PAljonko 2400 metriä 2 tunnissa kuluttaa tarkalleen kaloreita ?

ei löydy tietoa

Tyylinä rintauinti. Niin että sammakkoa vain uin, ja jalat vain menevät sivulle ja takaisin eli keskitän yläkroppaan ja käsiin sen uimisen. Eli ei mikää taiturin esitys. Tarkoitus vain huonokuntoisena ja ylipainoisena laihduttaa ja polttaa kilokaloreita.

1

228

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Tarkalleen" on täysin mahdotonta sanoa, koska eteenpäin liikkumisen ja vastusvoimien voittamisen välinen suhde vaikuttaa huomattavasti energian kulutukseen. Esimerkiksi juostessa kohtuullisen istuvilla vaatteilla mattimeikäläisen vauhdilla ilmanvastus ei ole niin merkittävä tekijä, mutta vedessä veden vastus on.

      Lisäksi energiankulutukseen vaikuttaa ilmeisesti kehon lämmönhukka, joskin arvelisin, että tämä on merkittävä tekijä lähinnä rauhallisemmilla nopeuksilla. (Kilpauimareilla on altaassa kuumat oltavat.)

      Joissakin tapauksissa energiankulutusta voidaan karkeasti arvioida sykkeen ja painon avulla. Yleinen arvio uinnille ja "intensiiviselle" vesijuoksulle on 800 kcal/h, joskin yllä mainituista syistä kyseessä on ns. hattuvakio.

      Itä-Suomen yliopistossa kehitettiin aikanaan malleja eri liikuntamuotojen energiankulutuksesta. Kyseisten mallien pohjalle tehdyn laskurin löytää nykyään osoitteesta http://sepi.1g.fi/Liikunta/energiankulutus.htm - kuten sivulla sanotaan, "Huom! Lopputulos on aina arvio."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2783
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      270
      2402
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1456
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      119
      1157
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      99
      1109
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1033
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      982
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      58
      886
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      291
      857
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      62
      854
    Aihe