Miten te muut onnelliset pidätte huolta parisuhteestanne? Mitkä ovat teidän pienet salaisuudet suhteessanne, jolla pidätte sen onnellisena ja vakaana?
Onnellisen parisuhteen salaisuudet???
-Onnellinen-
31027
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kun töksäytetään jotakin, joka satuttaa, se selvitetään heti eikä viidestoistapäivä. Pyydetään ja annetaan anteeksi, niin kuin ainakin aikuiset, toisiaan kunnioittavat ja intohimolla toisiaan rakastavat ihmiset.
Mitään ei jätetä muhimaan hampaankoloon.
Ei anneta negatiivisille kuvitelmille minkäänlaista sijaa eikä valtaa. Päinvastoin, yritetään löytää kaikesta myös positiiviset puolet ja uskotaan arjen pieniin ihmeisiin, tyyliin: yllätetään toisemme (ja siis itsemmekin) aina silloin tällöin - positiivisesti.
Ollaan rohkeita ja uskotaan itseemme ja sitä kautta toisiimme ja sitä kautta muodostamaamme tiimiin.
Välitetään. Ei ajelehdita.
Tässä tulee vastaus. Olkaa avoimia toisillenne. Kertokaa huolenne, ilonne, toiveenne. Antakaa toisen olla oma itsensä, koska siihenhän me rakastuimme. Tukekaa toisianne jos on ongelmia, huutaa ei saa vaan ymmärtää,kuunnella ja puhua asiallisesti.
Ehdottomasti uskollisuus ja luotettavuus on parisuhteen vankin pilari.
Kaikki mikä teissä on se on sitä onnellisuutta. Halatkaa toisianne, suudelkaa ja kaikkea kivaa.
Ja yks tärkeä asia mustasukkaisuus tappaa suhteen kuin suhteen. Kulkekaa paljon yhdessä.
Onnellisuus on myös sitä, ei voi lähteä ilman kumppania esim.ravintolaan.
Olen kumppanini kanssa ollut onnellinen jo monta vuotta. Eilen illallakin sanoin, että olen vielä yhtä rakastunut kuin eka päivänä kun tavattiin.
Se tunne on ihanaa.
Happy,muuten tekstisi oli mielestäni naulan kantaan,mutta yhdestä asiasta olen eri mieltä. Tarkoititko ettei kannattaisi lähteä erikseen ravintolaan, vaan liikkua aina kaikkialla yhdessä?
Mitä se luottamus, josta myös kirjoitit, sitten pitää sisällään, jos ei sitä että voi liikkua myös ilman toista?Kukin tietysti tyylillään, mutta meillä toimii hyvin niin, että vaikka tykkäämmekin käydä ravintolassa myös yhdessä, niin käymme joskus myös omien ystäviemme kanssa.Mielestäni täytyy voida luottaa toiseen, ja osata olla myös luottamuksen arvoinen.