PAljonko 2400 metriä 2 tunnissa kuluttaa tarkalleen kaloreita ?

ei löydy tietoa

Tyylinä rintauinti. Niin että sammakkoa vain uin, ja jalat vain menevät sivulle ja takaisin eli keskitän yläkroppaan ja käsiin sen uimisen. Eli ei mikää taiturin esitys. Tarkoitus vain huonokuntoisena ja ylipainoisena laihduttaa ja polttaa kilokaloreita.

1

202

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Tarkalleen" on täysin mahdotonta sanoa, koska eteenpäin liikkumisen ja vastusvoimien voittamisen välinen suhde vaikuttaa huomattavasti energian kulutukseen. Esimerkiksi juostessa kohtuullisen istuvilla vaatteilla mattimeikäläisen vauhdilla ilmanvastus ei ole niin merkittävä tekijä, mutta vedessä veden vastus on.

      Lisäksi energiankulutukseen vaikuttaa ilmeisesti kehon lämmönhukka, joskin arvelisin, että tämä on merkittävä tekijä lähinnä rauhallisemmilla nopeuksilla. (Kilpauimareilla on altaassa kuumat oltavat.)

      Joissakin tapauksissa energiankulutusta voidaan karkeasti arvioida sykkeen ja painon avulla. Yleinen arvio uinnille ja "intensiiviselle" vesijuoksulle on 800 kcal/h, joskin yllä mainituista syistä kyseessä on ns. hattuvakio.

      Itä-Suomen yliopistossa kehitettiin aikanaan malleja eri liikuntamuotojen energiankulutuksesta. Kyseisten mallien pohjalle tehdyn laskurin löytää nykyään osoitteesta http://sepi.1g.fi/Liikunta/energiankulutus.htm - kuten sivulla sanotaan, "Huom! Lopputulos on aina arvio."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      45
      2301
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      39
      2094
    3. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      204
      1626
    4. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      66
      1607
    5. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      85
      1370
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      3
      1352
    7. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      14
      1336
    8. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      18
      1324
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1281
    10. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1234
    Aihe