leipä peruna juurekset hedelmät rypsiöljy margariini soija herneet pavut. jos syö munaa vain valkuainet. jos juo maitoa rasvaton maito
tärkeimmät ruoka-aineet
kasvisyöjä
15535
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
paras salaatti jäävuorisalaatti
eikun tammenlehtisalaatti.
Parhaimman salaatin saa, kun viipaloi ohuelti valkokaalia, lisää siihen tomaattia ja salottisipulia ohuina siivuina, päälle vähän valkoista balsamicoa ja extra virgin- oliiviöljyä.
Salaatit itsessään ovat vain nitriitti-kerääntymiä ja kuka haluaisikaan syödä voikukkaa eli rucolaa.
muita hyviä ruoka-aineita tietysti pasta riisi ja maissi
Eikun lanttu ja parsakaali
Valkuaisessa on pelkkää proteiinia. Kaikki vitamiinit ja kivennäisaineet ovat keltuaisessa, jossa on varsinkin B12-vitamiinia, joka on tärkeätä sokeri- ja rasva-aineenvaihdunnan ja psyykkisen hyvinvoinnin kannalta. B12-vitamiinia on vain eläinperäisessä ruoassa.
B12 saa myös pillerinä, jos ei tahdo syödä mitään eläinkunnan tuotteita. Jos ei halua pillereitä käyttää, voi miettiä munan ja maidon väliltä. Itse käyttäisin luomumunia, koska se on pienempi paha kuin lehmien synnytyskierre.....
Daavidin psalmi. Daavid pakenee poikaansa Absalomia.
Herra, miten paljon minulla on ahdistajia!
Monet nousevat minua vastaan,
monet sanovat minusta: "Ei Jumalakaan häntä auta."
Sinä, Herra, sinä olet minun kilpeni ja kunniani,
sinä nostat minun pääni pystyyn.
Minä huudan avukseni Herraa,
ja hän vastaa minulle pyhältä vuoreltaan. (sela)
Minä menen levolle ja nukahdan,
sitten herään taas aamuun.
Koko yön Herra suojelee minua.
En pelkää, vaikka tuhatpäinen joukko joka puolelta saartaisi minut.
Tule avukseni, Herra!
Jumalani, pelasta minut!
Sinä lyöt vihollisiani vasten suuta,
sinä murskaat jumalattomien hampaat.
Yksin Herralta tulee apu, sinulta kansasi saa siunauksen. (sela)
Psalmien kirjaluku 3: 1-9
melko ahdistava koko kirja!
Paras öljy on kylmäpuristettu oliiviöljy. Soija sopii aika harvoille. Paras maito on Valion Hilja täysmaito
Itse en kyllä ainakaan tunne edes yhtään soija-allergista, joten vähän liioiteltua toi "sopii aika harvoille". Siis onhan se melko allergisoiva tuote, mut kyllä esim. laktoosi-intolerantikkoja on miljooonasti enemmän. Lähes kaikki ihmiset syö tyytyväisinä eineksensä soijalisällä ilman mitään ongelmaa.
Kylmäpuristettu oliiviöljy on varmaan juu terveellistä, mutta sillä ei kyllä saa mitään paistumaan kunnolla eikä mun mielestä ole edes hyvää :D ...puhumattakaan hinnasta ja kotimaisuus-kysymyksistä.
Paras maito on kevytmaito.
Juu, mutta Hilja kevytmaitoa ei ikävä kyllä enää saa meidän alueen kaupoista, joten sanotaan sitten, että toiseksi paras.
Eikä vaan paras maito on tietysti Alpron perusversio, ja jos ei jaksa kaakaoitaan ite tehdä niin suklaavaihtoehto ;)
paras maito raakamaito
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=600&lang=fi
http://www.fineli.fi/showpage.php?page=faq&lang=fi