PAljonko 2400 metriä 2 tunnissa kuluttaa tarkalleen kaloreita ?

ei löydy tietoa

Tyylinä rintauinti. Niin että sammakkoa vain uin, ja jalat vain menevät sivulle ja takaisin eli keskitän yläkroppaan ja käsiin sen uimisen. Eli ei mikää taiturin esitys. Tarkoitus vain huonokuntoisena ja ylipainoisena laihduttaa ja polttaa kilokaloreita.

1

206

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Tarkalleen" on täysin mahdotonta sanoa, koska eteenpäin liikkumisen ja vastusvoimien voittamisen välinen suhde vaikuttaa huomattavasti energian kulutukseen. Esimerkiksi juostessa kohtuullisen istuvilla vaatteilla mattimeikäläisen vauhdilla ilmanvastus ei ole niin merkittävä tekijä, mutta vedessä veden vastus on.

      Lisäksi energiankulutukseen vaikuttaa ilmeisesti kehon lämmönhukka, joskin arvelisin, että tämä on merkittävä tekijä lähinnä rauhallisemmilla nopeuksilla. (Kilpauimareilla on altaassa kuumat oltavat.)

      Joissakin tapauksissa energiankulutusta voidaan karkeasti arvioida sykkeen ja painon avulla. Yleinen arvio uinnille ja "intensiiviselle" vesijuoksulle on 800 kcal/h, joskin yllä mainituista syistä kyseessä on ns. hattuvakio.

      Itä-Suomen yliopistossa kehitettiin aikanaan malleja eri liikuntamuotojen energiankulutuksesta. Kyseisten mallien pohjalle tehdyn laskurin löytää nykyään osoitteesta http://sepi.1g.fi/Liikunta/energiankulutus.htm - kuten sivulla sanotaan, "Huom! Lopputulos on aina arvio."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3827
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3149
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      32
      2854
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2682
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2423
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      42
      1900
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1205
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      83
      1146
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1109
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      78
      1099
    Aihe