Meteoroidi, meteori ja meteroriitti

Kielivittulia

http://www.hs.fi/ulkomaat/Meteoriitti räjähti ilmakehässä Venäjällä 400 ihmistä loukkaantui lievästi/a1360894794951

Kaikkihan tietävät otsikon termien eron, mutta miten saataisiin tieto myös sanomalehtimiesten tajuntaan?

14

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Abi male trollus

      Et ajatellut kirjoittaa sanomalehtimiehille asiasta? Hyvä! Eivät he tarvitsekaan kirjoittamisen neuvoja sellaisilta, jotka eivät osaa kirjoittaa oikein edes otsikkoon sellaisia sanoja, joista he ovat muita opettamassa.

      • Sanomalehtimies

        Nykyään saa kirjoittaa miten itse haluaa. Kunhan asia tulee selväksi.


    • Henkkuliini

      Heidän pitäisi kuunnella Joanna Newsomia...
      http://www.youtube.com/watch?v=ak8S8FN3ycA

      "...the meteorite is a source of the light
      And the meteor's just what we see
      And the meteoroid is a stone that's devoid of the fire that propelled it to thee

      And the meteorite's just what causes the light
      And the meteor's how it's perceived
      And the meteoroid's a bone thrown from the void that lies quiet in offering to thee"

    • Ei mitenkään.

      Eiväthän he tiedä sitäkään, että meteorologi on meteorien tutkija.

      • kylä näin o tää jutu

        Meteorologi on stand-up-koomikko.


    • Tulkoon sanotuksi

      Meteori? Meteoroidi?

      Nikke Pärmi tunsi käsitteen sellaisenkin kuin ”hemorroidimoottori”.

      Jos asia ei suoranaisesti liitykään meteoreihin, niin kieli-ihmisten kannattaa perehtyä Niken nerouteen joka tapauksessa. Mies ei ollut huonoimpia suomen kielen käyttäjiä millään mittareilla arvioituna! Eikä ollut mies huonoimmasta päästä muutenkana.

      Googlesta saattaa olla apua.

    • turha vieraskoreus

      Niinhän se varsinaisesti on että meteori on vain se valoilmiö jonka aiheuttaa ilmakehään kosmisella nopeudella syöksyvä - sinänsä näkymätön - meteoroidi ja jos siitä murikasta jotakin maan pinnalle saakka putoaa niin sitä voi kutsua meteoriitiksi.

      Minusta rivikansalaiselle kuitenkin riittää ihan hyvin nimitykset meteori ja meteoriitti koska ilmakehän ulkopuolella joukoittain risteileviä meteoroideja hän tuskin koskaan tulee näkemään. Sietäisin ehkä jopa sanojen meteori ja meteoriitti "väärinkäytön" puhekielessä koska tarkempi merkitys yleensä selvinnee asiayhteydestä.

      • valontuikahdus

        Se minkä tästä kuitenkin toivoisi tarttuvan median kalloon on se että meteori on vain valoilmiö ilmakehässä. Meteori siis ei ole mikään esine.


    • näin kuultua

      Asteroidi = meteoriitti yli 10 m kokoinen

    • määrittelijä

      The current International Astronomical Union (IAU) definition dates back to the XIth General Assembly, held in 1961:

      « A solid object moving in interplanetary space, of a size considerably smaller than an asteroid and considerably larger than an atom or molecule »

      As a result of the inexorable progress of instrumentation, this definition is now deemed by many as unacceptably vague. The most common definition was proposed in 1995 [1] and sets the size limits of meteoroids to between 100 µm and 10 m across. Larger than that, the object is an asteroid; smaller than that, it is interplanetary dust.

    • tarvitaanko?

      Uussanat asteori ja asteriitti.

      • ennen vanhaan

        Planetoideista kyllä joskus puhuttiin asteroidin eli pikkuplaneetan synonyymina.


    • naapurille kiv päähä

      Ehkä kannattaa mainita että tuo kokoraja 10metriä ilmeisesti juontaa siitä että sitä pienempi saattaa törmätessään maapalloon kosmisella nopeudella kokonaan tuhoutua ilmakehässä. Isommalla on mahikset selviytyä maan pinnalle saakka.

    • avaruustiede7

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11165
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5318
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      47
      2545
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2236
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1761
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1654
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1246
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1046
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      100
      986
    Aihe