24.01.2013
"Naiset olettavat, että heidän rakastamillaan miehillä on kunnioitettava seksuaalinen halu, joka ei kohdistu kaikkiin attraktiivisiin naisiin, ja että kaikista attraktiivisista naisista helposti kiihottuvat miehet ovat poikkeus.
Naiset eivät halua edes tietää totuutta miestensä seksuaalisten halujen luonteesta, koska kaikkiin attraktiivisiin naisiin kohdistuvat miesten seksuaaliset halut asettuvat naisen omien romanttisten haaveiden tielle."
http://www.terve.fi/blogit/henry-laasanen/miksi-naiset-eivat-ymmarra-markkina-arvoteoriaa
"Pojan onkin valehdeltava oikeista seksuaalisista haluistaan. Vielä vähemmän rehellisyys toimii, jos poika kertoo haluavansa harrastaa seksiä kaikkien luokan tyttöjen kanssa."
Järkytyin taas pahasti Laasasen kirjoituksista. Hyvä että miesten halut selviävät, mutta ei kiinnosta enää koskea miehiin pitkällä tikullakaan. Kannattaa lukea koko juttu, niin tietää miksi on järkytys. Mitä naisten pitäisi sitten tehdä? Ymmärtää että mies pettää aina, eikä seksihalu kohdistu vain vaimoon. Miten voi olla kenenkään kanssa kun kaikki ovat sellaisia. Jos joku nainen kommentoi blogissa, joku mies tulee aina kirjoittamaan "naiset vaan eivät ymmärrä pointtia". Eli oletus on että naiset ovat aivottomia täysin, eikä mielipiteillä ole väliä? Hankkikaa joku veistäkin terävämpi mensan jäsen feministi sinne äkkiä näppäilemään.
"Naiset olettavat, että heidän rakastamillaan miehillä on kunnioitettava seksuaalinen halu, joka ei kohdistu kaikkiin attraktiivisiin naisiin, ja että kaikista attraktiivisista naisista helposti kiihottuvat miehet ovat poikkeus.
Naiset eivät halua edes tietää totuutta miestensä seksuaalisten halujen luonteesta, koska kaikkiin attraktiivisiin naisiin kohdistuvat miesten seksuaaliset halut asettuvat naisen omien romanttisten haaveiden tielle."
http://www.terve.fi/blogit/henry-laasanen/miksi-naiset-eivat-ymmarra-markkina-arvoteoriaa
"Pojan onkin valehdeltava oikeista seksuaalisista haluistaan. Vielä vähemmän rehellisyys toimii, jos poika kertoo haluavansa harrastaa seksiä kaikkien luokan tyttöjen kanssa."
Järkytyin taas pahasti Laasasen kirjoituksista. Hyvä että miesten halut selviävät, mutta ei kiinnosta enää koskea miehiin pitkällä tikullakaan. Kannattaa lukea koko juttu, niin tietää miksi on järkytys. Mitä naisten pitäisi sitten tehdä? Ymmärtää että mies pettää aina, eikä seksihalu kohdistu vain vaimoon. Miten voi olla kenenkään kanssa kun kaikki ovat sellaisia. Jos joku nainen kommentoi blogissa, joku mies tulee aina kirjoittamaan "naiset vaan eivät ymmärrä pointtia". Eli oletus on että naiset ovat aivottomia täysin, eikä mielipiteillä ole väliä? Hankkikaa joku veistäkin terävämpi mensan jäsen feministi sinne äkkiä näppäilemään.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Korjaan. Että kyseessä ei ollutkaan uusin kirjoitus. :) Koska se on tammikuulta. Mutta kai siihenkin kommentoitavaa riittää.
Kaikilla meistä on haluja ja kiusauksia, seksiin ja moneen muuhunkin asiaan. Cahvat, sivistyneet ja rehelliset ihmiset sukupuolesta riippumatta osaavat hallita halunsa niin, että eivät loukkaa muita tai itseään.
Laasaaen jutut eivät ole totuus.Säälittävä tapaus lähinnä.
Voi olla totuus tai sitten ei. Käsi sydämelle naiset: ettekö muka itse haaveile vieraista miehistä koskaan? Mun mielestä on täysin luonnollista, että seksihalut voi kohdistua muihinkin kuin omaan puolisoon. Ei se ole pettämistä kunhan vaan ei ryhdy ajatuksista tekoihin. Eihän kukaan voi omistaa toisen ajatuksia eikä kyllä kehoakaan. Ei edes vaimot. Missä ruusunpunaisessa romanttisessa maailmassa suurin osa naisista elää, jos eivät tosiasiaa tiedä tai siedä?
Tilanne Laasasen, miesten halujen ja naisten attraktiiviisuuden (eikö sen hemmetin Laasasen jatko-opintojen ohjaaja olisi voinut kehottaa sitä lopettamaan noiden idioottimaisten anglismien viljelyn) osalta muuttunut ratkaisevasti tammikuun jälkeen...?
"Mitä naisten pitäisi sitten tehdä? Ymmärtää että mies pettää aina"
No eihän siinä kyllä noin sanottu.
Laasanen on samaa yhteiskuntatieteille mitä Pekka Himanen on filosofialle.
Ei sanottukaan. Vaan minä sanoin niin.
Laasasen kirjoitus on kuin kylmää vettä naamalle kaikille vaimoille. Vaikka vaimo yrittäisi parhaansa, niin mies silti katselee muita naisia. Tämä vie täysin pohjan siltä varsinkin kakkosnaisten viljelemältä fraasilta, että miehen petollisuus johtuu aina vaimon huonoudesta. Ei näköjään ainakaan Laasasen mielestä, vaan miehen biologiasta. Toisaalta se on huono uutinen kakkosnaisillekin. Sehän tarkoittaisi, ettei mies tule olemaan uskollinen heillekään, vaan alkaa ennemmin tai myöhemmin katselemaan sitä kolmatta tai neljättä naista.
Turhaa selitystä, että uusi suhde toisi onnen. Seepra ei raidoistaan näytä pääsevän.
Kyllä nainen noteeraa ihan yhtä himokkaasti vieraat miehet, jos ovat himoitakseen..Tämä asia on tabu, jota sovinistit eivät suostu tajuamaan.
Tässä taas yksi Laasasen kirjoitus
http://www.terve.fi/blogit/henry-laasanen/pettavat-aviomiehet-luovat-naisvajetta
Laasanen nyt vaan koittaa tuoda esille sen kaikkien miesten tietämän asian, että rakkaus ja romantiikka on puhtaasti naisten juttu ja miehet vaan leikkivät mukana saadakseen piparia ja mahdollisimman monelta naiselta. Ei mies tunne sellaista sitoutunutta rakkautta kuten nainen ja yksiavionen suhde on miehelle pakkopullaa, jolla turvataan se pillun saanti. On sitten kyse ykkösistä tai kakkosista. Siksi mies ei myös koskaan ole uskollinen ei ykkösille eikä kakkosille, jos on mahdollista saada muilta naisilta. Vaan ne miehet on uskollisia, jotka ovat niin rumia ettei kukaan kelpuuta ja hekin vasten tahtoaan. Valitettavasti monen miehen vaan pitää leikkiä sitä "uskollista kunnon miestä" vaikka jokainen mies vihaa sitä roolia ja haluaisi oikeasti haaremin, jossa olisi pillua tarjolla eikä mistään rakkaudesta höpistäisi.
Puhukaa omasta puolestanne. On miehiä ja Miehiä. Tosimiehet ei oo rottia, jotka ilman aivoja lisääntyy aina kun voi ja sitten pyörivät peloissaan hyppien pitkin kodin nurkkia. Ihmisen erottaa rotasta ajattelukyky ja oma tahto.
Ihmisen erottaa rotasta ajattelukyky ja oma tahto
Jos näin olisi, ei koko uskottomuuspalstaa edes olisi.
Olet täysin väärässä.
Meitä avioliittoa kunnioittavia miehiä on vaikka kuinka paljon,joilla ei ole mitään tarvetta muihin naisiin.Kyllä katsella voi,miksi pitäisikään muuta.
Kyllä tuo on niin pa.kaa,mitä jauhat.Tällä palstalla pesii Suomen surkeimmat miehet,jotka yrittävät vetää muut samaan p.skaan jossa itse ovat.
Meitä avioliittoa kunnioittavia miehiä on vaikka kuinka paljon,joilla ei ole mitään tarvetta muihin naisiin
Hah! Taas ilmiselvä nainen, joka esiintyy miehenä. Naiset eivät kestä karua totuutta.
Minä olen kyllä tismalleen samaa mieltä.En lainkaan usko, että kirjoitus olisi naisen.Rakastamaan kykeneviä miehiäkin on, usko pois!Oletko kademieli?
Mies on luotu kulkemaan ja ASTUMAAN! Tämä ei ole oikein eikä väärin vaan luonnon laki. Jokainen fiksu nainen tämän ymmärtää.
Miehellä voi olla hyvää seksielämää kotona pitkän avioliiton jälkeenkin.Seksihän on hyvin pieni osa tasapainoisesta kotielämästä ja parisuhteesta.Joillakin piisaa tekemistä ja omia harrastusjuttuja riittämiin eikä seksi suinkaan hallitse elämää.
Joillakin miehillä asia tuntuu olevan toisin ja he käyttäytyvätkin kuin alkoholistit viinantarpeessaan.Ovat lähinnä säälittäviä raukkoja, joita nykyaika höykyttää vielä olan takaan.En usko, että monikaan haluaisi tällaista.Poikkeuksena tietysti rehvastelijat, jotka useinkin ovat kuitenkin pohjimmiltaan kilttejä koti-isiä.
Kyllähän muissa lajeissa urokset kulkevat ja astuvat.Näillä elämä on tietysti tyystin erilaista muutenkin kuin ihmisillä.
Eri miehillä on erilaiset halut, tosin miehen seksin tarve ei ole rakkaudesta kiinni, olen jotensakin päässyt sellaiseen käsitykseen, että asia on heille anotominen tpahtuma.
Olen seurannut miesten käyttäytymistä, kun on muutamia päiviä olleet ilman seksiä, silloin alkavat ärtyilemään, kaikki on päin mäntyä. Eli paine siellä miehen siällä on kasvanut, eikä osaa itse sitä purkaa ulos.
On miehiä, joilla tämä purkautumisen tarve on melkein hallitsevin elämänalue, he pettävät ihan joka mutkassa, ja sitten on niitä joiden tarve on pienempi, he pystyvät vähän paremmin perhe-elämään.
Naisten on turha tästä vetää johtopäätöksiä, että olisivat rumia tai mitenkään muutenkaan erilaisia. Raskauden aika on varsin ristiriitaienen aika mieheille, sillä siinä on jonkin verran tilanteita, että seksin harrastaminen ei yksinkertaisesti suju.
Mutta kertoohan aika paljon miehen tarpeista sekin, etä yhdeksän kuukauden kulutta synnytyksstä syntyykin seuraava lapsi, näitäkin tiedän useita.
Jotenkin toivoisin miesten hakevan tuohon liikaan tarpeeseensa apaua lääkäreiltä tai se olisi jokaisen miehen lääkärinkäynnin yhdeydessä esille otettava asia.
On suorastaan kamalaa katsoa tuota avioerojen määrää ja lasten joutumista pompoteltaviksi ja toisaalta heidän mahdollisuutensa menevät samalla turvallisen lapsuuteen, saatikka onko mahdollisuus koulujen käyntiin, entä sitten oman elämän perustamiseen.
Tuolla seksillä voi tuhota todella paljon, joten olis todella jokaisen lääkärinkäynnin yhdeydessä selvitettävä tämä asia, ennekaikkea jokaisen miehen kohdalla ja naisenkin.
Nuoret miehet kärsivät valtavasti asiasta, mutta eivät uskalla mitään puhua, viinaan upottavat ajatuksensa, tekevät itsemurhia. Tuntuu aivan hassulta, että mittailevat vehjettään, täälläkin on sellaisia kirjoituksia näkynyt, että minkä mittainen on, onko pieni vaiko iso.
Sillä kun ei ole minkäänlaista merkitysta asian kanssa.
Nainen ei jattele miehen vehlkeen kokoa, naiselle seksi on paljon syvempi asia tunteineen, siinä nainen haluaa tulla rakasteuksi kaikilta osin, seksi on vain huipennus tälle välittämiselle.
Onkohan netissä yhtään asiallista ja nuorta poikaa tai tyttöä ohjaavaa asiallista kirjoitusta seksin asiosta, sillä nyt näyttää aivan väärät asiat hallitsevan elämä.
Toivon todella, että kukaan nuorista ei turvaudu johonkin pornon katseluun ja uskomaan sen olevan sitä oikeaa seksiä, se on medin rivoa tuotetta, likaista, sen turvin ei elämää rakenneta tasapainoiseksi.
Naiset pettää aivan yhtä paljon kuin miehetkin joten turhaan moralisointiin ei ole mitään syytä. Jos hieman kärjistää niin nykyään kaikki panevat kaikkia.
Pekka Himanen aikoo kuulemma kirjoittaa pettämisestä. Viulut maksaa MariaGuzeninarichardsson...