Missä murteessa toisen vaimoa kutsutaan hänen kaverikseen ja perheväkeä sakiksi ?
Asia todella kiinnostaa minua henk. koht. syistä.
SAKKI JA KAVERI
3
152
Vastaukset
- Kymenlaaksolain
Vaimon kutsumisesta kaveriksi en osaa sanoa mitään, mutta täällä Kymenlaaksossa kutsutaan perhettä (tai lähinnä vanhempia) porukoiksi.
Esimerkiksi nuorison keskuudessa on tuttua puhua näin: "Meijän porukat lähtee viikonloppuna mökille".
Lause tarkoittaa siis lähinnä sanojan vanhempia, mutta joskus myös myös (nuorimpia) sisaruksia.
Toinen esimerkki: "Onks teijän porukat kotona?" (siis kotiväki, lähinnä vanhemmat). - mm. Satak.
Ainakin Satakunnassa sekä mies- että naisseurustelukaveria (tai avopuolisoa) voidaan kutsua myös kaveriksi, mutta sakki-nimitys väelle on negatiivisena ilmaisuna 90-prosenttisesti. Jotkin käyttävät sakki-ilmaisua sekä positiivisesta että negatiivisesta väestä ja muista yhteisöistä puhuttaessa.
- Porukalla_sakissa
Itse en tiedä tuosta kaverista sen paremmin sanoa, mutta joskus lapsena ollessa opin vanhemmiltani heidän sanoessa kylään mennessä että "lähettiin koko sakilla kyllään"
saatan itsekkin sanoa joskus noin kylään mennessä.
Ennemmin kuitenkin käytän porukalla sanaa kuin sakkia.
Ja pohjois karjalan suunnalta kotoisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2052394
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401582Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1351232Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2881028Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56982Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis302963Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20912- 55906
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S19774Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58763