The Wire

Onko The Wire sosiologisesti tarkka sarja?
7231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

On. Olen kirjoittanut yliopistollakin (Skotlannissa) esseen perustellen ko. argumenttia. Harvardissa ja Yorkin yliopistossa on The Wire pohjaiset sosiologian kurssit.

Äänestä

Entäs Legend of the Galactic Heroes?

Filosofian osalta se ainakin on lasten alkeiskurssitasoa, vaikka ilmeisesti yrittää olla jokin yhteiskuntafilosofinen eepos.

Äänestä
  • Vastaus: ei ole. Ne "yhteiskunta oli liian täydellinen, joten epätäydelliset ihmiset eivät pysyneet perässä ja sekasorto seurasi" -jutut joita niissä "historiadokumenttijaksoissa" käytiin läpi ovat täysin tuulesta temmattuja. Sama idea on mm. Appleseedissa ja Brave New Worldissa. En itse ymmärrä, mikä tarve joillain fiktion kirjoittajilla on pistää tarinaelementiksi jokin sosiologinen mekanismi jota ei oikeasti ole olemassa, etenkään kun ne ovat usein niin pessimistisiä, tyyliin "tämä on ihmisluonto, mitään toivoa paremmasta ei ole".

    Äänestä

  • gb8 kirjoitti:

    Vastaus: ei ole. Ne "yhteiskunta oli liian täydellinen, joten epätäydelliset ihmiset eivät pysyneet perässä ja sekasorto seurasi" -jutut joita niissä "historiadokumenttijaksoissa" käytiin läpi ovat täysin tuulesta temmattuja. Sama idea on mm. Appleseedissa ja Brave New Worldissa. En itse ymmärrä, mikä tarve joillain fiktion kirjoittajilla on pistää tarinaelementiksi jokin sosiologinen mekanismi jota ei oikeasti ole olemassa, etenkään kun ne ovat usein niin pessimistisiä, tyyliin "tämä on ihmisluonto, mitään toivoa paremmasta ei ole".

    Komppaan edellistä kirjoittajaa (sosiologian kandi). Tuntemistani anime/mangasarjoista sosiologisesti merkittävin on Freesia-manga, jossa käsitellään toisaalta erikoisten lakikokeiluiden vaikutuksia ja toisaalta yhteiskuntainstituutioiden taipumusta laittaa tällaisista epäonnistuneista kokeiluista syntipukeiksi kokeilun suorittavan portaan toteuttajat, ne, jotka hetki sitten olivat kokeilun alkaessa lähes sankareina pidettyjä. Tällaiset paljon tunnetummat teokset kuten Ghostintheshell ovat mielestäni loppujenlopuksi sosiologialtaan aika latteita. Death Note on myös mielenkiintoinen, joskin ehkä hieman epärealistinen, sillä tosielämässsä on havaittu, ettei rangaistusten koventaminen kaiken muun pysyessä ennallaan vähennä rikoksia. Toisaalta on vaikea määrittää, milloin "kaikki muu pysyy samana". Death Note -tyyppisessä valistuneeen yksinvaltiuden skenaariossa usko siihen että rangaistuksia ei ole kovennettu vain ahneiden poliitikkojen perseiden suojelemiseksi vaan todella viattomien suojelemiseksi voi hyvin ollakin ratkaiseva ero, jotain joka havahduttaa moraalittomassa ja korruptoituneessa yhteiskunnassa rikoksen tielle lähteneet miettimään maailmaa ja omaa asemaansa siinä.

    Äänestä

Mielestäni Stargate on sosiologisesti kaikkein eksaktein tv-sarja, mitä olen ikinä seurannut. Lisäksi, se kuvaa hyvin kulttuurin vaikutusta paikallisiin poliittis-hallinnollisiin struktuureihin. Mithän Durkehim olisi sanonut, jos olisi elännyt meidän aikanamme?!

Äänestä

Musta Jesse Venturan Salaliittoteoriat on tosi sosiologisesti analyyttinen ohjelma...

Äänestä

No, ainakin mielestäni paras koskaan näkemäni tv-sarja. Kertoo ainakin hyvin, miten yhdysvaltalainen yhteiskunta toimii, kenellä on valta, minkälaisia sivuvaiutuksia on sillä, että kaikki päätökset tehdää talousedellä, tilastoihin nojaten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Fire Wire kirjoitti:

Onko The Wire sosiologisesti tarkka sarja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu