Sauvosaaren koulu

On meneillään eräänlainen juhlavuosi.Menin eka luokalle Sauvosaaren kouluun(Kirkon vieressä) -54 syksyllä.Maanantaina 30.8 aion käydä vierailulla entisessä luokassani.Onko tuttuja linjoilla?

Masa Helsingistä
4903
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itse taisin aloittaa samassa koulussa -61. Kahden vuoden jälkeen siirryin kolmannelle luokalle Syväkankaalle.

Muistan kyllä vieläkin miltä Sauvosaaren koulussa tuoksui, käytävän hajut, ruokalan "räkävellin" tuoksut, luokkahuoneen liidunhajun, tuliterät muovipääliset kirjoissa ja vihoissa....

Luokkahuoneeni sijaintia en enää muista. En ole varma muttaa luulisin että olin B-luokalla. Opettajan muistan vain hämärästi, taisi olla vanhempi nainen jo silloin, nimi oli jotain Hedy Rännäri (?) tai jotenkin sinnepäin. Oppilaista muistan vielä muutaman, mitähän lienee heillekin nykyisin kuuluu.

Itse asustelen tätä nykyä Tampereella. Niin ne vuodet heittelee ja kuljettaa ihmiset kauas, kenet minnekin.

Aah, voisipa vielä olla päivän ajan ekaluokkalainen Sauvosaaren kansakoulussa....

Äänestä

vierailuaika etukäteen. Koulu on nimittäin remontissa ja oppilaat toisella koululla

Äänestä
  • Kiitos tiedosta. Koulun ollessa remontissa vierailuhan helpottuu.
    Remonttimiehiä koulun kimpussa ja ovet imeisesti auki.
    Vierailuni Kemiin on lyhyt, ja kenenkähän kanssa koulun sisätiloissa käynnistä voisi sopia.
    Menen vaan.

    Äänestä

Vierailu synnyinkaupunkiini 5,5 vuoden tauon jälkeen oli onnistunut.
Koulu odotti remonttia ilman oppilaita, mutta pohjoispäädyn ovi oli auki 1.9, koska toisessa kerroksessa oli maahanmuuttajille koulutusta.
Luokkani ovi oli lukossa, pääsin kuitenkin käymään muissa luokissa ja vapaasti kiertelemään rakennuksessa. Juhlasali ei olut niin iso, mitä olin muistellut.
Muistoja tulvi runsaasti mieleeni ja otin paljon kuvia niin sisältä, kuin pihallakin.

Istahdin Meripuistokadulla penkille, ja näin kuinka kappale Kemin historiaa mureni silmieni edessä, matkustajakoti Turisti purettiin maantasalle.

Kävin myös Jokisuulla ja Pajusaaressa. Viimeksi mainitussa elämä oli pysähtynyt.Pääskylä ja Peippola virkailijakerhon kanssa oli entisestä jäljellä muu elämä kadonnut johonkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


masa kirjoitti:

On meneillään eräänlainen juhlavuosi.Menin eka luokalle Sauvosaaren kouluun(Kirkon vieressä) -54 syksyllä.Maanantaina 30.8 aion käydä vierailulla entisessä luokassani.Onko tuttuja linjoilla?

Masa Helsingistä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu