Mämitäänusko

Varmakeijo

Minä se oon niin skeptinen etten usko etes salaliittoihin! Mites nyt suu pannaan? Vai pannaanko suuhun?

6

154

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skepo ja skepo

      Skeptismillä täällä tarkoitettaneen ns. tieteellistä skeptismiä.

      Ei siis tarkoita mitä tahansa "epäileväisyyttä", vaan oppia jonka mukaan vakiintunut tiede on pääsääntöisesti oikeassa.

      • OletkoVarmaKeijo

        Keijo, Keijo, on niitä.....salaliittoja.....Munki X:llä oli sellaanen!
        Entäs........


    • Yritys hyvä 9

      "Skeptikko" on henkilö, joka julistaa vaikkapa netin keskustelupalstalla kannattavansa "skeptismiä", siis -ismiä, siis jo olemassaolevaa ajattelutapaa: ajattelun raamit on määritellyt jo joku toinen puolestasi. Tällaisenaan "skeptismi" kuulostaa suunnilleen yhtä vapaalta ajattelulta kuin "Vapaa-ajattelu".

      • jhgkjhvkjhvk

        Vapaa ajattelu on vaan valitettavan usein myös älyvapaata ajattelua. Tuloksekas ajattelu on logiikkaan ja tunnettuihin tosiasiopihin sidottua, eikä näinollen lähellekään vapaata.


      • Yritys hyvä 9
        jhgkjhvkjhvk kirjoitti:

        Vapaa ajattelu on vaan valitettavan usein myös älyvapaata ajattelua. Tuloksekas ajattelu on logiikkaan ja tunnettuihin tosiasiopihin sidottua, eikä näinollen lähellekään vapaata.

        Ihmisillä tuppaa olemaan kummallinen tarve mennä ajatuksineen johonkin laatikkoon ja lyödä kanteen ismin leima, jotta identiteetti ei katoa.

        Minusta vapaa_ajattelu on yksinkertaisesti sitä, että ihminen valitsee ihan itse, mitä ja miten elämässään asioista ajattelee. Pyörää on nyt 2000-luvulla enää vaikeaa keksiä uudelleen ja esim. minulla luonnontieteet ja filosofia ovat sitä, minkä varassa paljolti todellisuuden verkkoani punon, mutta teen kaiken kokonaan yksityisesti enkä missään kerhossa tai lahkossa. Terve kriittisyys on silloin ihan perustyökaluna mukana kaikessa, ilman, että se pitää tunkea esim. "skeptismi" -nimisen oppisuunnan alle. En ajattele ismeillä, vaan aivoillani.


    • määmitäänekalaotra

      skeptikkona sää et varmaa tule uskoon.
      mut mitä sää ny.. kenen suuhun..
      tiäksää ketää ei kiinnosta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      2055
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      709
      1382
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      105
      1132
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      126
      986
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      914
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      805
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      672
    8. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      15
      632
    9. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      76
      563
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      511
    Aihe