The Wire

Fire Wire

Onko The Wire sosiologisesti tarkka sarja?

7

231

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mmm1231

      On. Olen kirjoittanut yliopistollakin (Skotlannissa) esseen perustellen ko. argumenttia. Harvardissa ja Yorkin yliopistossa on The Wire pohjaiset sosiologian kurssit.

    • dwwavam

      Entäs Legend of the Galactic Heroes?

      Filosofian osalta se ainakin on lasten alkeiskurssitasoa, vaikka ilmeisesti yrittää olla jokin yhteiskuntafilosofinen eepos.

      • gb8

        Vastaus: ei ole. Ne "yhteiskunta oli liian täydellinen, joten epätäydelliset ihmiset eivät pysyneet perässä ja sekasorto seurasi" -jutut joita niissä "historiadokumenttijaksoissa" käytiin läpi ovat täysin tuulesta temmattuja. Sama idea on mm. Appleseedissa ja Brave New Worldissa. En itse ymmärrä, mikä tarve joillain fiktion kirjoittajilla on pistää tarinaelementiksi jokin sosiologinen mekanismi jota ei oikeasti ole olemassa, etenkään kun ne ovat usein niin pessimistisiä, tyyliin "tämä on ihmisluonto, mitään toivoa paremmasta ei ole".


      • plupa
        gb8 kirjoitti:

        Vastaus: ei ole. Ne "yhteiskunta oli liian täydellinen, joten epätäydelliset ihmiset eivät pysyneet perässä ja sekasorto seurasi" -jutut joita niissä "historiadokumenttijaksoissa" käytiin läpi ovat täysin tuulesta temmattuja. Sama idea on mm. Appleseedissa ja Brave New Worldissa. En itse ymmärrä, mikä tarve joillain fiktion kirjoittajilla on pistää tarinaelementiksi jokin sosiologinen mekanismi jota ei oikeasti ole olemassa, etenkään kun ne ovat usein niin pessimistisiä, tyyliin "tämä on ihmisluonto, mitään toivoa paremmasta ei ole".

        Komppaan edellistä kirjoittajaa (sosiologian kandi). Tuntemistani anime/mangasarjoista sosiologisesti merkittävin on Freesia-manga, jossa käsitellään toisaalta erikoisten lakikokeiluiden vaikutuksia ja toisaalta yhteiskuntainstituutioiden taipumusta laittaa tällaisista epäonnistuneista kokeiluista syntipukeiksi kokeilun suorittavan portaan toteuttajat, ne, jotka hetki sitten olivat kokeilun alkaessa lähes sankareina pidettyjä. Tällaiset paljon tunnetummat teokset kuten Ghostintheshell ovat mielestäni loppujenlopuksi sosiologialtaan aika latteita. Death Note on myös mielenkiintoinen, joskin ehkä hieman epärealistinen, sillä tosielämässsä on havaittu, ettei rangaistusten koventaminen kaiken muun pysyessä ennallaan vähennä rikoksia. Toisaalta on vaikea määrittää, milloin "kaikki muu pysyy samana". Death Note -tyyppisessä valistuneeen yksinvaltiuden skenaariossa usko siihen että rangaistuksia ei ole kovennettu vain ahneiden poliitikkojen perseiden suojelemiseksi vaan todella viattomien suojelemiseksi voi hyvin ollakin ratkaiseva ero, jotain joka havahduttaa moraalittomassa ja korruptoituneessa yhteiskunnassa rikoksen tielle lähteneet miettimään maailmaa ja omaa asemaansa siinä.


    • 17+5

      Mielestäni Stargate on sosiologisesti kaikkein eksaktein tv-sarja, mitä olen ikinä seurannut. Lisäksi, se kuvaa hyvin kulttuurin vaikutusta paikallisiin poliittis-hallinnollisiin struktuureihin. Mithän Durkehim olisi sanonut, jos olisi elännyt meidän aikanamme?!

    • da cap

      Musta Jesse Venturan Salaliittoteoriat on tosi sosiologisesti analyyttinen ohjelma...

    • Fanittaja

      No, ainakin mielestäni paras koskaan näkemäni tv-sarja. Kertoo ainakin hyvin, miten yhdysvaltalainen yhteiskunta toimii, kenellä on valta, minkälaisia sivuvaiutuksia on sillä, että kaikki päätökset tehdää talousedellä, tilastoihin nojaten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      345
      1276
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      753
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      738
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      725
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      633
    6. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      59
      616
    7. 45
      614
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      591
    9. 56
      586
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      43
      540
    Aihe