Lomautettuna voi tunnetusti irtisanoutua ilman irtisanoutumisaikaa mutta kelpaako LOMAUTETUN IRTISANOUTUMINEN PERUSTEEKSI TYÖVOMATOIMISTOON ellei toista työpaikkaa ole tiedossa. Lomautuksista on alkanut tulla meillä tapa ja asunnon pitäminen työpaikkakunnalla tyhjän panttina rassaa. Jos nyt sinne ylipäätänsä ketään tarvitsevat, löytäisivät varmaan lähempääkin. Työttömien määrän oma roikkuminen mokomassa puljussa ei vaikuta mitään.
Irtrisanoutuminen lomautettuna ja työkkäri
Miten on ?
2
180
Vastaukset
- akavan_erityisalat
Hei,
Mikäli irtisanoudut ilman pätevää syytä, niin sinulle tulee 3 kk:n karenssi. Työvoimatoimisto arvioi sen mikä katsotaan päteväksi syyksi ja mikä ei sekä tekee tältä pohjalta päätöksen. Sinun kannattaa olla asiasta yhteydessä oman paikkakuntasi työvoimatoimistoon ja selvittää heille tilanteesi.
Ystävällisin terveisin,
Akavan Erityisalat Ei kelpaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017593
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075708- 835087
- 1394476
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113180- 542889
- 532792
- 612407
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102404Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562006