PAljonko 2400 metriä 2 tunnissa kuluttaa tarkalleen kaloreita ?

ei löydy tietoa

Tyylinä rintauinti. Niin että sammakkoa vain uin, ja jalat vain menevät sivulle ja takaisin eli keskitän yläkroppaan ja käsiin sen uimisen. Eli ei mikää taiturin esitys. Tarkoitus vain huonokuntoisena ja ylipainoisena laihduttaa ja polttaa kilokaloreita.

1

177

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Tarkalleen" on täysin mahdotonta sanoa, koska eteenpäin liikkumisen ja vastusvoimien voittamisen välinen suhde vaikuttaa huomattavasti energian kulutukseen. Esimerkiksi juostessa kohtuullisen istuvilla vaatteilla mattimeikäläisen vauhdilla ilmanvastus ei ole niin merkittävä tekijä, mutta vedessä veden vastus on.

      Lisäksi energiankulutukseen vaikuttaa ilmeisesti kehon lämmönhukka, joskin arvelisin, että tämä on merkittävä tekijä lähinnä rauhallisemmilla nopeuksilla. (Kilpauimareilla on altaassa kuumat oltavat.)

      Joissakin tapauksissa energiankulutusta voidaan karkeasti arvioida sykkeen ja painon avulla. Yleinen arvio uinnille ja "intensiiviselle" vesijuoksulle on 800 kcal/h, joskin yllä mainituista syistä kyseessä on ns. hattuvakio.

      Itä-Suomen yliopistossa kehitettiin aikanaan malleja eri liikuntamuotojen energiankulutuksesta. Kyseisten mallien pohjalle tehdyn laskurin löytää nykyään osoitteesta http://sepi.1g.fi/Liikunta/energiankulutus.htm - kuten sivulla sanotaan, "Huom! Lopputulos on aina arvio."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      67
      4557
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3228
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2648
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2563
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      198
      1931
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      396
      1554
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1428
    Aihe