On meneillään eräänlainen juhlavuosi.Menin eka luokalle Sauvosaaren kouluun(Kirkon vieressä) -54 syksyllä.Maanantaina 30.8 aion käydä vierailulla entisessä luokassani.Onko tuttuja linjoilla?
Masa Helsingistä
Masa Helsingistä
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse taisin aloittaa samassa koulussa -61. Kahden vuoden jälkeen siirryin kolmannelle luokalle Syväkankaalle.
Muistan kyllä vieläkin miltä Sauvosaaren koulussa tuoksui, käytävän hajut, ruokalan "räkävellin" tuoksut, luokkahuoneen liidunhajun, tuliterät muovipääliset kirjoissa ja vihoissa....
Luokkahuoneeni sijaintia en enää muista. En ole varma muttaa luulisin että olin B-luokalla. Opettajan muistan vain hämärästi, taisi olla vanhempi nainen jo silloin, nimi oli jotain Hedy Rännäri (?) tai jotenkin sinnepäin. Oppilaista muistan vielä muutaman, mitähän lienee heillekin nykyisin kuuluu.
Itse asustelen tätä nykyä Tampereella. Niin ne vuodet heittelee ja kuljettaa ihmiset kauas, kenet minnekin.
Aah, voisipa vielä olla päivän ajan ekaluokkalainen Sauvosaaren kansakoulussa....
vierailuaika etukäteen. Koulu on nimittäin remontissa ja oppilaat toisella koululla
Kiitos tiedosta. Koulun ollessa remontissa vierailuhan helpottuu.
Remonttimiehiä koulun kimpussa ja ovet imeisesti auki.
Vierailuni Kemiin on lyhyt, ja kenenkähän kanssa koulun sisätiloissa käynnistä voisi sopia.
Menen vaan.
Vierailu synnyinkaupunkiini 5,5 vuoden tauon jälkeen oli onnistunut.
Koulu odotti remonttia ilman oppilaita, mutta pohjoispäädyn ovi oli auki 1.9, koska toisessa kerroksessa oli maahanmuuttajille koulutusta.
Luokkani ovi oli lukossa, pääsin kuitenkin käymään muissa luokissa ja vapaasti kiertelemään rakennuksessa. Juhlasali ei olut niin iso, mitä olin muistellut.
Muistoja tulvi runsaasti mieleeni ja otin paljon kuvia niin sisältä, kuin pihallakin.
Istahdin Meripuistokadulla penkille, ja näin kuinka kappale Kemin historiaa mureni silmieni edessä, matkustajakoti Turisti purettiin maantasalle.
Kävin myös Jokisuulla ja Pajusaaressa. Viimeksi mainitussa elämä oli pysähtynyt.Pääskylä ja Peippola virkailijakerhon kanssa oli entisestä jäljellä muu elämä kadonnut johonkin.