Hännät

Jasson häntä

Elämmekö jollakin tapaa poikkeuksellista kautta maailmanhistoriassa, kun emme näe eläinlajeja joiden joillain yksilöillä on häntä ja toisilla ei, ts. kadonnut tarpeettomana osalta populaatiota, mutta ei kaikilta. Useimmilla hännällisillä eläimillähän häntä on vain jäänne eikä sillä ole mitään syytä olla karsiutumatta pois. Voisi kuvitella että siinä vaiheessa kun hännällinen laji alkaisi kadottaa häntäänsä näkisimme pitkään hännällisiä sekä hännättömiä yksilöitä.

10

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • agn.a

      Ei se evoluutio tuolla tavalla toimi. Esim. ihmisellä on jotensakin turhina jäämisinä vaikka nyt kynnet, häntäluu, umpilisäke tai kainalokarvat.

      Häntä ei useimmilla lajeilla oleellisesti heikennä lajin lisääntymistä, joten sen karsiutumiseen ei kohdistu minkäänlaista evoluutiopainetta.

      Olen ymmärtänyt että häntä ei ole muutenkaan lähellekään turha. Eläimet käyttävät sitä esim. tunnetilojen vistintään, tarttumaelimenä, juoksun tasapainottajana ja hyönteisten karkottamiseen.

      • BlackNemo

        Näistä ihmisen turhakkeista saanen olla vähän erimieltä. Kynnet on oivalliset apuvälineet mm. pähkinöitä avatessa ja mukavat ihon rapsuttelu välineet. Tarkemissa näpräyshommissakin toimivat pelkkää sormea paremmin. Häntäluu suojaa peräsuolta iskuilta. Umpilisäkkeellä on todettu olevan yhteyttä immuunijärjestelmään ja kainalokarvat ja nivuskarvat vähentävät kihnaavien iho-alueiden kitkaa ja läyhyttää miehisiä feromoneja nais kumppaneidemme nokkaan :) Jos ne olisivat tyystin turhakkeita niin evoluutio olisi ne jo hissukseen karsinut. Apinamaisille selkäkarvoille on kyllä vähän vaikeampi löytää selitystä?


      • Apo-Calypso
        BlackNemo kirjoitti:

        Näistä ihmisen turhakkeista saanen olla vähän erimieltä. Kynnet on oivalliset apuvälineet mm. pähkinöitä avatessa ja mukavat ihon rapsuttelu välineet. Tarkemissa näpräyshommissakin toimivat pelkkää sormea paremmin. Häntäluu suojaa peräsuolta iskuilta. Umpilisäkkeellä on todettu olevan yhteyttä immuunijärjestelmään ja kainalokarvat ja nivuskarvat vähentävät kihnaavien iho-alueiden kitkaa ja läyhyttää miehisiä feromoneja nais kumppaneidemme nokkaan :) Jos ne olisivat tyystin turhakkeita niin evoluutio olisi ne jo hissukseen karsinut. Apinamaisille selkäkarvoille on kyllä vähän vaikeampi löytää selitystä?

        En ole keksinyt mitään hyödyllistä käyttöä ihmisen varpaankynsille.


      • BlackNemo
        Apo-Calypso kirjoitti:

        En ole keksinyt mitään hyödyllistä käyttöä ihmisen varpaankynsille.

        Jep ainakaan nykyään, kun kengät ovat käytössä. Äkkiväärään voisi ajatella että jotain suojaa antaisivat varpaille maastossa paljasjaloin köpötellessä. Meillä ne on parisataa tuhatta vuotta ollut ja kaikilla edeltäjillämmekin. Eivät taida ihan heti olla katoamassa kuluttamasta reikiä sukkiin :)


      • BlackNemo
        Apo-Calypso kirjoitti:

        En ole keksinyt mitään hyödyllistä käyttöä ihmisen varpaankynsille.

        Perujahan ne on kun "esi isät" neljällä raajalla kulkivat. Taitaa kuulua 4 - raajaisten pakettiin yhä, olkoonkin turhan oloiset meillä. Jos ne olisivat kuitenkin oikeasti turhat, niinkuin entinen häntämme, niin aikaa sitten olisivat pois surkastuneet. Oikeastaan melko surkastuneet ne jo ovatkin verrattuna sormien kynsiin, joten joskus saattaa olla että tulevaisuudessa kummastelevat vain jotain varpaiden kysnien jäänteitä joillain yksilöillä.


    • Olen nähnyt syntymästään asti hännättömaän kissan, eikä se ollut manxi, vaan tavallinen suomalainen maatiaiskissa, eli eurooppalainen lyhytkarvainen.

      Tuskin oli ainoa hännätön eurooppalainen lyhytkarvainen kissa.

      • Aikoinaan meillä oli tuollainen kissa, mutta sen hännättömyys johtui siitä, että ilmeisesti emonsa oli hätäpäissään puraissut vastasyntyneeltä napanuoran sijasta hännän poikki.

        "Oho. Yritetääs uudestaan."


      • Kollimaattori kirjoitti:

        Aikoinaan meillä oli tuollainen kissa, mutta sen hännättömyys johtui siitä, että ilmeisesti emonsa oli hätäpäissään puraissut vastasyntyneeltä napanuoran sijasta hännän poikki.

        "Oho. Yritetääs uudestaan."

        Sillä minun näkemällä oli kiekura, vähän saparomainen.


    • Ilveksellä on melko lyhyt häntä. Onko se siis menettämässä häntäänsä muihin kissaeläimiin nähden?

      • weyweywe

        Pakkanen haittaa pienehköjä hännällisiä, joten täysin mahdollista.
        Tai sitten hännän pitäisi tuuheutua eristäväksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      45
      3606
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      35
      2337
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      80
      2266
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      54
      2160
    5. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      25
      1595
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      64
      1522
    7. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      76
      1437
    8. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      55
      993
    9. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      69
      967
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      849
    Aihe