Mikä on meemiteorian status sosiologiassa tällä hetkellä? Voidaanko sitä käyttää Karl Marxin ajatusten yhteiskunnallisesta evoluutiosta selittämiseen, samalla tavalla kuin genetiikka selitti Darwinin evoluution?
Meemit
7
607
Vastaukset
- Professor TaY
Totta kai!
Geenit leviää ihmisten geenipoolissa ja meemit ihmisten kulttuurissa. Marxin ajatuksia voidaan verrata huonoihin geeneihin, jotka ovat kulttuurillisessa mielessä jalostuneet pois nykyihmisen geenipoolista.- Professor TaY
Siis tarkennuksena: Marxin teoriat olivat vain elinkelvottomia mutaatioita ihmisen mielessä. Nämä mutaatiot karsiutuvat pois kuten elinkelvottomat yksilöt.
Lisää aiheesta filosofian luennoilla Tampereen yliopistossa; etenkin Heikki Mäki-Kulmala on lytännyt Marxin teesit melko tylysti.
- sdffkam
Lamarckismi todistettu: http://keskustelu.suomi24.fi/node/11704457
Memetiikka = lamarckistinen kulttuurievoluutio
Marx: "aineellinen todellisuus luo edellytykset mentaaliselle toiminnalle, sen jälkeen mentaalinen todellisuus muotoilee aineellisen todellisuuden näköisekseen, jonka vapausasteita rajoittaa alkuperäisen materiaalisen todellisuuden edellytykset mentaalisen toiminnan jatkumiselle"
Hyvin meni yhteen. - AiheHuono:Sinde.N.
Että vastaus on filosofia, selittäisikin sen numeron 5:n.
Entä, vastaa, "jos et veikkaa, et voi voittaa":
1. Lasipallo
X. Mustat letkut
2. Kassi- Alma & Krusifiksi
- Kun ihmisen voi sitoa tai kytkeä tahtomattaan mm. ympäristön, tai yhteiskunnan seurauksena niin, siten että hän on tasapainoton, ja aivan tahattomassakin jumissa. Vaan onko hän tasapainoton, onko hän edes tässä jumissa? Vai onko hän jotakin muuta, kuten aivan sisimmätön?
- Sisimmättömästi sielun tuskassa, ilman turvallisuushakuista, rakkautta, varmasti köyhä ja orpo sielu, matkalla hektisyyden polulla, iloiten vain koruttomasti, rakkaudettomana, ja etsien sitä, terveytenä, lämpönä, ja läheisyytenä, jo valmiina turvallisuudentunteena.
Kts. Etsivä Nuorisotyö....
- "Älä hei sitä hämähäkkiä vie, se on Jumalan luoma, elävä luontokappale, ja luonnon Jeesus Kristuksen tuoma, elämän ilo, ei terrorismistä edes tapettavaksi." Pääsiäisennoita vm-82, "Parantaja"
Kts. Uskonnot ja uskomukset, erityis uskonnolliset ryhmät
' erityis-ympäristöt, erityis-hektinen ympäristö, painostaminen - HarambeYoumadxd420
ensimmäisen meeeeeeeeeeeeemin teki jumala eli jeesus joka oli espanjalainen eli se meemi oli huono niin ihmiset tekivät parempia meemejä
- Töhkinsin-aivopieru
Missä ovat todisteet meemeistä, jotka pakottavat aivot monistamaan ja muuntelemaan itseään?
Jaa, googlataanpa.
https://www.google.fi/search?q=proof of memes&oq=proof of memes&aqs=chrome..69i57.4078j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Onpa todella vakuuttavaa.
Ainoatakaan tieteellistä havaintoa tai todistetta mistään meemistä, joka käyttää aivoja itsensä monistamiseen ja levittämiseen, ei siis ole. Saattaa pikemminkin olla niin, että meemiteoriaa itseään voidaan käyttää hyvänä esimerkkinä siitä, että kaikenlaisille terveysmittarein ilmaistuna viruksenomaisillekin ajatuksille löytyy paljon vapaaehtoisia kehittäjiä ja innokkaita levittäjiä.- MannerheimOliHetero
Dawkinsin ajatukset geenikeskeisestä evoluutiosta on niin ikään lytätty (jos geenin itsekkyys -teoria pitäisi paikkansa meidän tulisi lisääntyä ensisijaisesti kloonaamalla), joten siihen päälle anaogiaksi rakennettu meemiteoria ei yllättäen pärjää yhtään sen paremmin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2318947- 695905
- 255492
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni465377Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv395232Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h925134- 624633
- 434297
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on553621- 493275