Jos ei kipua niin harjoitus tehotonta?

Pitääkö paikkansa väite että punttitreeni ei ole ollut tehokasta jos ei harjoituksen jälkeen ole lihakset kipeinä (viimeistään seuraavana päivänä)?
9181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Noo ei pidä. Kyllä se pitää sattua jo treeenatessa, mutta terveellä tavalla.

Äänestä

Kipu ei ole mikään itsetarkoitus. Tarkoitus ei ole vahingoittaa lihaksia.

Äänestä

Kipu kertoo että olet tehnyt jotain väärin.

Äänestä

Kyllä ne lihakset tulee treenistä kipeeksi. Se johtuu juuri siitä miten lihas kasvaa.
treenin aikana teet lihaksellesi vahinkoa, siihen tulee lukuisia pieniä mikro repeämiä.
Treenin jälkeen keho valmistaa proteiineista rakennusainetta jolla vauriot korjataan ja lihaksesta tulee samalla pikkasen isompi.
Treenin aikana ei välttämättä ole hyvä tuntea kipua mutta kyllä pari päivää sen jälkeen on mulla ainakin paikat kipeät.
No Pain No Gain.

Äänestä

Mulla ainakin tulee sellainen olo, että ei ole treenannut tarpeeksi kovaa, jos ei lihakset ole kipeinä seuraavana päivänä. En tosin tiedä onko tuo lihasten kipeytyminen yksilöllistä, sillä tunnen ihmisiä, jotka ainakin sanovat, ettei lihakset juuri ikinä kipeydy, vaikka mitä tekisi.

Äänestä

Ei ole järkeä treenata lihaksia kipeiksi ja siten vaikeuttaa palautumista

Äänestä

no eipä samoja lihaksia kuitenkaan niin montaa kertaa viikossa treenata, etteikö kerkeäisi palautua. kyllä sen treenaamisen pitää jossain tuntua tai sitten ei ole siellä salilla tehokkaasti edes treenannut.

Äänestä
  • No pain no gain!

    Mikään jatkuva lihaskipu ei ole tavoitteena eikä suositeltavaa. Mutta siellä lihaksessa pitää treeni tuntua ja joskus tulee kipuakin. Ja kyllä se pitää treenatessa tuntua että lihas ottaa osumaa, ei nyt suoranaisena kipuna mutta tuntua sen täytyy.

    Äänestä

Ei pidä paikkaansa. Lihas kasvaa kun se tekee työtä ja saa siitä kasvuärsykettä sekä lisäksi kasvun mahdollistavaa ravintoa. Kipu, tuntemus tai "pumppi" ei kasvata lihasta grammaakaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nopain... kirjoitti:

Pitääkö paikkansa väite että punttitreeni ei ole ollut tehokasta jos ei harjoituksen jälkeen ole lihakset kipeinä (viimeistään seuraavana päivänä)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu