Tänään oon pohtinu asioita niin tuli tämmönen juttu mieleen...
Älkääkä ottako tätä vittuiluna vaan ihan tosissaan ajatelkaa asiaa.
Kaikki alkaa kasvi plaktonista jota syö eläinplanktoni jota syö sitten isommat ja isommat kalat ym. ötökät. Kaikki vedessä alkaa kasveista kaikki muodostuu kasveista...kalatkin on periaatteessa liha muodossa olevia kasveja.
Ihan sama juttu tapahtuu maalla. Kaikki alkaa kasveista ja muuttuu liha muodossa oleviks kasveiksi. Noin niinkuin periaatteessa.
Kaikki maailmassa oleva elollinen muodostuu kasveista.
Millä tapaa sitten on eri asia tappaa ja syödä porkkana, kuin lehmä?
Täältä saan varmaan vastauksen
12
124
Vastaukset
- mieti vähän
Porkkanan syöminen ei aiheuta kärsimystä, toisin kuin nautojen tehotuotanto (pito kääntymisen estävissä karsinoissa, teurastus jne.)
- Miten se eläin
kärsii teurastuksesta?
Tehotuotantohan on vaan tulosta siitä, että pienemmät tilat tehtiin kannattamattomiksi pitää. - vegaanipainonnostaja
Miten se eläin kirjoitti:
kärsii teurastuksesta?
Tehotuotantohan on vaan tulosta siitä, että pienemmät tilat tehtiin kannattamattomiksi pitää.Sinäkö et kärsisi jos sinut teurastetaan? Hyvä tietää.
- ja taas
pitää tomppelia sivistää!!!
Ihan tosi, mihin jäi teidän koulut aikanaan??????????????????
No minäpä kerron jotain HERMOSTOSTA!!!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hermosto
Sieltä voit lukea perustiedon.
Mitä kehittyneempi eläin on kyseessä, sitä enemmän aivoissa kulkee hermosoluja ja sitä herkempi / älykkäämpi laji on kyseessä. Hermosto aistii kivun!!!! Ihmisillä on tiedetysti suurimmat ja monipuolisimmat aivot ja siten myös kehittynein HERMOSTO!!!! Ihmiset jopa vollottavat niin fyysisen kuin henkisen kivun hetkellä!!!!
Nyt tullaan kaikkiin nisäkkäisiin. Niillä on myös äärimmäisen kehittynyt hermosto ja ne ovat tunteellisia ja leikkisiä otuksia!!! ON SAIRASTA MIELIPUOLISUUTTA KOHDELLA KALTOIN NIIN KEHITTYNEITÄ ELÄIMIÄ!!! Tiesitkö, että porsaskin on fiksu kuin koira?????
Toinen tosiseikka on maataloudesta aiheutuvat ympäristökuormitukset
http://fi.wikipedia.org/wiki/Rehevöityminen
Ylipäätään kaikki järjelliset ihmiset kunnioittavat luontoa ja muita eläimiä ja eliöitä!!!!!! Suuri osa ei kunniota mutta liekö juuri TIETÄMÄTTÖMYYDELLÄ osuutta asiaan. Jaa-a!!!!! Tai sitten osa on vaan kusipäitä ettei piittaa mutta muistutan, että myös ihmisiä hyväksikäytetään ylemmältä taholta, kukaan ei ole turvaamassa jokaisen ihmisen elämää millään tavalla!!!!! Eikä ole niin kauan kun tomppelit ei älyä lopettaa eläinten ja luonnon riistoa!!!!!!!!!!!
On siis miljardi syytä olla syömättä lihaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!- Entäs se vastaus
mun kysymykseen.
Miten eläin kärsii teurastuksesta? - mieti vähän
Entäs se vastaus kirjoitti:
mun kysymykseen.
Miten eläin kärsii teurastuksesta?Teurastukseen liittyy monia eettisiä epäkohtia. Katso tämä linkki (kattavasti selitetty, miten eläin kärsii teurastuksessa):
http://www.animalia.fi/animalia-toimii/toimintakohteet/tuotantoeläimet/tuotantoeläinten-teurastus - slaughterhouse
Entäs se vastaus kirjoitti:
mun kysymykseen.
Miten eläin kärsii teurastuksesta?Eläin kärsii, koska sen elämä päättyy teurastukseen. Jokaisen eläimen, mukaanlukien ihmisen, tarkoitus on elää ja lisääntyä. Kun tämä tarkoitus lopetetaan väkivalloin (teurastus), niin siitä aiheutuu pelkoa, kipua ja ahdistusta. Ajattele huviksesi itsellesi käyvän kuten teuraseläimelle - vieraiden, teollisten tilojen kautta jonottaminen veren- ja ulosteidenhajuiseen ympäristöön pystymättä ymmärtämään tulevaa. Lopulta väkivaltaa kokeneena saa napin otsaan ja näin teollisuus saa taas "stressivapaata", onnellisena elänyttä lihaa tuotantoon.
Kuolema ei koskaan ole tuskaton - ei edes sinun.
- se on naivismia se
Aika höntti pitää olla, jos uskoo animalia hömppään.
- Onhan se ihan totta,
että teurastamolla jokunen eläin saattaa joskus kokea vääränlaisen kohtalon. Taitaa olla vaan aika harvinaista, että noin käy.
Sitä vaan tässä ajattelin, että soija kasvatetaan pääasiassa etelä-amerikassa niin montakohan eläinlajia sielä on kuollut sukupuuttoon niiden viljelmien takia... :/
Ja tässä kohtaa on turha vedota siihen, että suurin soijan kuluttaja on karjaeläimet...lisänä rikka rokassa on kasvissyöntikin.
Onko kasvissyönti kuitenkin salaliitto eläimiä vastaan. Ajetaan eläimet yhä ahtaammalle, kun syödään niiden ruuatkin.
Pitäs vaan muistaa se, että nauta on tehnyt maanviljelyn laajemmassa mittakaavassa mahdolliseksi ja nauta ym. karjaeläimet on tärkeässä osassa maanviljelyssä edelleenkin. - mieti vähän
Onhan se ihan totta, kirjoitti:
että teurastamolla jokunen eläin saattaa joskus kokea vääränlaisen kohtalon. Taitaa olla vaan aika harvinaista, että noin käy.
Sitä vaan tässä ajattelin, että soija kasvatetaan pääasiassa etelä-amerikassa niin montakohan eläinlajia sielä on kuollut sukupuuttoon niiden viljelmien takia... :/
Ja tässä kohtaa on turha vedota siihen, että suurin soijan kuluttaja on karjaeläimet...lisänä rikka rokassa on kasvissyöntikin.
Onko kasvissyönti kuitenkin salaliitto eläimiä vastaan. Ajetaan eläimet yhä ahtaammalle, kun syödään niiden ruuatkin.
Pitäs vaan muistaa se, että nauta on tehnyt maanviljelyn laajemmassa mittakaavassa mahdolliseksi ja nauta ym. karjaeläimet on tärkeässä osassa maanviljelyssä edelleenkin.Et tietenkään lukenut asiallista artikkelia eläinten teurastuksesta, johon linkki yllä.
Ja soijasta...
Yli 80 prosenttia maailman soijasadosta jalostetaan eläinrehuksi. Suomessa soijasta peräti 95 prosenttia menee eläinten rehuksi. Kasvissyöjien käyttämän soijan osuus on marginaalinen. Lisäksi kasvissyöjät käyttävät paljon eurooppalaista luomusoijaa.
Soijaproteiinin valmistuksessa käytetään paljon vähemmän vettä ja maata kuin eläinproteiinin, ja ilmastonmuutosta aiheuttavia hiilidioksidipäästöjä syntyy 5 kertaa vähemmän.
http://wwf.fi/jarjesto/viestinta/uutiset-ja-tiedotteet/Sademetsaa-Suomen-lihatiskeilla-505.a - Just...
mieti vähän kirjoitti:
Et tietenkään lukenut asiallista artikkelia eläinten teurastuksesta, johon linkki yllä.
Ja soijasta...
Yli 80 prosenttia maailman soijasadosta jalostetaan eläinrehuksi. Suomessa soijasta peräti 95 prosenttia menee eläinten rehuksi. Kasvissyöjien käyttämän soijan osuus on marginaalinen. Lisäksi kasvissyöjät käyttävät paljon eurooppalaista luomusoijaa.
Soijaproteiinin valmistuksessa käytetään paljon vähemmän vettä ja maata kuin eläinproteiinin, ja ilmastonmuutosta aiheuttavia hiilidioksidipäästöjä syntyy 5 kertaa vähemmän.
http://wwf.fi/jarjesto/viestinta/uutiset-ja-tiedotteet/Sademetsaa-Suomen-lihatiskeilla-505.aSuomessa on valtava määrä myös lemmikkieläimiä.
- 5+7
Käykää lukemassa:
http://www.vegaaniliitto.fi/
Erityisesti 3 syytä kasvissyönnille!!!
Sieltä löytyy ihan kaikki törky, mitä lihan-, maidon-, ja munien kaiken muun eläinperäisen tuotantoon liittyy!!! Tule sitten vasta lässyttämään, että ei muka liity kärsimyksiä!!!
No, kyllä kaikki lihansyöjät maidon lipittäjät saavat kärsiä synneistään. Jos jonkinlainen syöpä, diabetes muu sairaus piinaa ja "tosiäijät" saa juoda loppuelämänsä ikuiseen v1tutukseen!!!! Tukehtukaa kaupunkien saastepilviinne ja saatte muuten epämuodostuneita ja sairaita lapsia!!!!!!!!! Yksinkertaiset ämmät ikuisessa synnytyskierteessä!!!!!!! Toivottavasti v1tuttaa päivä päivältä enemmän ja enemmän!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kaikkea pahaa teille jotka ette välitä!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1832261
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,871630Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821464Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141324Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2241148Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita441134- 451007
- 98919
- 85845
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49825