munankeitin, Vaikka se eräistä on maailmantarpeettomin keittiökoje on se käytössä kätevä ja suht. vaivaton kun muistaa vaan varoa höyryn kuumentamia munia.
Käytännössä siis vaan mitataan masiinaan tarkasti oikea määrä vettä (halutun kovuusasteen ja munamäärän mukaan), tehdään piikillä pikkureikä muniin ja laite piippaa kun munat ovat valmiita, eli voi jättää melko huoletta munat valmistumaan
ja omankokemukseni mukaan ne onnistuvat aina.
jos syö kerralla 10 munaa ja on 3men munan keitin niin kylläpä saa odotella.
munat kiehuvaan veteen kylmässä vedessä kastetulla lusikalla ei halkea ja veteen reilusti suolaa kuori irtoaa siten helposti.
Laitan ensin munat kattilaan ja raanasta kylmää vettä päälle niin että munat peittyy. Sitten odotan että vesi alkaa kiehumaan (laitan suolaa ja laitan levyn neloselle...kutoselta) ja laitan ajastimen päälle. 10min päästä otan pois ja kaadan kuumanveden pois ja kylmää tilalle. Annan siinä munien jäähtyä...niin kuori irtoo hyvin. Teen aina koviksi keitettyjä munia koska viipaloin ne leivän päälle.
Opetelkaa syömään raakana. Maistuu samalle ja terveysvaikutus eri luokkaa.
Levy kuutoselle. Kananmunat jääkaapista kattilaan. Hanasta vettä päälle. Kattila liedelle. Kun alkaa kiehua kunnolla, levy neloselle. 4 minuuttia = pehmeä keltuainen, 6 minuuttia = kova keltuainen. Huuhdotaan kylmällä vedellä sen verran, että näpit kestää kuorimisen. Ehkä kerran vuodessa jostakin halkeamasta pursuu vähän vaahtoa, muuten ei hajoa ikinä.
Kolmen ämmän sääntö: maito, makaroni ja muna keitetään ilman kantta. Ja tosiaan, kananmuna kannatta lämmittää samaan aikaan kuin vesi.
Taaskaan muista parasta tapaa. Munat noin 3 cm syvään veteen ja kylmään tai haaleaan veteen. Kun vesi kiehuu niin levy pois päältä ja annetaan olla n. 10 min. levyllä ja koko toimituksen ajan kansi päällä! Munat kypsyy vesi ja energiaa säästyy. Vertaa esim munankeittimen vesimäärää.
Laita kylmään veteen. Minä laitan aina suolaa veteen ,mummoni opetti näin, pysyy kananmuna ehjänä, keitettäessä. hyväksi olen kokenut.
Trutsin munaa keität n:12h ja kanan munaa n:9min....
Mitä väliä sillä on, mikä on jonkun mielestä "oikea" tapa? Pääasia, että omaan makuun maistuu. Itse laitan kylmään veteen, levy päälle, 8 minuuttia siitä kun alkaa kiehua. Eikä se niin nökönuukaa ole vaikka ei just se 8 minuuttia olisikaan, siitä kun leikkaa ja viskaa salaattiin ja päälle itsetehtyä salaatinkastiketta, nam!
Mitä ongelmaa kananmunien keittämisessä on?? Laitat kananmunat kattilaan kylmään veteen ja kattila tietty hellalle, kun vesi alkaa kiehumaan, siitä 6 minuuttia ja homma valmis, kuuma vesi pois ja kylmää tilalle, niin kuorikin irtoaa.
keitinveteen suolaa n.1tl, ei tule munien sisukset ulos suola estää sen
Kun munan kuoreen, sen tylppään päähän, tekee reiän, niin kuori ei halkea kuumaan veteen laitettaessa. Reiän voi tehdä vaikka veitsen tai puukon kärjellä, mutta keittiövälinekaupoista saa myös tehtävään tarkoitettuja munanpistimiä, maksavat euron tai kaksi. Kätevä vekotin ja sopii lahjaksi ihmiselle "jolla on jo kaikkea"
Munat kannattaa laittaa kiehuvaan veteen, koska silloin voi tarkemmin säätää munan kovuuden - kunhan ensin oppii lietensä tavoille. Kylmää vettä ei kannata munien keittoon tuhlata, vaan käyttää kraanan lämmintä vettä. Siinä säästää hiukan energiaakin. Munien höyryttäminen vähässä vedessä kansi päällä ei säästä mitään, koska lämön johtuminen höyrystä munaan on hitaampaa kuin vedestä ja aikaa ja energiaa kuluu sen vuoksi enemmän.
Kun muna on kiehunut riittävästi (löysä noin 4 minuuttia, kova 6 minuuttia hiukan hellasta ja munan koosta riippuen) kuuman veden voi kaataa pois ja valuttaa hanasta kylmää tilalle niin, että munat peittyvät. 10-15 sekuntia kylmässä vedessä, niin kuori irtoaa helposti, mutta muna on edelleen lämmin sisältä.
Nuo suolaa keitinveteen neuvot taitavat olla uskomuksia vain. En millään keksi mikä fysikaalinen mekanismi siinä toimisi. Ei suolasta kai erityistä haittaakaan ole, mutta ei hyötyäkään.
Kun keitinvedessä on suolaa niin munat eivät pompi yhtä innokkaasti joka eniten ehkäisee munien rikkoutumista. Tässä se sun fysikaalinen mekanismi koska merisuolan avulla vesi on "liuosmaisempaa". Pari-kolme teelusikkaa pikku kattilaan. Tähän kun lisää paksupohjaisen teflon-kattilan niin eivät pompi munat käytännössä lainkaan ja näinollen päästään ns. rytmimuna efektistä eroon. :)
Kuka nyt rytmimunaefektistä haluaisi eroon päästä, mutta vakavasti: Munat pomppivat keitinvedessä, koska keittäessä syntyy kaasukuplia, jotka vettä kevyempinä liikuttelevat munia. Sinun "liuosmaisempi" vetesi itse asiassa kelluttaa munia enemmän kuin suolaton vesi ja ne liikkuvat silloin helpommin. Jos suola vähentäisi munien liikkumista, sen pitäisi vähentää veden kaasuuntumista keitettäessä, eli estää sitä kiehumasta. Niin ei kai ole.
Kiitos hyvästä vastauksestasi. Homman juju on mielestäni siinä että kun muna kuplan siivittämänä pompahtaa ilmaan, niin se ei osu yhtä kovalla voimalla pohjaan koska sen kelluu vedessä helpommin. Kova pohjaosuma mielestäni helpoiten rikkoo itse puuhakkaan, rytmimunan. Näinollen myös pohjaosumien kokonaislukumäärä todennäköisesti vähenee jos katsotaan koko, vaikkapa 8 minuutin keitinaikaa ja näinollen osaltaan vähentää riskiä munan rikkoutumisesta. Itse käytän paksupohjaista, pientä teflonkattilaa ja sopivaa lämpötilaa jolloin kuplatkin ovat pienempiä ja näinollen munat eivät vedä rytminsä tahtiin yhtä kiivaasti. Lisäksi valitsen "vapaan kanan" munia koska ne ovat syöneet terveellisemmin. Tämä siksi että olen havainnut niissä olevan paksumman kuoren ja maukkaamman keltuaisen. Kokeile 7 minuutin sambamunia ja älä unohda pikaista jäähdyttämistä ja kuumaan veteen laskemista? :)
Saatatpa olla oikeassa tuossa teoriassasi. Kun kokonaan ei insinöörisnaisena voi antaa periksi, niin vänkään vielä suurimman osan munien rikkoutumisesta johtuvan lämpölaajenemisesta eikä niinkään fyysisistä kosketuksista (olettaisin suhteen olevan ainakin 80/20%). Reiän tekeminen munan kuoreen auttaa lämpölaajenemisen tuomiin ongelmiin ja samalla tietysti parantaa fyysisen kosketuksen kestämistä.
Niinkuin sanot, on munan kuoren laadulla (kalkkipitoisuus) varmasti vaikutusta asiaan. Kovin nuorten kanojen (pienet) munat saattavat kai joskus olla hiukan heikkokuorisiakin. Ne myös kypsyvät kokonsa vuoksi hiukan nopeammin kuin normimunat.
En kiistä ollenkaan lämpölaajenemisen riskivaikutusta asiaan. Juuri tätä riskiä haluan vähentää munan pomppimisen hillitsemisellä. En ollut keksinyt ennen reiän tekemistä koska käytössäni oli lähes 99%:sesti toimiva tapa asian ratkaisemiseksi ja lopputulokseksi saan ehjän, kauniin munan. Tuon reiän tekemistä voisi kokeilla senkin vuoksi koska uskon kuoren olevan helpommin kuorittavissa. Olen myös samaa mieltä vähintään 80/20% suhteesta. Voi kun mukavaa, mielenkiinto heräsi testaamaan tuota suhdelukua mutta en viitsi keittää niin montaa munaa että tulos olisi vakavasti otettava. Eli testaan vain irtoaako kuori helpommin. Pitää käydä jostain hakemassa saman kanan munimat munat samana tai peräkkäisinä päivinä ja odottaa n. pari viikkoa minimoidakseni mittausvirheet munan kuoren poistamisessa Pari viikkoa siksi koska kuukauden vanhoissa munissa kuori irtoaa jo paljon helpommin. Ensi kesänä pitää kokeilla hiilloksessa tai kuuman tuhkan sisällä kypsyneitä munia.
Jokatapauksessa, munia voi syödä vaikka joka päivä, unohtakaa vanhat opit kolesterolin nousemisesta, ne juuri kumottiin tutkimuksen puolesta. (En nyt löydä viitettä asiasta..) Maalaisjärjellä ajatellen ihmiset ovat syöneet munia satojatuhansia vuosia joten elimistö on varsin tottunut niihin.
Laita munat kylmään suolalla maustettuun veteen,kun vesi kiehuu sammuta liesi ja anna munien olla kymmenen minuutia kattilassa,näin saat parhaat keitetyt munat.
Jos oikein fysikaalisesti kokkaa munan, voi käyttää tätä molekyylikokkauksen reseptiä: 68 asteen kananmuna joka perustuu optimaaliseen proteiinien hyytymiseen. Lämpötilan ollessa kontrolloitu ja stabiili 68 °C, valkuaisen ja keltuaisen proteiinien hyytyminen tapahtuu siten ,että keltuainen hyytyy ensin ja valkuainen vasta sen jälkeen eli päinvastaisessa järjestyksessä kuin yleensä ajatellaan. Tässä siis päädytään kiinteään keltuaiseen ja juoksevaan valkuaiseen, jonka voi erottaa ja vaikka paistaa pikku lätyksi pyöreäksi hyytyneen keltuaispallon alle. Siinä on vieraille ihmettelemistä. Tämän reseptin pohja on Arto Rastaan käsialaa.
68 asteen kananmunaan tarvitset:
kananmunan
immersiosirkulaattorin eli veteen upotettavan, vettä lämmittävän ja sekoittavan tarkkuusinstrumentin
kattilan tai muun ison astian
vettä
Tee näin:
Lämmitä vesi astiassa 68-asteiseksi sirkulaattorin avulla.
Aseta kananmuna varovasti veteen.
Anna uida 45 minuuttia. (lämmön on hitaasti johduttava munan keskustaan asti)
Poista kananmuna vedestä.
Kuori muna varovasti. Valkuainen on vain hieman hyytynyt, ota se talteen. Keskeltä paljastuu muovailuvahamaisen pehmeä, palloksi hyytynyt keltuainen.
Puhdista keltuainen valkuaisen jämistä, ja huuhtele.
Paista talteenotettu valkuainen pikku lättypannun muotissa pyöreäksi lätyksi.
Aseta keltuainen valkuaispyörylän päälle.
Mausta suolalla ja mustapippurilla.
Nauti ja ihmettele keltuaisen todella mielenkiintoista olemusta.
Laita muna isoon lusikkaan ja pitele sitä keitinvedessä. Jos olet oikein näppärä,voit pidellä kolmeakin lusikkaa. Yksi suussa.
Tosi loistava ja ajankohtainen keskustelu! ite keitän aina 15kpl/ras. kennoineen folioon käärittynä saunan kiukaan lähellä (n.35cm) pitää vaan muistaa täyttää sauna ensin kiehuvalla nesteellä..
ihan niinkuin hotelliaamiaisellakin!
Tähän ei ole yksiselitteistä vastausta. Olen tutkinut tätä asiaa päätoimisesti Länsi-Venäjän yliopistossa 28 vuotta joten kerron tässä tulokseni tärkeys- ja sovellettavuusjärjestyksessä: Ei hitsi nyt onkin lähdettävä, en huomannut virka-ajan loppumista.
Enpä olis uskonu että näin mahtavan keskustelun saan aikaan kysymällä tyhmiä. Hienoja ja vähemmän hienoja neuvoja olen saanut, ja tässä välissä keittänyt muutaman kerran munia, ja paras keino saada ehjiä, viipalointikovia munia on se että laitan kattilaan kylmää vettä, levyn päälle, kananmunat kattilaan, kun vesi kiehuu vähennän lämpöä niin että kattila ei kiehu mutta pysyy kuumana, koosta riippuen 9-10 minuuttia. Levyn voi sammuttaa 3 minuuttia aiemmin. Kaadan kuuman veden pois, annan olla hetken ja sitten lasken hanasta kylmää vettä päälle. Kuori irtoaa helpommin. Lämmin vesi hanasta ei ole hygieenistä sillä kananmunan kuori on huokoinen, jos haluaa kuumaa vettä käyttää niin vedenkeitin on hyvä apu. Suolalla en ole huomannut mitään vaikutusta, kuplien määrä kattilassa riippuu usein siitä miten naarmuinen kattilan pohja on. Mukavaa jatkoa kananmunien parissa kaikille jotka ovat asian kanssa painiskelleet :)
Mahtava keskustelu! Charlie T kertoi asiantuntevasti miten munat keitetään jos kypsyysaste on ratkaiseva. Itse, kun useimmiten kypsyysasteeksi haluan KOVA, laitan munat kylmään veteen (jotta ne lämpenevät vähitellen eivätkä halkea shokista) . Laitan levyn ensin täysille, ja sitten kun munat alkavat pomppia niin laitan levyn noin puolelle teholle jolloin munat väreilevät, hiukan pompahtelevat vedessä. Otan ne pois 6 minuutin kuluttua. Kaadan keitinveden pois. Annan munien kuivua kuumuudessaan haihduttamalla noin 1 minuutin ajan. Yhtäkkiä lasken päälle jääkylmää vettä jota hanasta toivottavasti tulee, rikon munan noin minuutin kuluttua, otan kuoren pois ja jos se ei meinaa lähteä niin käväisytän sitä kylmävesihanan alla, kuorin sitten...
Hyvä ketju.
Valkuainen hyytyy haposta, joten etikka loraus keitin veteen estää se pursuamisen ulos kuorista, suola ei tee mitään.
Vanha sanonta on "Kovan munan salaisuus on pehmeä keitto."
Minä keitän huoneen lämpöiset munat, hymyilevässä vedessä 8-10 min koosta riippuen. siivutan muna leikkurilla pistän leivälle ja mätitahnaa kyytipojaksi nam..